Rehber Visual Studio Code Otomatik Düzenleme Özelliği

Bu konuyu okuyanlar

bita

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba. VS Code üzerinde yazdığınız kodları kaydettikten sonra otomatik olarak düzenleme özelliğini kullanma ve iptal etme yolunu göstereceğim. Otomatik düzenleme özelliği bende doğrudan aktif şekilde ayarlanmıştı. Az önce bu forma bunu nasıl halledebileceğim hakkında soru soracaktım ancak nasıl yapıldığını öğrendim ve sizlere de yardımcı olmak istedim.

-Özellik açık olduğu zaman-

Normal kodu bu şekilde yazdığınızı varsayalım:
1668017761661.png

Üstteki gördüğünüz komutları aşağıdaki gibi otomatik olarak düzenledi: (CTRL+S kombinasyonu kullanılarak kaydedildiği zaman düzenleme işlemini yapıyor)
1668017923945.png

-Nasıl açabiliriz/kapatabiliriz ?-

*VS Code üzerinden bu yolu izleyin --> Dosya > Tercihler > Klavye Kısayolları
İstenilen kısayolu kolayca bulmak için arama kısmına 'Biçimlendirme olmadan kaydet' yazarak kısayola ulaşabilirsiniz.

*Otomatik Düzenlemeyi Kapatmak
'Biçimlendirme olmadan kaydet' isimli kısayolun tuş bağlantısını Crtl+S şeklinde ayarlayarak dosyamız biçimlendirilmeden kaydedilir haline gelmesini sağlayabiliriz.

*Otomatik Düzenlemeyi Açmak
'Biçimlendirme olmadan kaydet' isimli kısayolun tuş bağlantısını Crtl+S kombinasyonu yerine farklı bir kombinasyon ayarlayarak dosyamızın otomatik biçimlendirilerek kaydedilir haline gelmesini sağlayabiliriz. Bu tuş bağlantısına farklı bir kombinasyon atadığımız zaman bu özellik çalışmayacaktır. Bu kısımda 'Dosya Kaydet' isimli tuş bağlantısı Crtl+S kombinasyonu ile çalıştığından dolayı dosyanız yine kaydedilecektir ancak 'Biçimlendirme olmadan kaydet' isimli özellik devreye girmediği için otomatik düzenleme işlemi yapılıyor hale gelecektir

1668018593036.png

Bu tür konu anlatımlarında iyi olduğumu düşünmüyorum. Bu konu beni çok sinir ettiği için benim gibi sorun yaşayanlar olursa buradan sorunlarını halletsinler diye paylaşmak istedim. Teşekkürler