Vatandaşın kimlik ücreti isyanı

Bu konuyu okuyanlar

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
kimse dememiş ki bu kart ilk alımda ücretsiz olarak verilecek, ama sonradan kayıp deformasyon vb durumlarda yenilemek istenirse 18 tl ücret talep edilecek

saygılar sevgiler..

sedat5453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bence 18 tl çok degil. Bir kereye mahsus ve sonuçta devletinde bu kimlikden bir masrafı var değilmi?

sedat5453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Partizanlık yapmanın mantığı yok. Birilerinin yaptığı her şeyi savunmak gibi göreviniz yok sizin. Senin cebinden para çıkacak, birileri de bu para çıkmasın diye uğrasıyor. Buna karşı çıkmanın bir tane mantıklı açıklaması yok kusura bakmayın.

Partizanlık nedir biliyormusun? Sırf ak parti iktidarı yapıyor diye herşeye itiraz etmektir.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Maliyeti 18.5 tl, keşke onu da almasalar ama ortada fırsatçılık bir durum yok. Zararına satış var :D

Reaksiyon puanı
16,118
atmel koymuşlar ancak ona yetmiş paraları...

ugurrbicim

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Devlet bankalardan alınan paraya haksız kazanç diyor deme bu ne peki! Bu da haksız kazanç. Artı bu kadar vergi vatandaşa bir kimlik kartı olarak dönmüyorsa yazıklar olsun bize... biz ülke olarak bitmişiz demektir bu!

cecom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
76 milyon * 18.5 tl :))) hukumetı yıne zengın yaptık hayırlısı :))))

xtrem06

Top-notch Сasual Dating - Actual Girls
Reaksiyon puanı
4
trt de duymuştum ilk verişte ücretsiz,daha sonra kaybeder vs ise o zaman ücretli diye.vay arkadaş ne ara 18 tl oldu :(

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bazıları her yeniliğe çomak sokarlar. Yazı Hürriyet'te çıkmışsa, yalan olduğu kesindir. Yılbaşından sonra konuyu tekrar hatırlayın.

mehmet12671

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Devlette haklı arkadaslar mültecileri besliyoruz o kadar sanki babamızın oglu hepsi. Belki yeni makam aracları lazımdır dimi

pianoman

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bazıları her yeniliğe çomak sokarlar. Yazı Hürriyet'te çıkmışsa, yalan olduğu kesindir. Yılbaşından sonra konuyu tekrar hatırlayın.
Bazılarıda halka atılan kazığı yenilik zannedip ayakta uyur...

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
kimlikler ilk olarak üçretsiz dağıtılmalıdır ....

