Vatandaşın kimlik ücreti isyanı

Bu konuyu okuyanlar

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
biz de 30 yıldan fazladan beri adı konulmamış bir savaşın içerisindeyiz.binlerce insanımızı kaybettik.paraya lanet olsun ama.milyarlarca liramız gitti.acıyan bize acısın.
Acınıcak durumda olmaktan daha yeni çıktık. Bir 10 sene öncesine kadar Dünya bankasından borç dileniyorduk. Acınacak durumda olmaktansa, yardım edebilen durumda olmak daha avantajlı. Çünkü o zaanlarda bize acıyan yoktu. Dünya bankası bile bize Tefeci faizi uyguluyordu. Özlenecek günler değil.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Kaynağa bakmadan diyorsun, kendin bi kaynak vermekten acizsin.Ayrıca hadi 1 kişi 2 kişi hatta 500bin kişi kaynağa bakmadı diyelim. Ülkede kimse mi kaynağa bakmadı? Her zamanki gibi önce ortaya bi laf atıyorlar sonra halk tepki gösterince kıvırıyorlar.(Tabi bu dediğin doğru ise, kaynağın yok çünkü)- - - Mesaj Güncellendi - - -Biz zaten başkasına yardım ederiz ama kendi halkımız ne halde bakmayız dimi. Sanki bizim halkımızda muhtaç insan yok.Dışarıya yardım yapılmasın demiyorum fakat önce bi kendi halkımıza da bakmak gerek.
Yaklaşık iki ay oluyor, bir börekçide dört kişi karşı masa'da tartışıyorlardı. Konu: Arkadaşlardan biri hep otlanırmış. Kendisi hiç sigaraya para vermezmiş. Oysa devletten (masa'da oturanların kullandığı terim) deli maaşı alıyormuş. Anladığım kadar çalışmıyormuş ve de iş verilmiyormuş kendisine ve akli dengesi pek yerinde değilmiş, ancak devlet bu kişiye özüründen dolayı maaş veriyormuş. O da cimri biriymişki, başkalarından otlanmaya devam ediyormuş. Devlet daha ne yapsın ? Türkiye'nin yarısına sahip olan, Koç ve Sabacı ailelerine'de mi sadaka versin ?

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Hala kaynak yok ortalıkta atılan dedikodular dan başka.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
flash flash! ibrahim tatlıses ödeyemiceklerin kimlik parasını verecekmiş hadi hayırlı olsun ...
diye manşet yakındır.

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
flash flash! ibrahim tatlıses ödeyemiceklerin kimlik parasını verecekmiş hadi hayırlı olsun ...
diye manşet yakındır.

bırak twitter da çiğ köfte reklamı yapsın.anladım bunların taktiklerini şimdi işe paralelciler de girer.

18 lira vermeyen paralelcidir.diktörgendir.deyip işin içinden sıyrılıcaklar.

bTmkeyc.png

AsK_GRiBi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
referanduma giderse hiç şaşmayın:) ama 18 tl cok bari 20 yapında düz olsun:) ama suda bir gercek pasaport olacak hastanelerde kulanılacak banka kartı yerine gececek bunlardan kurtulacak millet birkereye mahsus 18 tl birşey degil
ama olmayanada zor gelir rabbim yardımcımız olsun. türk milleti olarak:) zenginide fakiride 18 tl vericek.

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kaynağa bakmadan diyorsun, kendin bi kaynak vermekten acizsin.

Ayrıca hadi 1 kişi 2 kişi hatta 500bin kişi kaynağa bakmadı diyelim. Ülkede kimse mi kaynağa bakmadı? Her zamanki gibi önce ortaya bi laf atıyorlar sonra halk tepki gösterince kıvırıyorlar.(Tabi bu dediğin doğru ise, kaynağın yok çünkü)

Biz zaten başkasına yardım ederiz ama kendi halkımız ne halde bakmayız dimi. Sanki bizim halkımızda muhtaç insan yok.
Dışarıya yardım yapılmasın demiyorum fakat önce bi kendi halkımıza da bakmak gerek.

Aciz olan sizsiniz. Çünkü söylediğim cümlelerden içinden cımbızla laf seçmenin anlamı yok.

İnanmak zorunda değilsiniz tabiki ama nu durum ilk açıklanırken bakanlığın açıklamasını bizzat dinledim. Ona istinaden de burda bu yorumda bulundum...

