Gökçe Asena

Profesör
Veganlar için beslenme önerileri

Vegan tarzı beslenme ciddi şekilde hayat tarzınızı da etkileyen bir beslenme biçimi. Hayvansal gıdalar tüketmeyi bırakmaya karar verdiğinizde ne yapmalısınız? İşte uzmanlardan vegan tarzı beslenme önerileri...
5bf3deabae7849150892826d.jpg


Vegan tarzı beslenme, hiçbir hayvansal ürün ve hayvan kaynaklı diğer ürünlerin tüketimi yapılmayan beslenme türüdür. Veganlığın vejetaryenlikten farkının ise süt ve yumurta gibi hayvan eti dışındaki diğer hayvansal gıdaların da tüketilmemesi olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Vegan beslenme sistemi hassas dengede bir terazi gibidir. Veganlar için özellikle kırmızı et tüketimi yerine bitkisel proteinleri artırmak oldukça faydalı olacaktır. Bu noktada; kuru fasulye, siyah mercimek, maş fasulyesi ve barbunya protein açısından oldukça önemli kaynaklardır” açıklamasında bulundu.

5bf3deabae7849150892826f.jpg


Vegan beslenmenin özellikle Cyanocobalamin, B12 ve demir gibi hayvansal ürün kaynaklı vitaminler ve mineraller açısından fakir bir diyet olması sebebiyle halsizlik, güçsüzlük, anemi ve kaşeksi gibi tablolara neden olabildiğini söyleyen Anadolu SağlıkMerkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Bununla birlikte vitamin ve mineral dengesinde değişimler görülebilir. Özellikle veganlarda vücut gerekli enerjiyi karşılayamadığı için makarna gibi basit karbonhidratlara aşırı yönelim gösterir ve kan şekeri düzensizliğine bağlı devamlı tatlı atakları yaşanırsa veganlık kilo almaya da sebep olabilir. Bütün bu olumsuz taraflarının yanı sıra; özellikle mide ve kalp sağlığınız açısından kolesterol, trigliserid, trans yağ ve doymuş yağ asitleri gibi kalp sağlığına zararlı etmenler olmadığı için oldukça faydalıdır” dedi.

5bf3deabae7849150892826b.jpg


Vücudun gerekli enerjisini sağlayabilmek için ise günde 4 bütün ceviz içi veya 12-15 adet çiğ badem tüketiminin de oldukça önemli olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Bunların yanı sıra süt ürünleri tüketimi yerine Hindistan cevizi sütü veya tofu gibi bitkisel süt ve peynir alternatifleri de oldukça önemli” şeklinde konuştu. Özdemir, özellikle belirli periyotlarla vitamin ve mineral dengesinin yanı sıra, anemi tablosu varsa seyri için kan tahlili bakılmasının vegan bireyler için olmazsa olmaz olduğunu belirtti.

Sağlıklı Vegan Menü

5bf3df59ae78491508928278.jpg


Kahvaltı

+ 1 bardak badem veya soya sütü

+ 10 çiğ badem veya fındık

+ 1 dilim tofu

+ 1 dilim çavdar ekmek

+ 1 orta boy domates + 2 salatalık

5bf3df59ae78491508928276.jpg


Öğlen yemeği

+ 1 kâse zeytinyağlı mevsim salata

+1 tabak haşlanmış beluga mercimek üzerine 2 ceviz içi

+1 dilim tam tahıllı ekmek veya 4 yemek kaşığı bulgur pilavı

+3 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütünden yapılmış yoğurt

5bf3df59ae7849150892827d.png


Ara öğün

+ Mandalina + Badem

Akşam yemeği

Ulaş Salata

+Fırında : 1 orta boy kabak + 1/ 2 domates + 1/ 2 soğan + 6 mantar+ 1/ 2 patlıcan …. 10-15 dk bekletiniz

+6 yemek kaşığı yeşil mercimek

+4 ceviz içi

+ 1 / 2 turp

+2 kuru kayısı

+3 kaşık kuskus

+ 1 kırmızı biber

+ 1 tatlı kaşığı mısır

Kaynak: CNN TÜRK
 
Canan teyze koyun demişti saçma etsiz doyulmaz ki süt ,yoğurt,peynir,ayran ve kefirsiz olmaz yaşanmaz...

Heidi Klum afiyet olsun...
 

Dora

www.ecrindora.com
Yönetici
Super Moderator
Abi vejetaryan insana anlam veririm ama vegan olmak çok zor ya
 

Creative

Patr10
Yönetici
Admin
Ekonomi sebebi ile zaten sağlıksız besleniyoruz.. Bir nevi vejeteryan olduk zaten.
 
Üst