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Haber kaynağı : http://www.caghaber.com/gundem/yeni-kimlik-kartlari-ucreti-belli-oldu-yeni-kimlikler-Yeni Kimlik Kartları Ücreti Belli Oldu Yeni Kimlikler Ne Zaman ÇıkacakYeni Kimlik Kartları Ücreti Belli Oldu Peki Yeni Kimlikler Ne Zaman Çıkacak Kısa bir süre önce, Başbakan Ahmet Davutoğlu, çipli yeni kimlik kartlarının bu yıl sonu itibariyle hayatımıza gireceğini açıkladı biliyorsunuz. Hemen ardından konuyla ilgili başlayan tartışma ise akıllı kimlik kartları için ödememiz gereken ücret.Murat ÇelikAna muhalefetten soru önergesiKart için 18 TL ücret ödeyeceğimiz söyleniyor.Özellikle internet ortamında ve sosyal medyada, "Maliyeti 5 TL olan karta neden 18 TL ödüyoruz" başlığı altında, küçük çaplı bir isyan var.Hatta, CHP'li Umut Oran konuyu TBMM'ye taşıdı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Oran, "Her vatandaştan fazladan 13'er TL alınmasının gerekçesi nedir?" dedi.Umut Oran'ın önergede yer verdiği sorular şunlar: "Toplanacak 1 milyar 368 milyon TL nereye harcanacak? Kartın maliyeti 5 TL ise neden vatandaştan fazladan 988 milyon TL daha toplanacak? Bu parayla AOÇ'deki saray ve Erdoğan'ın özel uçağının maliyeti mi karşılanıyor? Suriyelilere yapılan yardımın açtığı 4 milyar TL'lik bütçe deliğinin üçte biri mi kapatılacak?"Gerçek maliyet ne kadar?Biraz sordum, soruşturdum; küçük bir araştırma yaptım ve çipli kimlik kartlarının maliyeti konusunda net bilgilere ulaştım.Öncelikle şunu not düşeyim...Şu ana kadar medyada yer alan kart tasarımları gerçek kartın görüntüsünü yansıtmıyor. Kartın üzerinde yer alan ay - yıldızın oran değerleri, şu ana kadar yayınlanan kart görüntülerinde hatalı. Aralık ayı itibariyle dağıtılacak kimlik kartlarının tasarımı farklı olacak ve son hali henüz aleniyet kazanmış değil. Gelelim maliyet detaylarına:Kart başı maliyet, konuşulduğu gibi 5 TL değil. Sadece kartın boş hali 3 Euro. Yani yaklaşık 9 TL.Çipi takılmış boş kartın maliyeti 4.2 Euro. Yani 12 TL. Kişi bilgilerinin yüklenmesi, zarf ve kargo masrafları da eklendiğinde; 10 yıl geçerli olan akıllı kimlik kartının toplam maliyeti 6,5 Euro'ya ulaşıyor. Yani yaklaşık 18,5 TL civarında. (Üstelik bu rakamın 4 TL'si, PTT'nin kargo ücreti.)***Sonuç olarak..."Maliyeti 5 TL olan karta 18 TL ödeyeceğiz" cümlesi gerçeği yansıtmıyor.Cümlenin doğrusu, "18 TL'lik maliyet devletin kasasından değil, vatandaşın cebinden çıkacak" şeklinde olabilir.Ve eleştirilecekse, ancak bu gerçek eleştirilebilir. "Sosyal devlet, vatandaşının kimliğini vermeli" denebilir mesela.Gerçi şu da var; halihazırda nüfus cüzdanınızı kaybetseniz, yenisini çıkartmak için 6,5 TL ödüyorsunuz.Dünyada durum ne?Bu gibi durumlarda, başka ülkelerdeki durumun ne olduğuna bakmak da adettendir.Ben de baktım...AB üyesi 10 ülkeden bir tek Fransa var, kimlik kartı için vatandaşından ücret talep etmeyen. Portekiz ve İspanya 12 Euro alıyor vatandaşından. (Portekiz'deki kartlar 5 yıl geçerli bu arada.)Estonya 16, Belçika 17 (5 yıl), İtalya 25 (5 yıl), Almanya 28, İngiltere 35, İsveç 40 (5 yıl) ve Finlandiya (yine 5 yıl geçerli kart için) 48 Euro tahsil ediyormuş vatandaşından

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yukarıdaki yazı biraz uzun yazılmış gelebilir. kısaca yorumlayım. Boş kartın maliyeti 9 tl. 5 tl değil. İlaveleri ile birlikte 18.5 tl. Kargo ücreti hesaplanmamış. Biz de zengin bir Avrupa ülkesi değilizki, devletimiz her maliyeti karılayabilsin. Üstelik o zengin Avrupa ülkeleri de (bir istina dışında) daha yüksek bir ücret talep ediyorlarmış.Kısaca: ortada bir kışkırtma var ve siz de sazan gibi atlamışsınız.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Devletimiz madem o kadar güçlü değil nasıl 3-4 milyon Suriyeli besliyoruz? Onlara nasıl para yetiyor arkadaş? Türk'e gelince para yok, sınırlar kapalı; başkalarına gelince her şey mümkün. Bırakın bu işler ya.

