ViewSonic VPad 10 Pro 3G Android kurulumu denemeleri

Bu konuyu okuyanlar

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Merhabalar arkadaşlar.

Normalde huyum olmamasına rağmen, yerli ve yabancı bütün kaynakları talan ettiğim ve birçok tecrübe edinmiş olduğum halde istenen amaca ulaşamadığım için, sizlerle bu tecrübeyi paylaşmak ve farklı bir fikri olan varsa dinlemek istediğim için yazıyorum.

Bir adet ViewSonic VPad10 Pro 3G tabletimiz var. Normalde ViewSonic'in iddiasına göre dualboot, yani çift işletim sistemli olması gerekiyor. Fakat 10" olan bu tablette ana işletim sistemi olan Windows 7 Professional yüklü ve bunun altında bir program olarak Android 2.2 emülatörü kurulu (kendisi Bluestacks oluyor) ve de oldukça başarısız bir emülatör. Google Market'e giremediğiniz gibi, kendiniz de haricen APK kurmakta oldukça güçlük çekiyorsunuz ve hatta yeni FirmWare'larda kuramıyorsunuz da.

Gerçekte bu cihaz "dualboot" değil. Yani açılışta iki işletim sistemi arasından seçim yapılabilecek bir mimariye sahip değil. Normal bir BIOS ve x86 mimarisi mevcut. Dolayısıyla tam Windows'a göre..

Normalde ViewSonic'in 7" tabletleri Android uyumlu ve gördüğüm kadarıyla bazıları gerçekten Windows 7 + Android dualboot özelliğine sahip. Fakat bu 10" olan modelde, astronomik bir fiyatla satılıyor olmasına rağmen, böyle kötü bir sürpriz var. Sitesinde bununla ilgili açıklamalar yapılmış ve yanlış kullanılan dualboot kelimesinin karşılığı olarak "Android in Windows" tanıtımı yapılmış.

Peki ne yapabiliriz diye oturduk düşündük. Nitekim Windows 7 için bir navigasyon yazılımı olmadığından, Android kullanmak zorunlu oldu. Fakat Android'de market olmadığından, kendimiz bir kurulum yapmak durumunda kaldık.

Dünyada bu konuda bir tartışma olmaması beni çok şaşırttı. Türkiye'de belki çok satılmadı bu cihaz ama konuyla yakından ilgili hiçbir platformda böyle bir konunun dile getirilmemiş olması, ViewSonic'in sitesindeki açıklamaların müthiş yetersiz olması ve hatta bu cihazda gerçekten bir GPS donanımı var mı onun bile belli olmaması ve sair birçok konu çok ama çok şaşırtıcı geldi bana. :) Distribütörün yayınladığı bilgilere göre GPS var fakat ViewSonic resmi ürün sayfasında kesinlikle var veya yok demiyor. Hatta VPad10 sayfası var ama VPad 10 Pro ve Pro 3G diye bir ürünü göstermiyor bile :)

İnsan bir de şöyle düşünüyor; tabletlerin hepsinde GPS var; bu kadar yüksek fiyatlı hem de dualboot olduğu iddia edilen bir tablette olmayabilir mi? Eğer olmasaydı (kullanan var), büyük fiyasko olurdu; eğer varsa; kullanmak mümkün değil. Çünkü hangi programcı, ağırlıkla bir masaüstü işletim sistemi olan Windows 7 için bir navigasyon programı yapmak ister ki?? :)

Gerçek bir Android yüklemek için kolları sıvadım ve baktım ki en makul çözüm, Android-x86 projesi gibi görünüyor. Açık kaynak olan bu girişim Google'dan tamamen bağımsız. Kendi çabalarıyla birçok netbook ve tablete uyabilecek değişik ROM'lar yayınlamışlar. Aslında ROM'dan fazlası, çünkü Android sistemi x86 platformuna port edilmiş. Yani biraz zorlamayla masaüstü bilgisayarınıza bile Android kurabilirsiniz.

Unetbootin ve LinuxLive USB Creator ile birkaç deneme yaptım, normalde proje kapsamında Anroid 2.2 sürümü VPad için port edilmiş fakat dokunmatik panel sürücüsü çalışmadığı için hiçbir şekilde test edemedim. Bu imaj, Tegra ve Vpad için geliştirilmiş. Sanırım donanımları benzer, Tegra'yı deneme imkanım olmadı. Geliştirilmesi durmuş olan doğrudan ViewSonic için port edilmiş iki sürüm daha denedim, fakat tamamen aynı sorun oldu. Bunlar normalde VPad10 için geliştirilmiş ve Vpad10 Pro modelinin birkaç donanım farkı var, sanırım sorun bundan kaynaklı. Bu nedenle Tegra için Android 4.0 sürümünü denedim ve görünüşe göre de gayet başarılı.

Dualboot yapabilmek için Android-x86 projesinin geliştirdiği kurulum senaryosuna uygun olarak Grub kullandım. Böylece başlangıçta Windows ve Android arasında seçim yapılabiliyor. Fakat maalesef ki 3G ve Wireless çalışmadı..

Bu arada Live olarak da çalıştırılabiliyor imajlar. Sorunların bölüm biçimlendirmesinden kaynaklanabileceğini düşündüm ve normalde Windows ile aynı bölüme (partition) kurulmuş olan Android'i kaldırdım. (Yani NTFS) Onun yerine Windows bölümünü küçülterek 2 GB'lık bir bölümü ayırdım ve kurulum sırasında o bölümü Ext3 biçimiyle formatladım ve maalesef sonuç aynı oldu..

Benim gözümden kaçan bir uygulama veya daha fazla tecrübesi olan biri var mıdır? :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Distribütör bilgilerine göre GPS var, fakat gerçekte yok. Bu fiyatta bir tablette GPS olmaması ve Android varmış gibi yapılması gerçekten markadan soğuttu bana. Halbuki ürünleri kalitelidir. Böyle dolambaçlı yollara hiç gerek de yoktur..