Walt Disney Hıristiyanlığa özendiriyor

Bu konuyu okuyanlar

warkortali

Profesör
Emektar

[size=8pt]'Walt Disney Hıristiyanlığa özendiriyor'
İlk Türk animasyon filmi hâlâ çekilemedi.Çizgi yönetmen Orhan Bal, kendi kahramanlarını yaratamayanlar ABD'den gelen işlerde fason işçi olarak çalışıyorlar dedi.[/size]


İlk Türk animasyon filminin hâlâ çekilemediğini söyleyen çizgi yönetmen Orhan Bal'a göre, kendi kahramanlarını yaratamayan çizgi filmcilerimiz, ABD'den gelen işlerde fason işçi olarak çalışıyorlar

İlk Türk filmi olarak kabul edilen “Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı”nı 1914'te çeken Türk Sineması, geçen koca bir asrın ardından halen sektörleşme sancıları çekiyor. Türkiye'de çizgi filmciliğin öyküsü ise daha bir hazin. Türk çizgi filmciliği, bilinen ilk Türk çizgi filmi olarak gösterilen Vedat Ar imzalı Zeybek Oyunu'nun (1947) ardından geçen 60 yıla karşın sinemalarda oynayan ilk filmini halen çekemedi. Bugün TV'lerde oynayan tek bir Türk çizgi dizisinin olmaması ise kültürel yozlaşmaya en açık kitle olan çocuklarımızın geleceği adına aileleri endişelendiriyor.

'TÜRKİYE'DE ANİMASYON OKULU BİLE YOK'

Geçtiğimiz yıl TV ve video sektörü için çektiği Çanakkale Geçilmez ile küçük bir ümit ateşi yakan yönetmen Orhan Bal, geçtiğimiz aylarda yeni projesi Mevlana'yı tamamladı. Aynı zamanda bir çizgi film animatörü olan Orhan Bal ile Türkiye'deki çizgi filmciliği konuştuk. Çizgi film yönetmeni olan Bal'ın Türk çizgi filmciliği üze-rine tespitleri durumun vahametini ortaya koyar nitelikte. Amerikalıların ve Uzakdoğuluların dizilerini bir fenomen haline getirmeleri yanında, çizgi roman kültüründen yetişmiş bir millet olarak tek bir çizgi dizimizin olmaması acı bir nokta. “Nasıl olsun ki, Türkiye'de çizgi filmciliğin, animasyonun bir okulu bile yok” diyen Bal, ABD'de ve Avrupa'da animasyon liseleri dahi olduğunu anlattı.

'FASON İŞÇİ GİBİLER'

Ülkemizde çizgi filmcilik için resim çizen az sayıda ara ressam olduğunu belirten Bal, parça başına sigortasız olarak çalışan bu insanların da ABD ve Avrupa'dan gelen işlerde fason işçi olarak kullanıldığını bildirdi. Yurtdışından ülkemize kutularla ana çizimlerin geldiğini, ülkemizdeki ressamların bu ana çizimlere ara çizim yapıp geri gönderdiklerini anlatan Bal, bunun en önemli handikabının Türk ressamların kendi özgün projelerini geliştirememeleri olduğunu söyledi. Bal'a göre Türkiye'de çizgi romanın ruhundan anlayan tek bir çizgi film senaristi bile yok.


Walt Disney Hıristiyanlık propagandası yapıyor

”Kültür Bakanlığı son bir kaç yıldır 50'ye yakın film projesine destek veriyor. Biz iki proje teklif ettik ama kabul görmedi” diyen Orhan Bal, “Bu süreçte Walt Disney çizgi filmlerinde Hıristiyanlık propagandası yapılabiliyor” dedi.


Nusret abinin Kar Kelebekleri'ni çekeceğim

Türkiye'de sinemalarda oynayan bir animasyon film ne zaman çekilir? Meselenin özü bu. “Bu, benim de en büyük hayalim” diyen Bal'a göre bunun için 1 trilyonluk bir bütçe gerekli. Bu parayı klasik filme ayıran yapımcılar çıktığını ama kimsenin animas-yona bu parayı yatırmadığını anlatan Bal, animas-yon filmin Türk sinema çevrelerinin dahi gündeminde olmadığını öne sürdü. Orhan Bal, geçtiğimiz hafta larda vefat eden Yeni Şafak gazetesi editörlerinden yazar Nusret Özcan'ın Kar Kelebekleri adlı kitabını sinemalarda oynayacak bir animasyon filmi haline getirmek istediğini anlattı. Bunun için ölümünden önce görüştüğü Özcan'ın projeye sıcak baktığını kaydeden Bal, finans bulduğu takdirde Kar Kelebekleri'nin sinemalarda oynayan ilk Türk animasyon filmi olabileceğini belirtti.

[size=10pt]Kaynak[/size]
 

SDN Son Haberler

Üst