Ve Opera 10 Symbian!da...

Bu konuyu okuyanlar

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Opera, en yeni mobil web tarayıcısının Symbian'a yönelik ilk Beta sürümünü yayınladı. İndirme bağlantısını ve detayları yazımızda açıklıyoruz.

Opera Mini 5 ile yepyeni bir mobil tarayıcıyı kullanıcıların sunan Norveçli yazılım firması, Java uygulamasında olduğu gibi benzer niteliklere ve Opera Turbo özelliğine sahip Symbian özel uygulamasının ilk betasını kullanıma sundu.
opera_10_symbian_haber11257271345.jpg

Ekran klavyesini kullanmak konusunda da oldukça başarılı olan yazılım, adres çubuğu etkin olduğunda sanal bir klavye açarak kullanım kolaylığı ve keyfi sağlıyor.
Opera Mini 5 ile hemen hemen aynı arayüze sahip olan mobil tarayıcı, dokunmatik ekran için optimize edilmiş. Bu sayede oldukça kullanışlı olan program, sezgisel tıklama özelliği ile de kullanımı kolaylaştırıyor. Yazılım, mobil uygulamalarda görmeye pek de alışık olmadığımız, web sayfalarındaki resimleri kaydetme, yazıyı seçme ve kopyalama gibi aranan özellikleri beraberinde getiriyor.

Opera Turbo
Opera'nın geliştirdiği Turbo teknolojisinin de oldukça faydalı bir özellik olduğunu söylemden geçmeyelim. Zira bu sayede sayfa boyutları optimize ediliyor ve %70 oranında bir sıkıştırma yapılarak, daha az veri transferi gerçekleştiriliyor. Bu da hem daha hızlı açılan web sayfaları, hem de daha düşük maliyet anlamını taşıyor.
opera_10_symbian_haber21257271507.jpg
Nokia N97 ile test ettiğimiz uygulama, hız konusunda oldukça iyi bir performans gösterdi. Opera, özellikle Turbo modda, ShiftDelete.Net ana sayfasını birkaç saniye içersinde açmayı başardı. Buna karşın, tarayıcının sistem kaynaklarını etkili kullanmak konusunda küçük sıkıntılar yaşadığını da fark ettik. Açılışta 26 MB boş rame sahip olan cihazımızda, 7 dakikalık bir kullanımın ardından yetersiz bellek uyarısı vererek program kapatıldı.
Elbette ki tüm bunların ilk Betası yayınlanan bir mobil program için makul sayılabileceğini de göz ardı etmemek gerek. Symbian S60 3. Sürüm ve 5. Sürüm işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ile çalışan uygulamayı buradan doğrudan telefonunuza, buradan da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
:: Opera 10'u beğendiniz mi?
Yazan: Ahmet Gözütok
SDN - http://shiftdelete.net

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
süper olmuş gerçekten, java olanından çok daha hızlı çalışıyor. 9/10 verdim kendisine :)

gvn

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
cepten nete girmiyorum yavf ama indirip atayım telefona bekli lazım olur

teşekkrüler

NaMa

Asistan
Reaksiyon puanı
1
adobede flashi cikarsa tadndan yenmicek

Ravenholm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Böylesi bir cep telf. için web tarayıcısı gerçekten harika bir uygulama, bunu özellikle elinde 4-5 sene önceki Java uyumlu telefonlardan bulunanlar açısından Opera Mini için söylüyorum. Bu yeni sürümü Opera Mini 5 merakla bekliyorum... Bir önceki sürümü Opera Mini 4.2'nin Java desteği sayesinde SonyEricsson K750i telefonlarında Internete bağlanmada siteleri yazıları takip etme okumada harikalar yaratıyor helal olsun diyorum! Forumlara bile mesaj yazıp/düzenleyip/silebiliyorsunuz bunuda sadece cep telefonunun Java desteği sayesinde yapıyorsunuz. Çünkü 5 senelik K750i'de Symbian vb şeyler yok... Umarım bu Opera Mini 5'inde aynen bir önceki 4.2'de olduğu gibi, Java uyumlu telefonlara özel Internete Java üzerinden bağlanacaklar açısından uyumlu sürümünü çıkartırlar...

EDIT: Champion78, uyarın için sağolasın.. ya ben SDN anasayfadaki haberinde "Opera Mini 5" diye gördümde oradan forumdaki bu konusuna geldim o yüzden böyle kendi düşüncemi yazma ihtiyacı duydum...

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Böylesi bir cep telf. için web tarayıcısı gerçekten harika bir uygulama, bunu özellikle elinde 4-5 sene önceki Java uyumlu telefonlardan bulunanlar açısından Opera Mini için söylüyorum. Bu yeni sürümü Opera Mini 5 merakla bekliyorum... Bir önceki sürümü Opera Mini 4.2'nin Java desteği sayesinde SonyEricsson K750i telefonlarında Internete bağlanmada siteleri yazıları takip etme okumada harikalar yaratıyor helal olsun diyorum! Forumlara bile mesaj yazıp/düzenleyip/silebiliyorsunuz bunuda sadece cep telefonunun Java desteği sayesinde yapıyorsunuz. Çünkü 5 senelik K750i'de Symbian vb şeyler yok... Umarım bu Opera Mini 5'inde aynen bir önceki 4.2'de olduğu gibi, Java uyumlu telefonlara özel Internete Java üzerinden bağlanacaklar açısından uyumlu sürümünü çıkartırlar...

arkadaşım ufak bir ayrıntıyı kaçırmışsın galiba, opera mini 5 zaten jar olarak çıkmaya devam edecek. buradaki program opera 10'un mobil versiyonu. yani mini değil. ben hem mini 5i hem de 10 mobili yükledim, 10 daha verimli olduğu kanaatindeyim :)

agra

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cepten neti mini opera ile sevdim.

zahek

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Arkadalar bu sürüm oldukça güzel bir arayüze ve hıza sahip bir sürüm.Bunun yanısıra aynı zamanda ilk defa bu sürümde Presto 2.4 layout engine kullanılmıştır.