Rylad

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Bu uygulama BOLU'da yaklaşık 2006'da falan hayata geçti. Ancak pek ilgi görmediler.

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
Acınıcak durumda olmaktan daha yeni çıktık. Bir 10 sene öncesine kadar Dünya bankasından borç dileniyorduk. Acınacak durumda olmaktansa, yardım edebilen durumda olmak daha avantajlı. Çünkü o zaanlarda bize acıyan yoktu. Dünya bankası bile bize Tefeci faizi uyguluyordu. Özlenecek günler değil.

hani biz görmüyoruz.halen acınacak durumdayız.açlık sınırının 1 205 lira olduğu ülkede.sen asgari ücreti 800 küsür veriyorsan.acınacak haldesindir.

Türk iş yeni yaptığı çalışma.

Türk-İş'in araştırmasında, ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 205, yoksulluk sınırı da 3 bin 926 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının ekim ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 205 lira 43 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 926 lira 47 kuruş olarak belirlendi.

BİR KİŞİNİN YAŞAM MAALİYETİ 1426 LİRA

Tek kişinin yaşam maliyeti de, ekim ayı itibarıyla bin 426 lira 5 kuruş olarak hesaplandı. Araştırmaya göre, bir işçinin ailesi dikkate alınmadan sadece kendisi için yapması gereken harcama tutarı, yılbaşına göre 235 lira arttı.

Dört kişilik ailenin sadece gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 124 lira, yaşam maliyeti ise 403 lira artış gösterdi.

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,29 oranında arttı. Yılın ilk on ayı itibarıyla artış oranı yüzde 11,45 olarak gerçekleşti. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 13,26, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13,44 olarak hesaplandı.

al bunları da öğrenin.

Açlık sınırı nedir?

Açlık sınırı dört kişilik bir ailenin asgari mutfak giderlerini sağlaması için gereken harcama miktarını gösteriyor. Açlık sınırı çalışan, eşi, (0-6) ve (6-15) yaş gruplarından iki çocuğun Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği asgari kalori miktarı dikkate alınarak tesbit ediliyor. Buna göre çalışan, eşi ve (6-15) yaş grubundaki çocuğuna günde 2800’er kalori gerekiyor. (0-6) yaş grubundaki çocuğun ise sağlıklı bir yaşam için 2400 kalori alması şart. Bu kaloriyi alabilmek için neler yemesi gerekiyor ve bu günkü şartlarda bu kaç liraya satın alınabiliyorsa işte buna açlık sınırı deniliyor.

Yoksulluk sınırı

Yeterli hayat standardında yaşayabilmek için gerekli olan minimum gelir miktarıdır.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Aylık geliri 3.926 Lira olan dört kişilik bir aile şimdi yoksul mu oluyor ? Bu espriye karga'lar bile güler. Türk-iş kendi sendika bürosunda çalışanlarına ne ödüyormuş acaba ? merak ettim şimdi.

Benim aylık 3.926 lira gelirim olsun, hemen 1 aylığına Kıbrıs'a tatile giderim. Orada havalar halen sıcaktır. Dönüşümde de, 0 sıfır kilometrede yeni bir araba alırım. Demekki Türkiye, Paris'ten bakınca, acınacak durumda görünüyormuş. Bu hesaplamaları ancak oradaki şartlara göre yapmışlardır, o Türk-iş yöneticileri. Kendilerinin Türkiye'de yaşıyor olabileceklerini hiç sanmıyorum.

Azgari ücret nedir? onu pek bilen de yok sanırım. Aranızda kendi çalışıpta kazanalarda fazla değildir sanırım. Azgari ücret, bir işçiye verlebilecek en düşük ücret. İşe yeni başlayan ve tecrübesinin yetersiliği gereği kendisinden fazla verim beklenenmeyen kişilere verilen ücretin (yasal alt) sınır oluyor.

Asgari ücret, geçerli bir mesleği olmayanlara ödenen ücrettir. Geçerli bir mesleğe sahip olmayan da bundan kendi sorumludur. Kimseyi zorla okutup, bir meslek sahibi yapamayız.

TyC

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bütçeden nüfus müdürlüğüne ayrılan paradan kessinler. Yahu parayı geçtim tüm kişisel bilgilerimizi toplayacaklar ve devletin külüstür bilişim sistemiyle saklayacaklar. Bence hiç güvenli değil. Adım adım ne yaptığın, aldığın nefes dahi bilinecek. Asıl problem bu.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Bu kimlikkimlikler hakkında en ince detayın kadar öğrenebilecegim bir kaynak var mı arkadaşlar.

