VirtualBox'ta Tam Ekran

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Sun Microsystems tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak dağıtılan VirtualBox (Sanal bilgisayar) programı bazı durumlarda kullanıcıların canını sıkabiliyor. Sanal olarak yüklenen işletim sisteminin ekran kartlarını yeterince tanımadığı durumlarda, çözünürlük ayarlaması yapılamadığından sanal bilgisayarları Tam ekran olarak kullanmak ne yazıkki mümkün olmuyor.

Sanal bilgisayarı Tam ekran yaptığımızda kenarlarda siyah boşluklar olacak şekilde karşımıza çıkmaktadır.

1sbo5.png

Bu sorunu çözmek için ya sanal işletim sistemine ekran kartı tanıtılmalı ya da Virtual Box'ın Misafir Eklentilerini Yükle (Guest Additions) özelliği kullanılmalı.

Genelde Linux dağıtımlar yeterince ekran kartı sürücüsü desteği vermediğinden dolayı, Linux dağıtımlar ile sanal bilgisayar oluşturulduğun da
VirtualBox programını Tam ekran kullanamıyoruz.

Linux yüklü sanal bilgisayarları tam ekran kullanabilmek için Misafir Eklentilerini Yükle (Guest Additions) özelliğini kullanacağız.Anlatımda Linux dağıtımı olarak Ubuntuyu kullandık, Ancak yapacağımız işlemler diğer linux dağıtımları (Pardus, Fedora v.s) içinde geçerlidir.

Sanal sisteminizin kurulu ve çalışır vaziyette olduğunu farz ederek işlemlere başlıyoruz.

:: Öncelikle sanal sistemin Cd-Rom sürücüsünde herhangi bir İmaj(.iso) Ya da Cd-rom olmadığından emin olunuz. Eğer varsa sürücüyü boşaltınız.

2sbn2.png

:: İkinci adım olarak sanal bilgisayarımızın çalıştığı pencerenin menü çubuğunda bulunan Aygıtlar menüsüne geliyoruz. Bu menü altında bulunan Misafir Eklentilerini Yükle (Guest Additions) öğesini tıklıyoruz.

3sga5.png

Bu işlemi yaparak sanal makinamızın Cd-Rom sürücüsüne sanal bir cd yerleştirmiş oluyoruz.

4slj1.png

Cd-rom kalıbı yerleştikten sonra sistemimiz otomatik çalıştırma seçeneği sunacaktır, İptal butonuna basarak işlemi iptal ediniz.

Cd-rom içerisin de farklı sistemlere yükleme yapmak için alternatifler mevcut.
Yani sanal bir windows kullanıyorsanız tam ekran sorununu veya yüklenemeyen herhangi bir donanım için, yine bu şekil yaparak Cd-Rom içerisinde bulunan klasörlerden ihtiyacınıza göre yükleme yapabilirsiniz.

99438270sy9.png

Görüldüğü üzere 32 ve 64 bit , amd64 ve x86(intel) işlemciler içinde farklı alternatifler mevcut. Windows sistemler için işlemcinizin türüne göre 32 veya 64 bit klasörlerinde bulunan dosyalardan yükleme yapınız.

:: Linux dağıtımı olan Ubuntu için yükleme işlemine devam ediyoruz.
Eklentinin kurulumu için Ubuntu da bulunan Uçbirim komut istemcisini kullanacağız. Uçbirim'i açmak için Uygulamalar Menüsü altında bulunan Donatılar klasöründen Uçbirim programını çalıştırınız.

67555229da2.png

Uçbirim komut satırını çalıştırdığınızda karşınıza şu şekil bir ekran gelecektir.

43121174bv3.png

Daha önce Cd-rom'a yerleştirdiğimiz eklenti kalıbını buradan yükleyeceğiz. Ancak yükleme yapabilmek için Root girişi yapmamız gerekiyor.

Root girişi sağlamak için komut olarak

Kod:
[FONT=Tahoma][SIZE=2][B]su[/B][/SIZE][/FONT]

(super user) yazıyoruz. Ardından bize Root şifremiz sorulacak;

82851557ob8.png

Parolayı yazarken görmüyorsunuz, Root parolamızı girdikten sonra Uçbirim şu şekil değişecek.

