Vistayı XP'ye Çevirmek | YARDIM

Bu konuyu okuyanlar

Scorpion28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar benim bi sorunum var 4-5 ay önce teknosa dan 1400 liraya masaüstü pc aldım casper marka.

Ama ne yazıkki işletim sistemi Vista Home Basic. Artık vistadan gına geldi XP SP3 kurmak istiyorum. Vistayı tamamen sistemden kaldırıp Xp yi nasıl kurabilirim sağlıklı bir şekilde ? Araştırdım biraz google dan lakin her kafadan farklı bi ses çıkmış bu konu hakkında.

Vistanın Reboot dosyasımı ne varmış vistanın özel yükleyici sanırım bunu makineden kaldırmak gerekmiş direk formatlama şeklinde yaparsak tamamen vista sistemden kalkmıyormuş sanırım.

Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim ( eminim sadece ben değil bu konunun peşinden koşan bir çok xp sever vardır :) )

Psiqo55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hiç ugrasma hepsi yalan 3 tane vista pc xp yükledim hiç problem cıkmadı
takacaksın xp cdsini basacaksın "c" ye "d" ye formatı al sana kral gibi xp.

Scorpion28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hiç ugrasma hepsi yalan 3 tane vista pc xp yükledim hiç problem cıkmadı
takacaksın xp cdsini basacaksın "c" ye "d" ye formatı al sana kral gibi xp.
peki ileride sorun çıkmasın ? vistanın tüm içeriğini kaldırmak istiyorum sistemden en ufak vistaya ait dosya kalmamalı :)

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşım sana direk format önerecegim
format : sistemi silip yeniden yüklemektir, tabi silince istedgin sistemi yükleyebilirsin

ister XP ister vista ister win 7 kurabilirsin

nasıl yapıldıgı hakkında forumda animasyon vardı ordan bakabilirsin
tabi anlamazsan biz buralardayız ;)

Psiqo55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki ileride sorun çıkmasın ? vistanın tüm içeriğini kaldırmak istiyorum sistemden en ufak vistaya ait dosya kalmamalı :)

1 yıl önce abimin laptopa format attım oda vistaydı xp yükledim. simdi tıkır tıkır calısıyor. yeğenimin pc attım 3 ay önce oda tıkır tıkır :)
hiçbir problem cıkmaz sanıyorum. yinede senin bileceğin iş.

Scorpion28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım sana direk format önerecegim
format : sistemi silip yeniden yüklemektir, tabi silince istedgin sistemi yükleyebilirsin

ister XP ister vista ister win 7 kurabilirsin

nasıl yapıldıgı hakkında forumda animasyon vardı ordan bakabilirsin
tabi anlamazsan biz buralardayız ;)
yok o kadar da değil format atmasını gayet biliyorumda:), merak ettiğim format atarken sürücüleri silip xp kurdugun zaman vista sistem dosyası yine kalıyor diye duymuştum o yüzden sormak istedim ..
Ama siz sorun olmaz diyorsanız no problem :)

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
sizin dediginiz ilk zamanlar vistanın beta zamanıda oluyodu bende duymuştum ama sonra düzelttiler

çek formatı :D

yalnız formatlarken xp kurulmu vistadan farklıdır ;)

orphy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayrıca arkadaşım kimse bahsetmemiş ama sabit diskin SATA ise XP cdsinden bilgisayarını başlattığında sana bilgisayara bağlı bir disk yok tarzında uyarı gelebilir. Tabii XP cdin SATA driverleri içeriyorsa böyle bir sorunla karşılaşmazsın. SATA driverlı bir XP cdsi bul ya da nasıl hazırlayabileceğini googleda ufak bir arştırmayla bulabilirsin.

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Ayrıca arkadaşım kimse bahsetmemiş ama sabit diskin SATA ise XP cdsinden bilgisayarını başlattığında sana bilgisayara bağlı bir disk yok tarzında uyarı gelebilir. Tabii XP cdin SATA driverleri içeriyorsa böyle bir sorunla karşılaşmazsın. SATA driverlı bir XP cdsi bul ya da nasıl hazırlayabileceğini googleda ufak bir arştırmayla bulabilirsin.

diger mesajımda, yalnız formatlarken xp kurulmu vistadan farklıdır demekle bunu kastedmiştim

başkasının hazırladıgı kalıtımsız XP leri tercih etmem yararından fazla zararları oluyo eee... admlar boşuna emek edip önüne bedava koymuyolar bi çıkarları oluyo ;)

Psiqo55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
diger mesajımda, yalnız formatlarken xp kurulmu vistadan farklıdır demekle bunu kastedmiştim

başkasının hazırladıgı kalıtımsız XP leri tercih etmem yararından fazla zararları oluyo eee... admlar boşuna emek edip önüne bedava koymuyolar bi çıkarları oluyo ;)
O bahsettiğiniz sata - ide mevzusu benim bildiğim kadarıyla bilgisayarcıların cakallığı. bende ilk zamanlar format atamıyordum orayı ide yapınca atabildim. bilgisayarı alırken adam biostan ayar yapıyor pc sata hddleri görmüyor ama biostan ayarı var giriyorsun onu ide yapıyorsun ozaman hdd'yi görüyor format attıktan sonra tekrar sata'ya dönüştürebilirsin.
ayarların yeri biostan biosa farkediyor.

