Via Nano 3000 işlemci, Intel Atoma rakip.

Peter

Dekan
Onursal Üye

HKEPC ‘nin haberine göre Via Technologies düşük enerji tüketimli çift çekirdekli Nano 3000 işlemcisini kısa süre içinde Atom’un karşısına çıkartmayı planlıyor. Via’nın C7-M işlemcisi, Intel Atom destekli netbook’ların ardından gelen Hewlett-Packard 2133 Mini-Note bilgisayarlarda kullanılmış fakat Atom’un gölgesinde kalmıştı. Intel halihazırda çift çekirdekli Atom 330 işlemcisini nettop bilgisayarlara sunuyor.
Advanced Micro Devices (AMD) ise düşük enerjili “çift çekirdek ittifakı” ile Atom’un neredeyse kapattığı netbook segmentini hedef alacak.
Bu arada Freescale Semiconductor firması da netbook benzeri dizüstüler için çok düşük enerji kullanımlı ve çift çekirdekli grafik motoruna sahip bir ARM yongası duyuracağını belirtiyor.
Tüm bu gelişmeler, daha önce de belirttiğimiz gibi laptoplar ve netbooklar arasındaki savaşı kızıştıracak.
HKEPC’ye göre 2009 sonları veya 2010 başlarında çıkacak olan çift çekirdekli Via Nano 3000, Fujitsu‘ya ait 45nm mimarisini veya TSMC‘ye ait 40nm mimarisini kullanacak. Intel Atom işlemciler şu anda 45nm teknolojisine sahip.
Söylentiye göre Via’nın yongası aynı zamanda çoklu ortam uygulamalarını hızlandırma özelliği olan SSE4 (Streaming SIMD Extensions 4) yönerge seti desteğine de sahip.
Kaynak:http://hardwaremania.com/news/2008/12/31/via-nano-3000-islemci-intel-atoma-rakip/
 
Üst