WannaCry saldırının arkasında Kuzey Kore mi var?

Bu konuyu okuyanlar

ShiftBoss

Asistan
Katılım
15 Mart 2017
Mesajlar
416
Reaksiyon puanı
289
Puanları
63
Siber güvenlik uzmanları, 150 ülkede 300,000'den fazla bilgisayarı etkileyen fidye yazılımı "WannaCry" ile Kuzey Kore’nin bağlantılı olabileceğini açıkladı.

,ppCYYI7QjUSUzkn7m6Vs3A.jpg


Yüzbinlerce bilgisayar kullanıcısı dünyanın tanık olduğu en geniş kapsamlı siber saldırı sonrası “WannaCry” ismini öğrendi.

,1s24AZmDc0CcOOA9q1NXYA.jpg


Saldırıya uğrayan bilgisayarda dosyaları şifrelenen kullanıcılardan tekrar dosyalarına erişebilmek istiyorlarsa 300 dolar ödemeleri gerektiği belirtiliyor. Bu süre içinde ödeme yapılmazsa ödenecek miktar 600 dolara çıkıyor.

,dy_Bf8ngD0Gg0pklPv3YpA.jpg


Saldırının arkasında kimin olduğuna dair şu ana kadar bir bilgi olmasa da bazı siber güvenlik şirketleri, yazılımın koduna bakarak Kuzey Kore kökenli olabileceğini iddia ediyor.

,wOK2zK2mpkmOHLLeUTuu5g.jpg


Uzmanlar bu iddialarını, daha önce Sony film şirketine, Bangladeş Merkez Bankası'na ve Polonya'daki bankalara yapılan siber saldırılarda kullanılan kodlarla, Wannacry'In kodları arasındaki benzerliğe dayandırıyor.

,k8FwHJKRl0abJG8Dwjuzuw.jpg


Google ve Rus güvenlik yazılımı üreticisi Kaspersky şirketlerinin uzmanları, bu tür kodların çok yaygın olmadığını, yalnızca Kuzey Kore kökenli saldırılarda kullanıldığını belirtiyor.

,lEEh2pOVxk-gJ3oodT3uVw.jpg


Uzmanlar bu bilginin "Saldırının ardında Kuzey Kore var" demek için yeterli olmadığını, kesin sonuca ulaşabilmek için haftalar ve hatta aylar boyunca araştırma yapılması gerekebileceğinin altını çiziyor.

,5cD8n9I9xUWDgDeQp4t6UA.jpg


Kuzey Kore'de "Büro 121" isimli özel bir hacker birimi olduğu ve bu birimde 2 bine yakın bilgisayar korsanın çalıştığı biliniyor.

,MiIbbqDZ40aNdZIU3lksWQ.jpg


"Büro 121"in çalışanları yüksek maaş alıyor ve diğer Kuzey Korelilerden çok daha iyi şartlarda yaşıyor.

Ne diyorsunuz arkadaşlar, Kuzey Koreli tontiş yapmış olabilir mi?

 
Üst