Vegan ve Vejetaryen Aynı Şey Mi?

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Çoğu kişi aksini bilse de aslında aynı şey değildir.

plant-based-diet_737_553_c1.jpg

Vejetaryen: Sadece hayvan eti yemez. Tavuk, inek, kuzu etleri gibi besinden kaçınırken hayvansal ürünleri (peynir, süt vb) tüketmekte sakınca görmezler.

Vegan: Hayvansal hiç bir gıda tüketmezler. Et yemedikleri gibi inek sütü içmez, peynir yemezler, yumurta tüketmezler. Sadece meyve ve sebze yerler. Hatta çoğu yerde süt ihtiyacını karşılamak için veganlara özel badem sütü gibi ayrı süt çeşitleri bulunur. Aynı zamanda hayvanlarla bağdaşık hiç bir ürünü de kullanmazlar. (Hayvan deneyli makyaj ürünler, hayvan ürünlerinden yapılan eşyalar.)

Şöyle bakında her ikisi de gözüme çok zor geliyor. Ben hem otçul, hem etçil bir insanım. Her iki yaşam tarzı da kesinlikle bana göre değil :)

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Bu sorularla ben de çok karşılaşıyorum, çünkü kırmızı et yemiyorum.

Hiç mi yemiyorum? Evet hiç yemiyorum.

Vejetaryen misin diye soruyorlar, "Hayır homo sapiensim" diyorum, şok oluyorlar :)

Sadece kırmızı et yiyemiyorum, yoksa mangalda tavuk fena gömerim.

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
695
Kırmızı et ve süt , yoğurt yemiyorum , ben %75 vegan oalbilirim :D

M

Murat Burç

SDN Okuru
Şu veganlara tek söyleyeceğim Allah akıl fikir izan versin. Gerçekten. Bir eşcinsellik bir de bu mesele bunlar kadar absürt yok.

Bak sakın eşcinsellik = veganlık olarak algılanmasın. Absürtlük seviyesinden bahsediyorum.
İnsan ne olursa olsun doğal bir varlık belli bir kanunla yaşıyor.

Asla ve asla bu kanunun tersine hareket edenler karlı çıkamaz. Normalin dışında hareket etmek her türlü zarar.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Veganlar : Hayvanları katletmeyelim
O sırada doğadaki hayvanlar :
images.jpeg