Vegan olmak istiyorum! Veganlık hakkında düşünceleriniz?

Bu konuyu okuyanlar

Seda Alkan

Öğrenci
Emektar
Reaksiyon puanı
35
Arkadaşlar Selamlar,
Uzun zamandır Veganlık konusunda araştırmalar içerisindeyim. Türkiye’de vegan olmak da zor. Vegan yiyecek ve içeceklere her yerde ulaşamıyorsunuz. Ulaşsanız bile çok maliyetli. Bunların da ötesinde şu var ki ; hayvanlara eziyet :(
Market raflarında gördüğümüz süt, peynir , yoğurt, bal, yumurta ve birçok hayvansal ürünün perde arkasında ne yazık ki işkence var. Etle zaten aram yok. Ne yapacağımı bilmiyorum. Vegan olmak çok istiyorum. Siz ne diyorsunuz bana bir yol gösterin?

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Etsiz bir hayat :/ . Orman kanunları işte güçlüler hayatta kalır zayıflar yemek olur .

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Vejeteryan olmayı anlarım ama vegan olmak çok büyük bir eziyet bana göre. Hiç bir besini tam olarak alamamak. Proteini ne ile karşılarsınız vegan olunca?

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Ben de bir ara düşünüyordum ama gerçekten çok zor :(

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
neden sadece hayvanlara işkence,peki bitkiler canlı değil mi,onlarda canlı,bence vegan olma düşencesinden vazgeçinizi,insan vucudu her türlü besinden ihtiyacını temin etmektedir.ki bu hayvanlar içinde geçerlidir.
kedileri hep et yiyen varlık olarak biliriz,peki ot yerken gördünüzmü,evet otta yerler,mideleri hazımsızlık çektiği vakit ,hangi ot yarayışlıdır bilirler.,,
siz vegan olmak istiyorsunuz ama bazı bitkilerde et yiyen otobur bitkiler var.her canlının yemesi gereken öğünler vardır.tek yönlü beslenirseniz,ileride bunun sonuçları sıkıntılı olur.
Eti çok sevenlerde eklem bozuklukları oluşur ,et olsun çorba olsun her yemeğin yanında salata mutlaka olmaldır.- + durumu denglenmelidir.
Bu bahsettiğiniz olay avrupanın kendince bulmaya çalıştığı yöntemdir ,hayvanlara acı çekmesin isterler ama,en acımasız olanıda kendileridir.çoğu türü dünyadan silmişlerdir.Balinaları neredeyse dünya tarihinden sileceklerdi,Buffalo bili deseniz hakeza.
Veganlı düşünmeyin,canlılara işkence diyorsanız,o zaman meyve sebzede yemeyin,dalından koparılan,kesilen bitkilerde acı çekiyor
bu kitabın pdf sini bulamadım ama okumak lazım
Bitkilerin Bildikleri Dünyaya Bitkilerin Gözünden Bakmak Daniel Chamovitz

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Tavsiye etmem.
Ben vejetaryenim ve cidden unutkanlığa sebep oluyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ya hayvanlara eziyete ben de karşıyım da. Veganların ve vejetaryanların doğa kanunlarına kafa tutmasına ben gerçekten hayretle yaklaşıyorum.

İnsan hepçildir. Bu kadar basit.

Belki de en önemli vitamin olan B12 vitamini bitkisel kaynaklarda yok. Bir zamanlar 300-800 olması gereken değerim 220'ydi. Tavsiye etmiyorum eziyet dolu bir deneyim. Çok fazla hap kullandım hala kullanıyorum. Şimdi 750 civarında baya bir şey düzeldi hayatımda.

M

Murat Burç

SDN Okuru
B12 vitamini olarak 750' ye gelene kadar hangi ilacı kullandın başkan?
Apikobal. Hala da kullanıyorum. 1 kutu yani 30 tablet kullandıktan sonra 230'dan 730'a yükseldi(750'yi yanlış yazmışım) Bu olay yaklaşık 2-3 ay önceydi. Sonra doktor gün aşırı kullanmam için bir kutu verdi onun bitirdim bitiricem derken arada ameliyat oldum bıraktım şimdi geçenlerde bitirip tekrar reçetesiz bir kutu aldım bir türlü doktora gidemedim gideceğim derken virüs patladı. Zaten randevu almak zor.

Ama bu ilaçlar kafana göre kullanılacak ilaçlar değil ben mesela yapmamalıyım ama kendimi bildiğim için yine sıkıntı çıkarmıyor.

Hap her ünyeye etki etmiyor. BAzılarında beslenme problemi değil emilim sorunu oluyor hapı toptan dikse fayda etmeyecek. Onlar kasdan Dodex(en bilinenei başka var mı bilmiyorum) iğne oluyorlar.

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,375
kurban kesmekten kurtulmam gerektiğinde bne

M

Murat Burç

SDN Okuru
Denemekte fayda var o zaman ilk kez duydum bu ilacın adını. Cevabın için teşekkür ederim bu arada geçmiş olsun.
Dahiliyeye gidin. (Aç karna gidin. En az 12 saat) doktordan çıkar çıkmaz kan tahlili olur ertesi gün sonuçarlı alır ona göre ilaç yazılırsınız kendi kendinize ilaç almayın. Yorgunluk, halsizlik, istetiksizlik, unutkanlık ve belki üşüme gibi belirtiler varsa B12 eksiktir. Seri acıkma varsa açlık kan şekeri yüksektir. Hepsine sıradan baktırın şeker de yorgunluk yapabiliyor diye hatırlıyorum.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Doktora gittim Benexol B1, B6 ve B12 içeren hapı verdi pembe renkli, onu kullandım yakın zamana kadar. İyi de gelmişti, yorgunluk ve halsizlik vardı. İyi gelmişti. Daha iyi olması adına dediğiniz bu ilacı doktor kontrolü altında alacağım evvelinde kan tetkiklerini yaptırmam gerekecek sanki.
Aynı formül. Hangisini aldığınız önemsiz. Tek fark apikobal Türk firması ürünü diye biliyorum.

Son mesajlar