VPS sunucuya, nasıl Linux'u kuracağım?

Bu konuyu okuyanlar

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
VPS sunucu gerekti ve aldım, fakat sadece Linux var. Linux'la hiç işim olmaz. CMD tarzı siyah bir pencere açılıyor. Windows gibi herhangi bir arayüz yok. Ne yapmalıyım?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
VPS sunucu gerekti ve aldım, fakat sadece Linux var. Linux'la hiç işim olmaz. CMD tarzı siyah bir pencere açılıyor. Windows gibi herhangi bir arayüz yok. Ne yapmalıyım?

Bu vps i iptal edip 2-3 katı fiyatına window$ yüklü bir vps almalısınız...
Eğer sadece grafik arayüz kurmak istiyorsanız o siyah ekranda aşağıdaki komutları çalıştırabilirseniz gui arayüzüne windows altından uzak masaüstü olarak bağlanabilirsiniz. (vpsi ubuntu - debian olduğunu düşünerek komutları yazdım)

$ sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y && sudo apt-get install xrdp xfce4
$ sudo service xrdp restart

ne amaçla kullanmayı planlıyorsunuz?

Son düzenleme:

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Genel olarak sunucular varsayılan olarak Linux tabanı ile gelir. Linux sunucularda bir arayüz yoktur ve komutlar ile çalışır. Dilerseniz emin olmak adına sisteme ufak bir güncelleme yapalım. Terminale "sudo apt-get update" yazarsanız ve bir şeylerin yüklendiğini görürseniz sistemin Linux olduğundan emin olabilirsiniz. Servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek RDP sunucu alabilir ve windows işletim sistemine uzaktan masaüstü erişimi sağlayabilirsiniz. Bu destek ne yazık ki Linux işletim sistemlerinde yok.

Eğer verdiğim komut admin erişimi isterse "sudo passwd root" komutu ile root şifrenizi belirleyebilir "su" komutu ile root olarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Tabi bu söylediklerimi yapabiliyorsanız zaten işletim sistemi Linux demektir :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Ubuntu Türkiye Forum - Anasayfa buraya git kayıt ol vps'in inciğini,boncuğunu anlatırlar Linux diyorsun da hangisi o o pcde oturumu açamamış olabilirsin yazıyı Linux Mint 18.1 Serena 64-bit Mate ile yazdım...
Ekran Görüntüsü 2017-06-03 00-31-45.png

vps'e fransızım...

elseo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
VPS barindirma sunuculari sanallastirma teknolojisi ile hosting hizmetini sagladigindan her birinde farkli sanallastirma uygulamasi aktive edilmisdir. VMware ve Xen gibi virtualization software diye tabir etdigimiz sanallasiirma uygulamalari Windows ve diger isletim sistemleri icin tasarlanmis olsa da, OpenVZ sanallastirma teknolojisi direkt olarak Linux isletim sistemi icin tasarlanmistir. Yeni nesil OpenVZ sanallastirma uygulamalari memory allocation guncellemesi ile geldiginden icin uygun fiyata yuksek taban hosting servisi icin ideal bir cozum. Bence arayuz sizin icin bir vazgecilmez degilse, bu teknoloji ile devam etmeniz. OpenVZ teknolojisinin VPS icin avantajlari hakkinda daha fazla bilgi edinmek icin, buraya tiklayiniz. Iyi gunler!