Verilerinizi Çinli Menşeili Telefonlara Girmeye Güveniyor Musunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
7,999
Bildiğiniz gibi bir sürü Çin marka telefon piyasaya çıktı. ABD'de Çin'in en büyük telefon üreticilerinden birisi olan Huawei markasını veri ihlali ile suçladı. Siz kişisel bilgilerinizi Çin malı telefonlara girerken herhangi bir güven sorusu yaşıyor musunuz? Ben Huawei ve Xiaomi'ye güveniyorum onun dışında çok fazla Çin üretimi telefon kullanmadım kullanan varsa cevaplarsa sevinirim.

Herhangi bir kötü niyet ile açmadım konuyu. Sadece ABD-Huawei gerginliği ile ilgili haber görünce sizin bu gizlilik ihlali iddiası ile ilgili görüşlerinizi merak ettim.

Reaksiyon puanı
7,999
Bütün telefonlar veri toplar sadece huawei mi topluyor sanıyorsun?
Şu an en büyük iddia Huawei üstünde. Suçlayan taraf ise herhangi bir kuruluş değil ABD. Diğerleri hakkında bu kadar büyük bir iddia bulunmadığı için açtım konuyu.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sorun bizdr knk adam gibi tlf üretmiyozki çalmasınlar üretsel alırız
Sen telefon üret, senin hükümetin de seni manipüle etmek için veri toplayabilir. Kendi devletine bile bu konuda güvenemezsin. Son yıllarda Trump'ın seçimlerinde Facebook vb. sosyal ağlarda seçimlerin manipüle edildiği çokça ortaya çıktı zaten. Veri toplanması engellenemez. Sadece bunu art niyetle kullanmayacak şirketler vardır. Devletlerin hemen hemen hepsi bu verileri kendi lehine kullanmak ister.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Bildiğiniz gibi bir sürü Çin marka telefon piyasaya çıktı. ABD'de Çin'in en büyük telefon üreticilerinden birisi olan Huawei markasını veri ihlali ile suçladı. Siz kişisel bilgilerinizi Çin malı telefonlara girerken herhangi bir güven sorusu yaşıyor musunuz? Ben Huawei ve Xiaomi'ye güveniyorum onun dışında çok fazla Çin üretimi telefon kullanmadım kullanan varsa cevaplarsa sevinirim.

Herhangi bir kötü niyet ile açmadım konuyu. Sadece ABD-Huawei gerginliği ile ilgili haber görünce sizin bu gizlilik ihlali iddiası ile ilgili görüşlerinizi merak ettim.
Apple,Samsung,Google,Oneplus,Huawei,Xiaomi farketmez. Hangi marka olursa olsun çok ama çok önemli kişisel bilgilerimi yazmam,yazmıyorum da.

Her ne kadar mükemmel olmasa da bu konuda en güvendiğim marka Apple çünkü bunu önemseyen(ve gizliliği çok önemli bir satış noktası kılan) tek firma bu. İOS14 ile tiktok skandalı yeniden ortaya çıkmıştı. Macteki safarinin anonimimize özelliğini de çok sevmiştim.

Umarım tüm cihazlar böyle özelliklere sahip olur.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299

Sadece Çinli değil,hiçbir markaya bu konuda güvenmiyorum.En güvenli olduğu iddaa edilen Apple da bile geçmişte tuhaf açıklar oldu.Önemli şeyleri hiçbiri ile paylaşmam.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Zaten çoğu elektronik cihazlar Çin'de üretliliyor. Kalitesine, özelliklerine göre alırım.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Adamlar sabah kahvaltıda ne yiyip akşam nereye gittiğinizi naptığınızı uyurken ne olup bittiğine herşeyinizi biliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorun bizdr knk adam gibi tlf üretmiyozki çalmasınlar üretsel alırız
Biz üretsek bizim verilerimizde bir yerde toplanacak her telefon için geçerli bu. Veri toplamıyoruz diyen net yalan söylüyordur.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Banka şifresi vs dışı önemli değil çoğu kişi sosyal medya kullanıyor zaten ondan bulunur bilgiler sosyal medyasından yakında iç çamaşır ının rengini bile öğrenilecek duruma gelecek ?

calipso40

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Banka şifresi vs dışı önemli değil çoğu kişi sosyal medya kullanıyor zaten ondan bulunur bilgiler sosyal medyasından yakında iç çamaşır ının rengini bile öğrenilecek duruma gelecek ?

