Ve Sınırsız Yabancı Kararı Çıktı ! ! !

Bu konuyu okuyanlar

alsec_

Doçent
Reaksiyon puanı
4
TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Federasyon Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı ve sınırsız yabancı kararı aldıklarını duyurdu...

İşte açıklama; "Akreditasyon kartlarıyla ilgili karar aldık. Yeni sezonda maçlarda bir başkan ve en fazla iki yönetici soyunma odasına gireecek. Ayrıca ikinci olarak yabancı oyuncu sınırlanamasıyla ilgili karar aldık. Yeni sezon 6+2 yabancı futbolcu sistemiyle oynanacak. Ancak sınırsız yabancı ile sözleşme yapılacak."

Şike soruşturmasıyla ilgili sorular üzerine ise Aydınlar, "Önümüzdeki hafta sonlandırmayı umut ediyoruz. Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta sonuçlanacak" dedi

http://www.ajansspor.com/futbol/federasyon/h/20110810/ve_sinirsiz_yabanci_karari_cikti.html

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
napacaklarmış boşa imzaladıkları herifleri ?

yenerz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazık oluyor futbolumuza.
milli maçlarda neden dağıldığımızın resmidir.

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
Ha 6+2+2, ha 6+2+243523523 ne değişecek.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Bence yabancı sınırlaması değilde yaş sınırlaması getirsinler. 25 yaş üstü yabancı oyuncular en fazla 4 tane olacak diye :)

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Çok iyi oldu... Türk oyuncular kendilerine çeki düzen verirler...
Anadolu kulüpleri artık Türk oyuncuların fiyatlarını astronomik bir şekilde yükseltemezler...
Takımlarımızın elindeki yabancı oyuncular elden çıkacağı zaman bedavaya gitmek durumunda kalmaz...

Bazıları olayın detaylarını incelemeden hemen kuru milliyetçilik yapıyorlar!!!

Ancak düşünmedikleri bir şey var!

Yabancı sınırlaması Türk Oyuncuların gelişimini engelliyor!

Mecburen takımda bulundurulmak zorunda oldukları için kendilerini geliştirmiyorlar! Yabancı oyuncular formayı kapmak için bir birleri ile yarışırken yerli oyuncuların formaları garanti olduğu için kendilerini geliştirmiyorlar...

Yurt dışında yetişen Türk oyuncular dünyada iyi yerlere gelebilirken Türkiye'dekiler yerlerinde sayıyorlar...
Bunun sebebi Yurt Dışındaki Türklerin formayı kapmak için sürekli yarış halinde olmaları ve kendilerini geliştirmeleri...

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
Boşuna teori üretmeyin. Bu kararın hiç bir faydası yok. Yedek kadroya bile alamadığım yabancıya niye para vereyim. Ha scouting derseniz A2 de kaç yabancı oynatabildiğimizden bihabersiniz demektir.
Saçma bir karar işte. Tek faydalı yanı alırsın oyuncuyu , iç piyasaya kiralarsın.
Sahada oynatabildiğin adam sayısı yine aynı. Sen yine başarı için kaliteli Türk oyunculara muhtaçsın Buda anadolu klüplerinin fahiş fiyat çekmesini değiştirmez.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Adım adım... Öncelikle herşey bir anda olmuyor... Şu an en büyük sıkıntı elden çıkarılamayan yabancı oyunculardı... Bu durum böylelikle aşılmış oldu...

İleride diğer kısıtlamalar da kalkar...

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
Altyapıdan bir iki oyuncu mutlaka kadroda olacak ve illa en az biri 15 dakikada olsa oynayacak şartı falanda koysalar bari.
M.u 'da genç oyuncuları oynatarak süper kupa kazandı yahu.

komoon

Profesör
Reaksiyon puanı
8
serbest kalmasını kim istedi ? neden bu karar alındı? bir açıklama oldu mu ? ben göremedim de ...

bildiğim kadarıyla zaten çoğu takımın 10 yabancısı bile yok..

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
serbest kalmasını kim istedi ? neden bu karar alındı? bir açıklama oldu mu ? ben göremedim de ...

bildiğim kadarıyla zaten çoğu takımın 10 yabancısı bile yok..

