Vodafone açma kapama ücreti yasal mıdır?

Bu konuyu okuyanlar

turgutsalgin

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Vodafone'da faturalı hat kullanmaktayım. Faturayı ödemeyi unuttuğum için hattım kısıtlanmış ve ödedikten sonra benden 31.9 TL tutarında açma kapama ücreti istendi.Bu ilk defa başıma geliyor.İnternette araştırdım ve bu ücretin yasal olmadığına dair bir kaç yazı gördüm.Şimdi bu faturayı ödeyip Tüketici Hakları'na başvurmayı düşünüyorum.Yaptığım şey doğru mudur yoksa gerçekten açma kapama ücreti yasal mıdır?

Ekli dosyalar

• bfb1f7b1-f848-406e-b07a-cb987a38633b.jpg
    bfb1f7b1-f848-406e-b07a-cb987a38633b.jpg
    38.7 KB · Görüntüleme: 155
  • 1609406570696.png
    1609406570696.png
    24.9 KB · Görüntüleme: 136

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Vodafone'da faturalı hat kullanmaktayım. Faturayı ödemeyi unuttuğum için hattım kısıtlanmış ve ödedikten sonra benden 31.9 TL tutarında açma kapama ücreti istendi.Bu ilk defa başıma geliyor.İnternette araştırdım ve bu ücretin yasal olmadığına dair bir kaç yazı gördüm.Şimdi bu faturayı ödeyip Tüketici Hakları'na başvurmayı düşünüyorum.Yaptığım şey doğru mudur yoksa gerçekten açma kapama ücreti yasal mıdır?
Bunu diğer bir operatöre gidip sormanız doğru olur. Turkcell'e falan gidip yasal olup olmadığını sorun. Vodafone'a sorarsanız tabii ki yasal diyecek. Ona göre tüketici haklarına başvurursunuz.

NickChicken

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
açma kapama ücreti yasal mıdır?
Yasaldır.

Faturayı ödemediğinizde sizden ekstra ücret alınmıyor. Hat kısıtlanıyor. Ve hat kısıtlamasını kaldırmak için ücret alınıyor. Yani faturayı ödemediğiniz için ücret alınmıyor.

Sözleşmede yazıyor.

Son düzenleme:

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Elbette size fatura edildiği için yasaldır. Ödemeniz için size verilen süreyi aşmanız halinde hakları olarak alıyorlar. Hoş mu? Değil..

turgutsalgin

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Yasaldır.

Faturayı ödemediğinizde sizden ekstra ücret alınmıyor. Hat kısıtlanıyor. Ve hat kısıtlamasını kaldırmak için ücret alınıyor. Yani faturayı ödemediğiniz için ücret alınmıyor.

Sözleşmede yazıyor.
Elbette size fatura edildiği için yasaldır. Ödemeniz için size verilen süreyi aşmanız halinde hakları olarak alıyorlar. Hoş mu? Değil..
Peki neden bu videodaki avukat yasal olmadığını söylüyor?

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Bu ücret yasal her kanaldan borcunun olduğuna dair SMS veya uygulama üzerinden borcunun olduğu sürekli tekrarlanıyor. Yani atlanması pek mümkün değil tabi yine insanlık hali. Ancak bildiğim kadarıyla bir sene içerisinde ilk kısıtlama ücreti alınmıyor ikinci sefer olursa ücret alınıyor demek ki sizin ikinci kez hattınız kısıtlanmış. Eğer ilk defa ise çağrı merkezini arayıp şikayetinizi iletin

turgutsalgin

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Bu ücret yasal her kanaldan borcunun olduğuna dair SMS veya uygulama üzerinden borcunun olduğu sürekli tekrarlanıyor. Yani atlanması pek mümkün değil tabi yine insanlık hali. Ancak bildiğim kadarıyla bir sene içerisinde ilk kısıtlama ücreti alınmıyor ikinci sefer olursa ücret alınıyor demek ki sizin ikinci kez hattınız kısıtlanmış. Eğer ilk defa ise çağrı merkezini arayıp şikayetinizi iletin
Hayır ilk defa hattım kısıtlandı. Vodafone'u arayıp konuştum ve ilk kez olduğunu da söyledim fakat ödemek zorundasın dediler.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Hayır ilk defa hattım kısıtlandı. Vodafone'u arayıp konuştum ve ilk kez olduğunu da söyledim fakat ödemek zorundasın dediler.
Öyle birşey yok yıl içerisinde ilk defa ise ücret alamazlar yetkili ile görüş size gelen kısıtlama SMS i yok mu onda da yazması lazım

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Tamamen yasal. Hat kapanana kadar şirket cebinden 20 lira civarı vergi ödüyor. Bu parayı çıkartmak için de böyle bir ücret var. Amaç burada kullanılmayan bir hat için operatörün her ay vergi vermeye devam etmemesi.

"Melih"

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Neden faturalı kullaniyorsunuz geç faturasız kullanın.

"Melih"

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Kazığı yiyorsunuz avantajlı değildir kaziktir.

teknoman007

Doçent
Reaksiyon puanı
312
kafalarına göre paket yapıp para alıyorlar bu yüzden faturalı kullanmaktan vazgeçtim. bu zamana kadar faturalı hattım hiç kısıtlanmadı yada kapanmadı veya bir ceza almadım ama faturasız kullanmaya başladım kafam rahat. paketim bitince hiç bir işlem yapamıyorum böylece faturama ek ücret gelmiyor. ayrıca tüm operatörler 1 yıl faturalı kullandıktan sonra faturalı hatta gb sms dakika aynı kalırken fiyata fazlaca zam yapıyorlar bence gereksiz. ailemin hepsi 5 yıldır faturasız hatlarını aynı fiyattan ve aynı içerik ile kullanıyor bu yüzden bende faturalıyı bıraktım ve turkcell faturasıza geçtim faturasız kullanın kullandırtın :D

Son düzenleme: