Vatandaşın kimlik ücreti isyanı

Bu konuyu okuyanlar

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Vatandaşın kimlik ücreti isyanı

Yeni çipli kimlik kartlarının aralık ayından itibaren vatandaşlara 18 TL karşılığında dağıtılmaya başlanacak olmasına tüketicilerden şikayet yağıyor.

vatandasin-kimlik-ucreti-isyani-4894272.Jpeg

Kimliklerin ücretsiz olmasını talep eden tüketiciler “Vatandaşlığın simgesi olan kimlikler için bu kadar ücret ödemek istemiyoruz” diyerek tepki gösterdiler.

Şikayetvar’ın haberine göre: Yeni çipli kimliklerden talep edilen 18 liralık ücret vatandaşları çileden çıkardı. Maliyeti 5 lira olan kimlikler için talep edilen ücret çok fazla şikayet alırken 3 katı fazla para alınacak olmasına da tepki yağdı. 76 milyon vatandaştan toplanacak olan kimlik ücretlerinde düzenleme yapılmasını isteyen tüketicilerin şikayetleri şöyle:

“KENDİ ÜLKEMDE KENDİ KİMLİĞİM İÇİN PARA VERMEK İSTEMİYORUM”

“Kendi ülkemde kendi kimliğim için bu kadar fazla ücret alınacak olmasını anlayamıyorum. Pasaport ücretlerinde de aynı sorunu yaşamıştık tepkimizi gören yetkililer ücretlerde düzenle yaptı şimdi yine aynısını bekliyoruz. ”

“MALİYETİ 5 LİRA OLAN KİMLİK İÇİN NEDEN 18 LİRA ÖDEYELİM?”

“Yeniliklere mutlu oluyoruz ne kadar güzel birçok özelilik tek kart üzerinde toplanacak. Ancak maliyeli 5 lira olan bu karta 18 lira ücret istenmesinin nedeni ne? Bu ücret haksız kazanç olmuyor mu? Zaten zor geçiniyoruz ve bu paraları ödemek istemiyoruz”

“ÖDEYEMEZSEM KİMLİKSİZ Mİ KALACAĞIM?”

“Ben kalabalık bir ailenin babasıyım. Ayın sonunu zor getiriyorum ve inanın cebime 18 lira bile kalmadığı zamanlar oluyor. Şimdi 4 çocuğum, eşim ve kendim için 18 lira ödeyemezsem ne olacak? Kimliksiz mi kalacağım? Bu ücretler kalabalık aileleri zorluyor. Geçim zorluğu yaşayan her bireyi zorluyor. Lütfen düzenleme getirilsin.”

“DEVLETİN BU HİZMETİ ÜCRETSİZ SUNMASI GEREKMEZ Mİ?”

“Devletin kendi vatandaşı olduğuma dair bana verdiği belge için ücret istemesine anlam veremiyorum. Maliyeti belli olan kimlik için istenilen ücret haksızlık. Devletin ücretsiz bu hizmeti vermesi gerektiğini düşünüyorum.”

“YENİ DOĞAN BEBEKLERDEN DE ÜCRET ALIN MADEM”

“Bugünleri gördüysek yeni doğan bebekler için de kimlik ücreti alındığını görürüz diye düşünüyorum. Devletin kendi hizmetine ücret istemesinden şikayetçiyim. 3 yıl içerisinde dağıtılacak yeni çipli kimliklere ücret ödemek istemiyorum. Hizmet güzel ama ücret çok fazla…”

Kaynak

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Ücret olacaksa dahi cüzi bir miktar olmalı 3 lira 5 lira belki.. 18 lira çok fazla. Zannediyorum buradaki mikatrın çokluğu aynı elektrikte olduğu gibi para alınamayan yerlerin külfetinin yine mağdura yansıtılması olayı ne yazıkki. Kan emicilerin pisliğini yine masumlar çekecek gibi görünüyor.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Kalabalık ailelere indirim yapılabilir 3 tane alana bir tane bedava gel vatandaş gel

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Kimliğin son kullanma tarihi mi var? Görselde 25.11.2021 tarihi var.

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Bir şişe rakıya 50 tl vermek mantıklıysa bizim için önemli olacak bir kimlik için bu para gayet normal.

