SDN Vergiler Diyarı Türkiye'den Selamlar

Bu konuyu okuyanlar

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Az evvel otomobil fiyatlarına bakıyordum. Öyle alabileceğimden değil. Hayal sadece. Malum ki Avrupa'daki insanların belki yüzüne bile bakmayacağı, hurdaya verip veya öğütüp çöpe atacağı veya geri dönüşüme vereceği otomobilleri bizler çok defa alamıyoruz. Elbette bu herkes için geçerli değil. Fakat açıkçası o eski otomobilleri ben memleketimizde hiç kimseye layık görmüyorum. Hepimiz en son modelleri kullanabilmeliyiz. İstediğimiz zaman, çalışarak alabilmeliyiz. Bu kadar zor olmamalı. Elbette herkes için gördüğüm bu muameleyi kendime de göstermek istiyorum. Eski püskü bin bir kişinin kullandığı arabayı almaktansa sıfır almak her zaman daha iyi.

Fakat zaten kur sebebiyle 20'ye katlanan fiyatları bir de vergiler katlıyor. Misal, sahibindencom'da araçlara bakarken sıfır araçlar özel sayfalarına oradan da Volvo'nun sitesine girdim. Güncel sıfır araç fiyat listesinde en ucuz otomobil şu şekilde:

S60 B5 AWD Plus, Bright
Vergisiz geliş fiyatı: 534.110 lira
ÖTV ile fiyatı: 1.335.275 lira
KDV de eklenince: 1.575.625 lira
Bir de tescil masrafı: 4.800 lira
Toplamda anahtar teslim bu otomobilin fiyatı: 1.580.425 lira.

Bu nedir ya? Bu para, evet, belki çok zenginler için çerez, kurabiye, fıstık parası. Lakin şahsen benin muhayyilemde bu çok para. Üstelik asıl bedelin 3 katı fiyat vermek ise burada herkese enayilik gibi gelir. ÖTV kadar saçma bir şey yok. ÖTV neden alınır, zümrüt, yakut, elmas, villa, yalı... Kaldı ki bunlar için bile yeni özel tüketimi? Özel tüketim ne demek?

Mesele vergi değil, burada vergiyi benden daha iyi hiç kimse savunamaz belki, vergi vatan borcudur bir nevi. Dahası bence gurur duyulacak bir şeydir.

Fakat aşırı vergi zulümdür.