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
Aylık geliri 3.926 Lira olan dört kişilik bir aile şimdi yoksul mu oluyor ? Bu espriye karga'lar bile güler. Türk-iş kendi sendika bürosunda çalışanlarına ne ödüyormuş acaba ? merak ettim şimdi.

Ağlanacak Halimize Güleriz Zaten.Niye orası Türkiye den bağımsız bir sendikamı.paris filan ne oluyor.:D aylık 400 dolara adam çalıştırabilin mi paris te zannediyorsun.?

hesaplamalar bu ülkenin kriterlerine göre hesaplanmış.ister kabul et ister etme.senin görüşün.gerçeği değiştirmez.

koyun tv yi bütün gün izlersen tabi bunların farkında olmasın.Asgari ücret le üniversitelisi de çalışıyor.sadece vasıfsız işçi mi zannediyorsun.Yarım Milyon Üniversite diplomalı.işsiz var bu ülke de.kimse kendi kandırmasın.

son kez.sürekli bazıları bizim halkı eleştiriyor.Avrupa da hiç bir insanı bu kadar çalışma saatine bu kadar ucuza çalıştıramazsınız.hani bazıları avrupa birliğine gireceğiz diyor ya bazıları.

Türkiye'de çalışanlar yılda ortalama 1877 saati işte geçiriyor. Türkiye'deki çalışanlar dünyanın en büyük ekonomisine sahip üç ülkedeki işçilerden daha fazla çalışıyor.

En fazla çalışma saati Türkiye'de
Türkiye'de çalışanlar yılda 1877, Hollanda'da 1379, Almanya'da 1413, Norveç'te ise 1426 saat çalışıyor

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Türk-iş kendi personeline ne ödüyormuş ? orasını bildiğini sanmıyorum. Avrupaya hiç gittiğinide sanmıyorum. Oradaki fiyatlardanda haberdar olamazsın. Oradki ücretleride bilemezsin. Ama sana en azından bildiğim şeyi söyleyeyim. Avrupada iş saatlerinin düşük olmasının nedeni, işsizliği önlemek amacıyla iş saatleri, işçilerin isteğine karşı düşürülmüş. Orada saat ücreti geçerli olduğundan, bu iş saati düşüşü, maaş'lara da aynen yansımış durumda. Dünyayı televizyondan izlersen, hep yanlış kanı'lara varırsın. Ben televizyon önünde fazla vakit harcamam. Gerçek hayat dışarıda.

Parasız kaldığım da oldu, param olup ta çarçur ettiğim de oldu. Ülkede vatandaşların nasıl yaşadıklarınıda biliyorum, çünkü onlar gibi yaşıyorum. Rlbette hoşuma gider ayda 3900-4000 tl kazanmak. Buna karşı değilim. atta Bayram meral'in elini ayağını öperim. Ama ayda 3000 tl üzerinde kazanan birisi için, 6 kişilik bir aile bile olsa, Fakir demek, yanlış olur. Avrupa'ya git, veya imkânın varsa araştır ve öğren, Avrupa'da kaç kişi veya toplumun yüzde kaçı ayda 3900 değerinde kazanç elde edebiliyor.

Biz üç kişilik bir aile olarak o paranın yaklaşık yarısı ile yetiniyoruz ve ben her ay (yaz tatili, yılbaşı ve Bayram olan aylar haricinde) 500-600 tl bankaya koyabiliyorum.

Tabii Bayram Meral gibi Jaguar kullanamıyorum. Bazıları gibi her altı ayda bir en pahalısından yeni bir cep telefonu da alamıyorum. Alabilene de helal olsun. Ben telefonumu 4-5 senede bir değiştiriyorum ve de eski bir yerli arabam var. Ve ben kendimi fakir olarak görmüyorum. Aç ta kalmıyorum, açık ta kalmıyorum. 3900 tl ile Türkiye'de geçinemeyen bir aile, Dünyanın hiç bir yerinde geçinemez.

cagdasc

Asistan
Reaksiyon puanı
13
rakı ne alaka ya!
ona bakacak olursan bu ülkede ekmekten kdv alınıp pırlantadan alınmıyor! ona da razısındır.
devlet sana hüvüyetini parayla veriyor sen de onu rakı parasıyla karşılaştırmışsın helal olsun gerçekten.