Banka şifrelerini hiçbir telefon çalamaz :D

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Tuşlu telefon kullanırsan bunları düşünmezsin :) Kullanmıyosan da boş ver yapcak bi şey yok şansa :D

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Açıkcası hiçbir markaya güvenmiyorum ama kullanmaya da mecburuz iş dolayısıyla.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Sırasıyla Nokia, Lenovo ve Samsung kullandım. Lenovonun dokunmatiği, ucuz arayüzü heder etti beni. Nokia ise tarihe gömüldü benim için. Samsung'dan devam ediyorum en fazla Iphone geçerim.
Bu sistemler toplamıyorsa bile kullandığım veriler topluyor, kaçarın yok. En azından az uygulama ile kendimi güvende hissediyorum.

Sadece Gravity

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Şu an en büyük iddia Huawei üstünde. Suçlayan taraf ise herhangi bir kuruluş değil ABD. Diğerleri hakkında bu kadar büyük bir iddia bulunmadığı için açtım konuyu.
Ben şahsen Huawei'in Amerika'nın abarttığı kadar bilgi topladığını düşünmüyorum. Yani Amerika'nın neden Huawei suçladığını hepimiz biliyoruz. ABD'nin en büyük rakibinin(Çin), kendi ürettiği markası(Huawei) ABD'nin kendi ürettiği markayı(Apple) geçince, bu tür söylemleri ortaya attı. Zaten daha sonra Google Huawei'e 2. şoku yaşattı.

kralloflu61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
telefon seninde olsa içinde google uygulamaları olacak facebook,ins.,wp,twitter olacak bunların her birisi nasıl olsa topluyor o yüzden çok da kasmaya gerek yok

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177

Verileri ABD ye girmişiz çine mi ? Girmicez???

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
İnternete girmeyi göze alıyorsan tabiri caizse kendi verilerini kendi rızan ile satmayı kabul etmişsin demektir. Hiçbir güven problemi yaşamıyorum.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Hepinizin bilmediği bir şey var, firmaların topladığı bilgiler sizin kişisel bilgileriniz değil, uygulamalardaki hataları düzeltmek için kullanıcı denegimi hakkında toplanan telemetry benzeri verilerdir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Cem Yılmaz'ın söylemleri geldi aklıma.

Senin bilgini alıp ne yapacak Çin :D Sanki çok önemli gizli bilgileri var bizim insanımızın. Dünyada herkes hiçbir bilgiyi stoklamıyoruz çalmıyoruz yaymıyoruz der ama hepsi bir şekilde stoklanır ve yayılır.
Ne siteler ne firmalar kullanıcı bilgilerini sızdırdı piyasaya. Haa Amerika almış ha Çin ne fark eder. Siz cebinizden çıkacak paraya ve altığınız kaliteye bakın sadece gerisi boş bence. Herşeyimiz Google'a entegre zaten. Hangi firmadan alırsan al google üstünden bilgilerine ulaşılıyor.

Rae8Xiep

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
2

çin markaları yeni değil 1 androide giriş yapıyorsun 2 iphone denen gösteriş oyuncağıda çin malı onda niye korkmuyorsun?

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
ben güvenmiyorum o yüzden telefon alırken geliştrici desteğine bakıyorum özel rom kullanıyorum oficall sürüm olmasına özen gösteriyorum ve gapps paketi asla kurmam