Scorpion28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O bahsettiğiniz sata - ide mevzusu benim bildiğim kadarıyla bilgisayarcıların cakallığı. bende ilk zamanlar format atamıyordum orayı ide yapınca atabildim. bilgisayarı alırken adam biostan ayar yapıyor pc sata hddleri görmüyor ama biostan ayarı var giriyorsun onu ide yapıyorsun ozaman hdd'yi görüyor format attıktan sonra tekrar sata'ya dönüştürebilirsin.
ayarların yeri biostan biosa farkediyor.
sizin bahsettiğiniz konu cd den cd yemi fark ediyor yoksa bilgisayardan bilgisayaramı ?

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
daha önce hiç vista formatlamadım ki zaten hep xp formatladım, sorun yok :D

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim herkeze :)

walla bende en az 30 kere xp 10 civarı vista 1 win7 (sanal pc de denemek için :D az sonra geçekle beraber 2 olucak :D )

Ekleme: Sata diskler XP den sonra çıktıgı için xp sata diskleri tanımaz bu nedenle anakartnızın cd sinin içindeki sata deriver ı ya cd nize yada disketle format atarken tanıtmanız gerek, tabi cd entegrasyonu farklıdır

e tabi biosta tam hatırlamıyorum AHCI VE SHCI diye deger olur tabi bu her anakartta olmaz (MESELA BENDE) bu iki degerin birisi IDE birisi SATA diskler içindir

xp de kurulumda dsik algılanmadı diye bi uyarı alırsanız ilk olarak biosa bakıcaksınız eger biosunuzda böyle bi ayar yoksa disket veya cd entegrasyonu ile tanıtıcaksnız

umarım anlatabilmişimdir ;)

Psiqo55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sizin bahsettiğiniz konu cd den cd yemi fark ediyor yoksa bilgisayardan bilgisayaramı ?
Bazı Cd'ler "ide" yide "sata" yıda görür. yani hem pc'den hem cd'den :)
Eğer format atarken format atacağın sürücüler "c" "d" vs. gelmezse biostan Ayarı "ide" yapman gerek ozaman başarılı olursun.

Zaten bi secenek var orası "sata"dır onu seç "ide" yap.
Bi "sata" birde "ide" var zaten.

Scorpion28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bazı Cd'ler "ide" yide "sata" yıda görür. yani hem pc'den hem cd'den :)
Eğer format atarken format atacağın sürücüler "c" "d" vs. gelmezse biostan Ayarı "ide" yapman gerek ozaman başarılı olursun.

Zaten bi secenek var orası "sata"dır onu seç "ide" yap.
Bi "sata" birde "ide" var zaten.
anladım .. xp sp3 kurmak istiyorum .. xp sp3 ün direk format atmak için cd si warmı. yoksa sp3 yama mı ?

Psiqo55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anladım .. xp sp3 kurmak istiyorum .. xp sp3 ün direk format atmak için cd si warmı. yoksa sp3 yama mı ?
Şu anda Xp'ye Entegre edilmiş sp3'lü cd'ler mevcut internetten indirebilirsin.
adam modifiye xp yapıyor sp3'lü fln:).
ama xp sp2 yükleyip microsofttan güncelleyerek sp3'de yapabilirsin.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
bizim millet seviyor attan inip eşşeğe binmeyi :D

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
yahu senin xp dediğin şey microsoft un üvey evladı gibi bişey oldu sahibi bastı poposuna tekmeyi sen hala sahip çıkmaya çalışıyorsun :)

Scorpion28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bizim millet seviyor attan inip eşşeğe binmeyi :D
hayır, sadece bizim millet SEVDİĞİ ŞEYLERE fazlasıyla hak ettiği DEĞERİ VERDİĞİ için kolay kolay vazgeçemiyor.

Vista bence süslenmiş kokanadan başka bişiy değiş, ben şahsen performansı tercih ederim :)

Psiqo55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yahu senin xp dediğin şey microsoft un üvey evladı gibi bişey oldu sahibi bastı poposuna tekmeyi sen hala sahip çıkmaya çalışıyorsun :)
her tekme yiyene bendemi tekme atayım :) senin işine yaramayabilir ama benim cok işime yarıyor. saygılarla

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
xp nin yapıpda vistanın yapamadığı birşey söyle bana :D

GençAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dostum güvenemiosan teknik servise götür:) malum kriz pc cilerde kazansın:D

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
pandus lümüx kurun ozaman siz :D hem hızlıymış hem performanslıymış hemde sadeymiş hemde virussuzmuş hemde beleşmiş hemde harika bişeymiş

Scorpion28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pandus lümüx kurun ozaman siz :D hem hızlıymış hem performanslıymış hemde sadeymiş hemde virussuzmuş hemde beleşmiş hemde harika bişeymiş
onları siz kurun biz xp ciyiz :) Üste çıkmaya çalısıyorsunuz hala zeytin yağı gibi.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
yahu ne üstü ne altı ben düşüncelerimi beyan ediyorum