Vücut geliştirme hakkında kafama takılan sorular

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
2,554
Ben yaklaşık 1.5 aydır salona gidiyorum ancak kafama takılan bazı sorular var.Okuduğuma göre hareketi yaparken yapılan en ufak yanlış hareketi bozuyormuş.Durum böyle olunca boşa yapılmış oluyor hatta sakatlanma bile oluyormuş.Hareketi doğru yapmak için kiloyu düşürmek gerekiyor ancak gelişme için zorlamak gerekiyor diyorlar.Ama ne zaman zorlasam hareket bozuluyor o zaman ne yapmak gerekir anlayamadım.Birde kahvaltıda yumurtadan gına geldi yumurtanın başka bir alternatifi yok mudur ?

Reaksiyon puanı
2,554
Evet [MENTION=352859]odessa[/MENTION] ve [MENTION=383050]Virility[/MENTION] görüşlerinizi alalım :)

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
Hocam merhaba. Hareketleri nizami yani düzgün yapmak çok önemli. Öncelikle hareketin tam dogru nasil yapildigini ögrenin. Buradan da sorabilirsiniz. Yardimci olmaya calisirim. Hareketleri kafada oturtmak icin öncelikle hafif kilolarla yapin. Hem kaslariniz alissin, zorlanmasin hem de hareketi tam düzgün yapin, istenilen bölge calissin. Günler gectikce agirliklar hafif gelecek. Iste o zaman agirliklari arttiracaksiniz.

Yumurtayi haslama ve tavada hafif yag ile tüketebilirsiniz. Yumurtayi tüketmeye calisin. Bunlara ek olarak lor peyniri, müsli de tüketebilirsiniz. Hatta imkaniniz varsa peynir olarak lor tüketin.

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
Spor salonunda bakiyorum adam sirt hareketi yapiyor fakat arka kol calisiyor. Neden? Cünkü hareketin yapilis bicimini tam bilmiyor. Yarim yamalak yapip gidiyor. Gösterince de " aynen aynen haklisin" diyor. Hakliyim tabi. Siz siz olun yapilis bicimlerini mutlaka ama mutlaka ögrenin.

Virility

Müdavim
Reaksiyon puanı
120
Hareketleri odessa hocam anlatmış siz elinizden geleni yapın tamamen bozuluyor demek yanlış bence
Yumurta ise ben hayatta yumurta ve peynir yiyemem :D Sabahları simit çay kaşarlı tost falan yiyorum :) bunun doğru veya yanlış olduğunu bilmiyorum çok da umurumda değil kilo problemim yok aç mı kalayım :)

Reaksiyon puanı
2,554
Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim [MENTION=352859]odessa[/MENTION] ve [MENTION=383050]Virility[/MENTION]
Dumbell ile yana açış hareketi var bide dumbell ile yaptığımız bildiğimiz klasik pazu geliştirme hareketlerini bir türlü yapamıyorum.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Hocam merhaba. Hareketleri nizami yani düzgün yapmak çok önemli. Öncelikle hareketin tam dogru nasil yapildigini ögrenin. Buradan da sorabilirsiniz. Yardimci olmaya calisirim. Hareketleri kafada oturtmak icin öncelikle hafif kilolarla yapin. Hem kaslariniz alissin, zorlanmasin hem de hareketi tam düzgün yapin, istenilen bölge calissin. Günler gectikce agirliklar hafif gelecek. Iste o zaman agirliklari arttiracaksiniz.

Yumurtayi haslama ve tavada hafif yag ile tüketebilirsiniz. Yumurtayi tüketmeye calisin. Bunlara ek olarak lor peyniri, müsli de tüketebilirsiniz. Hatta imkaniniz varsa peynir olarak lor tüketin.
Dumbell flyes ve dumbell curll tam adları böyle bu 2 hareketi tam çıkaramıyorum.

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim @odessa ve @Virility
Dumbell ile yana açış hareketi var bide dumbell ile yaptığımız bildiğimiz klasik pazu geliştirme hareketlerini bir türlü yapamıyorum.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Dumbell flyes ve dumbell curll tam adları böyle bu 2 hareketi tam çıkaramıyorum.

Dumbell Fly hareketinde öncelikle hafif kilolarla başlayın. Set ve tekrar sayınıza göre ağırlıkları ayarlayın. Hareketi yaparken kollarınızı yana açtığınızda, kollar dirsek bölgenizden hafif kırık olsun. Dumbell ları yana açma sınırınız kulak hizanız olsun. Kolları açarken nefes alın ve dumbell ları başlangıç noktasına getirirken orta hızda nefes verin ve dumbell ları tepe noktasında birleştirin. Dumbell ı açtınız, kapatmaya başlarken göğüslerinizi olabildiğince sıkın, hissedin.

Dumbell Curl, Alternating Dumbell Curl mu yoksa Dumbell Hammer Curl mu?

Reaksiyon puanı
2,554
Dumbell Fly hareketinde öncelikle hafif kilolarla başlayın. Set ve tekrar sayınıza göre ağırlıkları ayarlayın. Hareketi yaparken kollarınızı yana açtığınızda, kollar dirsek bölgenizden hafif kırık olsun. Dumbell ları yana açma sınırınız kulak hizanız olsun. Kolları açarken nefes alın ve dumbell ları başlangıç noktasına getirirken orta hızda nefes verin ve dumbell ları tepe noktasında birleştirin. Dumbell ı açtınız, kapatmaya başlarken göğüslerinizi olabildiğince sıkın, hissedin.

Dumbell Curl, Alternating Dumbell Curl mu yoksa Dumbell Hammer Curl mu?
Dumbell fly da kapatırken sorun oluyor omuza yukleniyorum göğüs hissetmiyorum sonra omuz ağrıyor kimseye aldirmayip yarım kilolarla mi çalışsam sonuçta sağlık daha önemli.Diğer hareket ise alternating dumbell curll.

Tuny*

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kiloları artırırken düzenli nizami bir şekilde arttır yoksa dengen bozulur kuvvetli olan tarafın daha çok gelişir yardımcı kas kullanırsın felan dikkatli ol antrenörden yardım al