49183802nv4.png

Uçbirimde Root olduktan sonra sıra geldi Cd-rom da ki dosyamızı yüklemeye.

Bunun için Uçbirime Cd-rom'unuzun yüklendiği klasörün yolunu girmeniz gerekiyor. Genelde /cdrom şeklinde oluyor. Eğer bu şekil komut çalışmazsa Cd-rom'un bulunduğu dizini de yazmanız gerekir. Ör: /media/cdrom veya /mnt/cdrom

Şimdi uçbirime tam komutu yazma zamanı geldi.

10ar5.png

Kırmızı çizgi ile yazılan kısım Cd-Rom içinde ki dosyanın tam adıdır. Linux dağıtım ve İntel işlemciye sahip bir sanal sistemimiz olduğundan -x86 kodlu dosyayı yazdık. Eğer Amd işlemciniz varsa diğer dosyayının yazınız.

Komutu yazıp, Enter'a bastıktan sonra kurulum işlemi başlıyacaktır. Kurulum işlemi sanal sistemizin performansına bağlı olarak kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır. Kurulum işlemi bitince sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

Sistem açıldıktan sonra tam ekran moduna geçiş yapınız. Artık Sanal sisteminizi tam ekran kullanabilirsiniz. Çözünürlük değişiminide sisteminizin ekran ayarlarından yapabilirsiniz.

11sah2.png

Burada anlatılan yöntemin mantığı ile, diğer sanal sistemlerde de çözünürlük ayarı yapabilir, tam ekran modunu kullanabilirsiniz.

Yazan : Berat TÜRK

SDN: ShiftDelete.Net
Bilgi için: VirtualBox

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Çok güzel olmuş değerli anlatımın için teşekkür ederim. Bu akşam makineme format atacağım virüsler başa bela en kısa sürede bu sistemi denemeyi düşüyorum

hakndemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anlatım için çok çok teşekkürler ellerinize sağlık..

hakndemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kullanırken su olabilmek için şifreyi etkinleştirmek gerekebilir. Etkinleştirmek için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz:

Kod:
sudo passwd root

2 defa kullanmak istediğiniz şifreyi girip enter tuşuna basın.

mehmetdelgado

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows için nasıl yapılır?? toshiba kullanıyom bju yüzden oyun oynuyamıyom en küçük oyunda bile küçük ekran oluyo kasıyo ve donuyo oyun hiç zevk almıyom....filimlerde aynı keza..help me,please!!

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
windows için nasıl yapılır?? toshiba kullanıyom bju yüzden oyun oynuyamıyom en küçük oyunda bile küçük ekran oluyo kasıyo ve donuyo oyun hiç zevk almıyom....filimlerde aynı keza..help me,please!!

VBoxWindowsAdditions-x86.exe Dosyasını çalıştırmayı deneyiniz (işlemciniz İntel ise). Olmadığı takdirde 32Bit Yazan klasörde ki dosyalardan yükleme yapınız.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
my.php
ya benim virtual box ta niye böyle bir menü yok başka bir sürüm mü o? halbuki benimkide en son sürüm anlamadım gitti.resmi de koyuyorum, bakın bende aygıtlar(devices) diye bir menü yok.!!! :(

my.php

http://img234.imageshack.us/my.php?image=ekranalntsjx4.jpg
my.php

Misafir Eklentilerini Yükle (Guest Additions) bu menüyü arıyorsan, bu menü resimde ki ara yüzden değil. Sanal makinayı çalıştırdığın pencerede, Aygıtlar menüsünün içerisinde.

Önce sanal makinayı çalıştırın, sanal makinanın çalıştığı pencerenin menülerine bakın, tam ekran yapmadan.

scheker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Profösör kardes hepsini yaptım dediklerinin snal makinada uç birime 2 kez pass girdim sonra additionsu yukledim ama çözünürlük seçeneklerinde hala 800x600 den yukarı yok neyapmalıyım ayrıca dosya paylasımı yapmayıda anlatırsan sevinirim bu arada anamakinam windows xp, sanal makinam ubuntu son sürüm