Son kullanma tarihi değilde kimlikleri bence 10 senede bir yenilemek çok mantıklı çünkü insanın tipi değişebiliyor sonuçta güncel tutmak çok iyi bence.

Geçenlerde dedemin kimliğine baktımda adamın ta 30 sene önceki fotoğrafı duruyor ve şaşırdım :D Artık kimlik çürümüş yani çok eskiydi.

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Ulan madem ben bu ülkenin vatandaşıyım, devlet bana o kimliği ücretsiz vermek zorunda, hadi bedava vermeyi geçtim maliyet fiyatı ile ver niye 18 tlye satıyorsun?
Bide herkesi kendiniz gibi sanıyorsunuz herhalde. Asgari ücretle çalışan insanlar var bu ülkede. Sana 18 tl koymaz ama herkes öyle değil işte.
Gerçi bi dk, o ak sarayın parasını bi yerden çıkarmak lazım ama demi?

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Bir şişe rakıya 50 tl vermek mantıklıysa bizim için önemli olacak bir kimlik için bu para gayet normal.

Son kullanma tarihi değilde kimlikleri bence 10 senede bir yenilemek çok mantıklı çünkü insanın tipi değişebiliyor sonuçta güncel tutmak çok iyi bence.

Geçenlerde dedemin kimliğine baktımda adamın ta 30 sene önceki fotoğrafı duruyor ve şaşırdım :D Artık kimlik çürümüş yani çok eskiydi.

Rakı örneğiyle çok kısıtlı düşünüyorsun. Herkes rakı ve ya sigara mı içiyor?

Ayrıca içiyorlar diye bu parayı vermek zorunda da değiller. Yahu devletin zaten yapması gereken şey için ben neden para ödeyeyim?
Üstteki yorumlardaki gibi diyelim ki ödedik, devlet şirket değildir ki kendi vatandaşına vereceği bir şeyi ticari ürün gibi üstüne kar koyarak satsın.

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Rakı örneğiyle çok kısıtlı düşünüyorsun. Herkes rakı ve ya sigara mı içiyor?

Ayrıca içiyorlar diye bu parayı vermek zorunda da değiller. Yahu devletin zaten yapması gereken şey için ben neden para ödeyeyim?
Üstteki yorumlardaki gibi diyelim ki ödedik, devlet şirket değildir ki kendi vatandaşına vereceği bir şeyi ticari ürün gibi üstüne kar koyarak satsın.
Tamam sen para vermeden kimlik al ozaman :)

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
garip..
Her geçen gün daha da garipleşiyor..

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kesinlikle saçmalığın daniskası .Soruyorum size arkadaşlar devlet içi boş bir kelime değil mi? Halk olmadan devlet varolabilir mi? Ben devlete birilerini seçtiysem halk arasındaki adaletsizliği gidermesi herkesin kafasına göre yaşamaması için seçiyorum.Beni yönetmesi için değil.Şimdi soruyorum size :
Eğer ben bir devletin vatandaşıysam ,bunu gösteren belgeyi almak için neden para ödüyorum ?
75-80 milyon arası bir ülke olduğumuzu düşünürsek bunu devletin karşılaması biraz ağır olabilir ama devletin halkn üzerinden para kazanması gibi saçma bir düşünce olamaz.
Devlet halkın üzerinden para kazanamaz ve ben 18 tl nin bu yeni kımlıklerın malıyetı oldugunu hiç zannetmiyorum.
Benim düşüncem bu sekılde arkadaslar. Not: burda hukumeti veya a partisini kotulemek için söylemiyorum,hayalimdeki yönetimden bahsediyorum.

enable

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Kimliğin son kullanma tarihi mi var? Görselde 25.11.2021 tarihi var.

Kimliğin kullanım süresi 10 yıl olacakmış.

