Virüs Testinden Kalanlar!

Virus Bulletin, Aralık ayının antivirüs test sonuçlarını yayınladı. Bazı büyük antivirüs üreticilerinin sınıfta kaldığı testin şaşırtıcı ayrıntılarını öğrenin.

VB100 adıyla anılan testin Aralık ayı yayını, 100 adet eski Windows 2000 virüsünün antivirüsler tarafından yakalanabilmelerini ölçüyor. Amaç artık bulaşması ihtimali düşük olan ama sıfır olmayan eski virüslere karşı ne kadar koruma sağlanabildiğini görmek. Test için gereken virüsler bu iş için kurulmuş laboratuvarlardan ve web sitelerinden toplanıyor.

Bir ürünün testi geçmiş sayılması için 100 virüsün hepsini yakalayabilmesi ve bunun yanında bazı virüs bulaşmamış örneklere yanlış alarm vermemesi gerekiyor. Sonuçlar gayet şaşırtıcı.

Yapma Kaspersky!

Testi geçemeyen antivirüsler arasında Kaspersky, Avast, Avira AntiVir ve Trend Micro gibi tanıdık isimler göze çarpıyor. Kaspersky 1 virüs kaçırma, Avast 2 yanlış alarm, AntiVir 4 yanlış alarm, Trend Micro ise 4 virüs kaçırma istatistiklerine sahip. Trend Micro bundan önceki 13 VB100 testini başarıyla geçmesinin ardından gelen bu sonuca henüz yorum yapmadı. Aralık VB100 testi, Kaspersky'nin son 25 VB100 testinde başarısız olduğu ikinci test.

Testi Geçenler

Gelelim testte başarılı olanlara. McAfee, Microsoft, BitDefender, Eset, Symantec ve aslen güvenlik duvarı üreticisi olan Agnitum testi geçen antivirüs yapımcıları arasında. Testi kendinize göre yorumlamakta serbestsiniz.

Bilgi İçin: Virus Bulletin
Yazan: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net
 

Mystical

Üyecik
yahu o Microsoft'un hantal yazılımı OneCare nasıl testi geçmiş anlayamadım symantec'inde aynı şekilde.
 
ben antivir classic kullanıyorum halimdende menmunum. yanında comodo firewall aktif. pasif olarakta avg antispyware bide ad-aware se personal kurulu.
 

rave

Asistan
henüz mcafee kullanmaya başladım. gayet güzel bazı virüsleri temizlemese de şurda ve şurda virüs var abi diye uyarıp uykusuna devam ediyor. biriki ince ayarla sistemi de kasmıyor.
 

balbunar

Asistan
Berkin bey bu testi geçenler ve ya kalanların listesine nasıl ulaşacağız.
Sitede küçük bir araştırma yaptım bulamadım. ;(
 

kaniyl

Üyecik
Sizce vista için en uygun virüs programı hangisi?
Ben symantec bulabildim :) onu kullanıyorum...
 

emelden

Dekan
Son iki aydır hiç bir virüs programını kullanmıyorum. Ama her ne kadar sınıfta kalsada Kaspersky ve Avast benim gözümde geçenler arasında.
 

onair

Profesör
Onursal Üye
ben avast kullanıyorum ve gayette memnunum. yanlış alarm verebilir en azından virüsü atlamadı :D
 

Jerusalem

Profesör
Üstad, topu bizlere atmış ama o haberin sonuna bi' de "tavsiye" ekleseydi çok kıyak olurdu.
 

MSDN

Profesör
uzun süre mcafee kullanıodum kaspersky e geçmiştim sonra avasta sonra antivir sonra symantec derken yine geldim kaspersky e :D
 
Üst