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
ilk defa tam ekran yapmak için, sanal makinanın çalıştığı penceredeki Makine menüsü altında bulunan Misafir Ekranı Otomatik olarak yeniden boyutlandır seçeneğini tıklayınız. Sanal makina tamami ile açılana kadar bu seçenek aktif olmaz

70486927zc7.png

Dosya paylaşımını bende yapamadım. Daha sonra sıkıldım ve uğraşmayı bıraktım ;) Ancak tekrardan bi göz gezdiririm.

rhnkyr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam dediklerinizi yaptıktan sonra pardus ekteki hata (hata olmayabilir) çıktısı veriyor. Bu durumda ne yapmam gerekir.

catli42

Asistan
Reaksiyon puanı
0
selam arkasasim gercekden güzel bir calisma yapmissin tesekkürler yanliz benim bir sorum olacakdi söyle windows vista 1 ilgili bir calisma yaparmisin diyelimki windows 7 kurmak istiyorum suan kurulu sistem vista1 var yanliz windows 7 ile ilgili bir calisma yaparsan cok memnun olurum selam saygilar

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
güzel anlatım olmuş ama öbür türlü kullanmak daha zevkli olur :D

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Çok güzel paylaşım. Pardusu tam ekran yapamamıştım.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
selam arkasasim gercekden güzel bir calisma yapmissin tesekkürler yanliz benim bir sorum olacakdi söyle windows vista 1 ilgili bir calisma yaparmisin diyelimki windows 7 kurmak istiyorum suan kurulu sistem vista1 var yanliz windows 7 ile ilgili bir calisma yaparsan cok memnun olurum selam saygilar

Programın genel anlatımı, site de foto-ders olarak var. İlgili link aşağıda ;)

http://shiftdelete.net/virtualbox-ile-sanal-pc-rehberi-4061.html

rhnkyr dedi ki:
Hocam dediklerinizi yaptıktan sonra pardus ekteki hata (hata olmayabilir) çıktısı veriyor. Bu durumda ne yapmam gerekir.

Anladığım kadarı ile Pardusun kernel sürümü ile programın istediği kernel sürümü farklı. Program tavsiye olarak GNU compiler yüklemenizi söylüyor. Pardusun Program deposundan ilgili programı yükleyip bir deneyiniz. Virtual Box'ın son sürümünüde indirdiğinizden emin olun ;)

TheMuyu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
selam dostum öncelikle anlatmın için teşekkür ederim ama bi sorunum var. root bölümüne rahatça geliyorum şifremi giriyorum. ayrıca belirttiğin üzere kalıbı CDroma yerleştiriyorum

Genelde /cdrom şeklinde oluyor. Eğer bu şekil komut çalışmazsa Cd-rom'un bulunduğu dizini de yazmanız gerekir. Ör: /media/cdrom veya /mnt/cdrom

bunların hepsini denedim fakat bi türlü uygulamayı yükleyemedim. yardımcı olursan çok sevinirim 2 gündür tam ekran sorunuyla uğraşıyorum.

/cdrom/VBoxLinuxAdditions-x86.run yazmam rağmen hatayla karşılaşıyorum bunun gibi onlarca kombinasyon denememe rağmen sorunu çözemedim

---------- saat 21:41 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:41 eklenmişti ----------

güzel anlatım olmuş ama öbür türlü kullanmak daha zevkli olur :D

dostum öbür türlü kullanmak derken neyi kastediyorsun

---------- saat 22:02 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:41 eklenmişti ----------

bu bi ekran görüntüsü söylediğin gibi sistemi yeniden başlatıyorum ama tam ekran olmuyor neden sizce?

ksahin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben Linux Redhat kurdum bu programı kullanarak, tam ekran sorununu da yukarda anlattığın gibi çözmeye çalıştım, ekranda gözle görülür bi büyüme oldu fakat tam ekran olmadı hala, virtualbox'ın çözünürlük ayarları var mı yoksa monitör veya ekran kartı driverı mı kurmam gerekir?

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Buradaki VirtualBox bildiğimiz VirtualBox değil mi? hani şu Sun tarafından yapılan ve açık kaynak uyarlaması bulunan? Benim bildiğim kadarıyla tam ekran yapmak için SağCtrl+F yapmadan önce tercihlerden çözünürlüğe uydur (adı galiba böyleydi ) demek yeterli oluyor.