Ve Beklenen Oluyor... Pardus ve diğer masaüstü ortamları...

Bu konuyu okuyanlar

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Az önce özgürlükiçin gezegeninde okuduğum bir habere göre 1 seneye kadar Pardus ve diğer masaüstü ortamları kurulabilecek. 64 bit projesi ekibi yeni elemanlarıyla bu işe başlamışlar bile :) Pardus 2012 muhtemelen kurulurken hangi masaüstü ortamını istediğimizi soracak duruma gelecektir...

"Pardus Çoklu Masaüstü Kurulumu (ÇoMaK) Projesi

Bu yılın projesi: ÇoMaK (ÇOklu MAsaüstü Kurulumu)

Malumunuz olduğu üzere Pardus masaüstü ortamı olarak KDE ile birlikte geliyor. Kendi geliştirdiği teknolojiler de büyük oranda KDE'ye bağımlı. Bir dağıtımı diğerlerinden ayıran özelliklerin başında dağıtımın geliştirdiği teknolojiler geldiğinden Pardus üzerinde diğer masaüstlerinin kurulup çalıştırılabilir olması kullanıcılar için yeterli olmamaktadır.

KDE masaüstü ortamı Linux kullanıcıları arasında oldukça yaygın olarak kullanılsa bile gerek beğenilere, gerekse daha az fonksiyonel olmalarına rağmen daha az donanım kaynağı gerektirdikleri için tercih edilen başka masaüstleri de bulunmaktadır. Gnome, Enlightenment, Xfce, fluxbox ve LXDE masaüstü ortamları hali hazırda resmi veya gayrı resmi depoları kullanarak Pardus üzerine kurulabiliyor olmalarına rağmen Pardus'un geliştirdiği teknolojileri kurmak için bu masaüstlerinin yanında çok fazla bağımlılık kurulması gerekmektedir. İlave paketlerin kurulması çoğu durumda kullanılan masaüstünü amacından uzaklaştırmakta, bazı durumlarda ise KDE için çalışan özellikler diğer masaüstlerinde çalışmamaktadır.

ÇoMaK Pardus'un KDE haricindeki masaüstleri ile de KDE ile birlikte çalıştığı gibi çalışmasını sağlamayı hedeflemektedir. Bunun için Pardus depolarında olmayan masaüstlerini depoya almak ve Pardus teknolojilerini KDE bağımsız hale getirmek gerekiyor. Yapılacak çok iş olduğunun farkındayız ama çalışacak ekip de geçen yıla göre hayli kalabalık.

Geçen yıl üzerinde çalıştığımız 64bit projesinden aldığımız cesaretle bu yıl da ÇoMaK projesini yapalım dediğimizde Pardus ekibinden geçen yıl olduğu gibi olumlu cevap alınca çalışmaya başladık bile. Çomak da bir yıl sürmesini planladığımız bir proje olarak TÜBİTAK ve ÇOMÜ arasında bir protokole bağlanarak sürdürülecek ve sonuçlarının Pardus'a dahil edilmesi hedeflenecek.

Projede çalışacak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tayfası:

Uzun süredir Pardus üzerinde GNOME paketlemesini yapan Burak Çalışkan da ekibin bir elemanı. Geçen yıl 64bit projesinde Ozan Çağlayan'ın yaptığı koordinatörlük görevini bu projede Onur Küçük yapacak. Manager ailesinin yazarı Gökmen Göksel de çokça danışabileceğimiz kadar yakınımızda olacak.

Kısa bir süre sonra bir proje takvimiyle görüşmek üzere..."

Yazının tamamı bu...
Adresi : http://nyucel.blogspot.com/2010/10/pardus-coklu-masaustu-kurulumu-comak.html
hadi hayırlısı...

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Böyle çalışmalar bence çok yararlı vede gelecek açısından iyi olacak..

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Ben bir ara pardus'a gnome kurup kullanmıştım :) Gayet de güzel çalışıyodu :) Böyle suse'deki gibi seçenekli olursa çok güzel olur :)

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Düzenleme sayfasında normal görünüyor ama normalde normal deil :) neyse kopdu kaldırdım :) Böyle biraz daha iyi oldu sanki :)

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
pardus gibi güzel bir işletim sistemini gnome kurup ziyan etmek olmaz KDE daha kaliteli

BaradduR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bencede KDE daha kaliteli bende bir ara pardus 2010 yüklemiştim..

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
Kde çok fazla sistem kaynağı tüketiyor
Gnome ile sisteme yüklenmeden istediğin görselliği yaşayabilirsin

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
İki masaüstü ortamı (Kde ve Gnome) de güzel. Her ikisinin de artıları ve eksileri var. Kişiye göre değişen bir durum bu. Ben o yüzden kurduğum her dağıtımda birden fazla masaüstü ortamını destekleyip desteklemediğine bakıyorum. Şimdiye kadar gördüğüm en stabil dağıtım Debian. Ama Debian da da izledikleri politika gereği stabil olmak için kolay kolay güncelleme yapmıyorlar. Hala 2.6.32 çekirdeğini kullanıyor. Bu konuda en güzel dağıtım Arch linux oldu. Hem güncel hem yeterince stabil hem de fazlasıyla esnek. Daha önce de söylemiştim, Pardus Arch gibi Debian gibi taban olma yolunda ilerlemeye devam ediyor...
2-3 seneye kalmaz Pardus tabanlı dağıtımlar görürüz gibi geliyor bana :)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
başlığı okuyunca kendi masaüstü ortamımız olacak sanmıştım.

alycann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ne zamn kde kullansam kernel hatası aldım. GNOME derim bişey demem.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
gnome 4ever bence :D Kullanıılara daha fazla seçenek sunması kullanım oranını arttıracaktır bence.

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
öntanımlı gnome-kde kurulurkan haricende ufak bir masaüstüyöneticisi(fluxbox-openbox vs vs) de kurulmalı susedeki gb...
kde-gnome uçtu-birşey oldu yada hafif birşey kullanmak istiyoruz...bu seçenekleride göz önüne almak gerek.

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
@aperon; Tabii ki. Aslında en güzeli şu olurdu, hepsi tek bir dvd'de toplansa ve Suse'daki gibi bize sorsa hangisini yüklemek istersiniz diye. Ve biz de oradan "birden fazla" seçenek işaretleyebilsek; daha sonra istediğimizi kullansak, sorun çıkarırsa diğerine geçsek... :) Hayal gibi görünüyor ama belki de olur :)

turgutreisfb

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
@aperon; Tabii ki. Aslında en güzeli şu olurdu, hepsi tek bir dvd'de toplansa ve Suse'daki gibi bize sorsa hangisini yüklemek istersiniz diye. Ve biz de oradan "birden fazla" seçenek işaretleyebilsek; daha sonra istediğimizi kullansak, sorun çıkarırsa diğerine geçsek... :) Hayal gibi görünüyor ama belki de olur :)
zaten Pardus 2011 dvd olarak gelecek eğer ÇOMU işleri zamandında bitirebilirse pardus 2012de bu dediğiniz seçenek aktif olabilir.