Seçilmeden önce Beşiktaş söz aldı o yüzden seçimlerde Fenerbahçe'li olduğu halde destek verildi... Adam da verdiği sözü yerine getirdi

komoon

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Seçilmeden önce Beşiktaş söz aldı o yüzden seçimlerde Fenerbahçe'li olduğu halde destek verildi... Adam da verdiği sözü yerine getirdi

oo o zaman durumlar çok vahim şöyle ki,

1 takım (küçümseme değil sadece sayısal olarak 1 ) istedi diye Yabancı oyuncu sayısı konusunda karar alınabiliyor....

daha vahim konuda, seçilmek için sözler verilmiş.. kimlere başka hangi sözler verildi acaba ?

sakat işler bunlar...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Yeni federasyon başkanlığı seçimlerinde kimin aday olacağı meselesi vardı...

Kim aday olursa olsun şu takımlı bu takımlı muhabbeti olduğu için seçimler zorlaşacaktı...

Adam Fenerbahçeli olduğu için Fenerbahçe otomatik destek verdi...

Beşiktaş yabancı sınırlamasının düzenlenmesi + federasyonda Beşiktaş'ın önerdiği isimlerin yer alması karşılığında destek verdi...

Galatasaray önerdiği isimlerin listede yer alması karşılığı destek verdi zaten 3 büyüklerden 2si destek verdikten sonra diğeri destek vermese dahi olay bitmiş oluyor..

Trabzon kendisinden listede yeterli sayıda kişi olmadığı için destek vermedi...

Ancak bu federasyon seçimi sistemi çok bozuk...

buna bir düzenleme getirilmesi gerekiyor...

Dediğim gibi 3 büyüklerden 2 si kimi isterse o seçiliyor geri kalan 16 takım hiçe sayılıyor...

komoon

Profesör
Reaksiyon puanı
8
haklısın ama o diğer 16 takımda hala gidip büyüklerin yalakalığını yapıyor...

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Yeni federasyon başkanlığı seçimlerinde kimin aday olacağı meselesi vardı...

Kim aday olursa olsun şu takımlı bu takımlı muhabbeti olduğu için seçimler zorlaşacaktı...

Adam Fenerbahçeli olduğu için Fenerbahçe otomatik destek verdi...

Beşiktaş yabancı sınırlamasının düzenlenmesi + federasyonda Beşiktaş'ın önerdiği isimlerin yer alması karşılığında destek verdi...

Galatasaray önerdiği isimlerin listede yer alması karşılığı destek verdi zaten 3 büyüklerden 2si destek verdikten sonra diğeri destek vermese dahi olay bitmiş oluyor..

Trabzon kendisinden listede yeterli sayıda kişi olmadığı için destek vermedi...

Ancak bu federasyon seçimi sistemi çok bozuk...

buna bir düzenleme getirilmesi gerekiyor...

Dediğim gibi 3 büyüklerden 2 si kimi isterse o seçiliyor geri kalan 16 takım hiçe sayılıyor...

Federasyon seçim sistemi bozuk olduğu gibi, Federasyon'un yönetiliş biçimi de bozuk. Sözde özerk bir yönetim. Büyük klüplerimiz başta olmak üzere, Klüpler Birliği'nin de yoğun baskısı altında. Bir çok kararı vermek için özellikle büyük klüplerin onayını almak zorundalar. Büyük klüplerin bir kısmı onay verirken diğer vermiyorsa krizler yaşanıyor federasyon ile klüpler arasında.

Klüpler adamlarının yönetim listesinde olması için isim veriyor, o isimler listede olmaz ise destek vermiyor. Ayrıca destek vermek için pazarlıklar yapılıyor, şunu yaparsan destek veririz bunu yaparsan destek vermeyiz gibi. Oldukça saçma bir sistem.

Federasyon'un bu sistemi tamamen değiştirmesi, Türk futbolunda bir numara olduğunu göstermesi gerekiyor. Ama en başta Federasyon başkanının Fenerbahçe Bayan Voleybol takımı ile sponsorluk ilişkisini kesmesi gerektiğini düşünüyorum. Pek hoş durmuyor açıkçası. Ayrıca Fenerbahçe kongre üyeliği dışında kalan bazı bağlarını Federasyon başkanlığı süresince askıya almalı bence.

Sınırsız yabancı konusu ise, M.Ali Aydınların öncelikli konularından birisi idi. Şu aşamada saçma gibi duruyor karar, ancak yabancı oyuncu konusu bu karar ile kapanmadı. Zamanla, kısa süre içerisinde, belli şartlar altında tamamen serbest kalacağını düşünüyorum. Ayrıca Türk futboluna zarardan çok fayda getireceğine inanıyorum.

way_be

Dekan
Reaksiyon puanı
12
olan milli takıma olacak gibi 20 yabancı alır artık takımlar adı duyulmadık bilinmedik yabancıları