Ayrıca bu fiyat gerçekten fazla ilk etapta işin maliyetine halka vermeleri gerekirdi. (Bu gidişle fiyat düşecek gibi) Daha sonra kaybolma çaldırma oldu mu geçirirlerdi :D

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Saçmalığın daniskası hani hatırlatayım ehliyet değiştirmede devletin değerli kağıdı diye eşşek yüküyle para almaya kalktılar. Millet tepki koyunca hop değerli kağıt değersiz oldu demek neymiş yapıştır kaça giderse nasıl olsa serbest piyasa ekonomisi devletlerde artık şirket mantığına göre çalıştığı için bir çok yalayıcıya normal geliyor .Ama bir dakka biz asgari ücretle bal gibi geçinen insanlarız bu parayıda bizden alırsanız uzaya çıkarız artık.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
dünya'da kimlik ücretsiz veriliyor devletin buna ayrılmış fonu oluyor ama burda nerde?

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
devletin zorla dayattığı hizmet için neden para bereyim

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Bir kereye mahsus mu verilecek, yoksa her yenileme de mi?

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
benim vergimle yapması gereken bişeyi yapıyor ama yine benden para talep ediyor
bu normal mi şimdi ?

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
5 tl yap herkes alsın :)

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Hesaplayan oldu mu kişi başı ne kadar ödeneceğini?
Düz 1 milyar lira diyelim, maliyetini düşelim:)
Nereye dönsek öpülüyoruz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu şöyle bir şey, gel benin iyiliğin için şunu şunu şunu yaptım ama 18 lira vereceksin...

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Tıpa tıp aynısı 11 liraya yapılır. Konya içi elden teslim, Konya dışı kargo bizden. :D
Yeni çipli kimliklere DK Merdivenaltıcılık ile ilk siz sahip olun... :D

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
yahu bir şarkı vardı bi zamanlar, "Ben sizin babanızım, ben ne dersem o olur" diye...
devlet bu, bazen sever, bazen öper, bazen de döver!
katlanacıksınız, mecburen! :D

What The Hell

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Şu son zamanlarda forumda belli kişiler bu tarz haberlerde sürekli parti holiganlığı yapıyorlar. Bu forumda onlarca farklı görüşte insan var. Kimsenin yaptığı iyi,doğru ve kötü demiyorum ama bu tarz her konuyu siyasi yöne çeken üyeler banlandığın da yazın forum bi nebze rahatlamıştı. Fakat gene son 1-2 aydır sürekli aynı kişiler konuları baltalamaktan başka bir şey yapmıyor ve sürekli bi kavga ortamı oluşturuyorlar.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
yahu bir şarkı vardı bi zamanlar, "Ben sizin babanızım, ben ne dersem o olur" diye...
devlet bu, bazen sever, bazen öper, bazen de döver!
katlanacıksınız, mecburen! :D

Yeni nesil çok asi babaya anneye saygı yok onu ne yapacaz:)

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Şu son zamanlarda forumda belli kişiler bu tarz haberlerde sürekli parti holiganlığı yapıyorlar. Bu forumda onlarca farklı görüşte insan var. Kimsenin yaptığı iyi,doğru ve kötü demiyorum ama bu tarz her konuyu siyasi yöne çeken üyeler banlandığın da yazın forum bi nebze rahatlamıştı. Fakat gene son 1-2 aydır sürekli aynı kişiler konuları baltalamaktan başka bir şey yapmıyor ve sürekli bi kavga ortamı oluşturuyorlar.

Katılıyorum "RAKI" örneğini veren arkadaş gibi. Destekleyen arkadaşlar lütfen olaylara bir kerede tarafsız bakın. Sizin cebinizden de çıkaca bu para! Ya çok zenginsiniz yada aşırı sevgi gözlerinizi kör etmiş.

Bırakın rakıyı sigara bile içmiyorum ben.

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Katılıyorum "RAKI" örneğini veren arkadaş gibi. Destekleyen arkadaşlar lütfen olaylara bir kerede tarafsız bakın. Sizin cebinizden de çıkaca bu para! Ya çok zenginsiniz yada aşırı sevgi gözlerinizi kör etmiş.

Bırakın rakıyı sigara bile içmiyorum ben.
Anlamadığım Rakı ile partinin ne alakası var ? Ben bir parti ismi vb birşeymi verdim ? Sadece zararlı ve haram olan birşeye para vermenin kötü olduğunu söyledim.

Absolut Milk

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
bekleyin bence düşer bu fiyat .
seçim zamanı olaydı ne güzel bedava olurdu :D

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Herkes müslüman değil, olmak zorunda da değil.