Erturkyuksel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kendi vatandaşından her adımda vergi alan bir devlet bu vatandaşın en temelde sahip olması gereken TC kimlik kartını parayla satıyor üstüne birde maliyeti 5TL olmasına rağmen fiyatını 18TL olarak belirliyor, açıkçası bu durumu sorgulamayan karşı çıkmayan adamlara ödetmek lazım bütün ülkenin kimlik kartı masraflarını arkadaş devletin sana 18TL çok afedersiniz geçirmesini kabul ediyorsun üstüne birde ödememek isteyen adama laf ediyorsun nasıl bir zihniyettir bu?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Biz Türk'ler bir yardım sever milletiz. Düşene yardım ederiz, yolda kalana yardım ederiz, aç kalan ile ekmeğimizi paylaşırız. Osmanlı'dan kalma bir terbiyemiz var. Tabii bir kaç tane bencil olanlarımızda var aramızda. Onlar şimdiden Avrupalı olanlarımız. Erken uyum sağlamışlar.

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
yahu arkadaş silme msjımı en azından bi kaç saat okusun millet belki beyinlerine oksijen gider de ampul yanar ama gerçek ampul siyasi olanı değil .....

bir ayda neredeyse 60 şehit sen 18 liranın derdindesin be kardeşim ....

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
bir çalışan olarak 1300 TL aylık devlete vergi veriyorum birde kimlik için niye vereyim?¿
devlet vergilerden fon açması gerekiyor buna..

hiç bir kimse buna para ödemek zorunda değil..

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Ben de ilk dağıtımın ücretsiz olması gerektiği düşüncesindeyim. Ücretsiz olmasa da 4-5 TL gibi bir ücret alınmalı. Sonraki yenilemelerde 18 TL alınabilir gerçek maliyeti bu kadarsa..

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Biz Türk'ler bir yardım sever milletiz. Düşene yardım ederiz, yolda kalana yardım ederiz, aç kalan ile ekmeğimizi paylaşırız. Osmanlı'dan kalma bir terbiyemiz var. Tabii bir kaç tane bencil olanlarımızda var aramızda. Onlar şimdiden Avrupalı olanlarımız. Erken uyum sağlamışlar.

biz de 30 yıldan fazladan beri adı konulmamış bir savaşın içerisindeyiz.binlerce insanımızı kaybettik.paraya lanet olsun ama.milyarlarca liramız gitti.acıyan bize acısın.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Fiyatı düşmeyene kadar almayacağım çok da tin.Kimse gidip almazsa mecburen fiyatını düşürecekler bir şeyi dayatıyorsan bedava verirsin parayla değil .

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
kimlikler ilk olarak üçretsiz dağıtılmalıdır ....

söyleye söyleye dilimizde tüy bitti ama dinleyen yok ki hacı

bakan açıklarken bizzat kendim dinledim...

ilk olarak ücretsiz zaten kimlikler

şimdiki kimlik ve ehliyet uygulaması gibi

kayıp/çalıntı deformasyon vb. durumlarda yenileme yapılırken 18 TL talep edilecek.

ama nedense milletimiz bi haber görüp kaynağına bakmadan saldırmayı çok seviyor..

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11

kayıp/çalıntı deformasyon vb. durumlarda yenileme yapılırken 18 TL talep edilecek.

ama nedense milletimiz bi haber görüp kaynağına bakmadan saldırmayı çok seviyor..

Kaynak belirtirmisiniz .Dediğiniz doğruysa klasik taktik ağız değiştirme önce paralı de sonra tepki görünce yok yok biz öyle bir şey demedik .

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114

Kaynağa bakmadan diyorsun, kendin bi kaynak vermekten acizsin.

Ayrıca hadi 1 kişi 2 kişi hatta 500bin kişi kaynağa bakmadı diyelim. Ülkede kimse mi kaynağa bakmadı? Her zamanki gibi önce ortaya bi laf atıyorlar sonra halk tepki gösterince kıvırıyorlar.(Tabi bu dediğin doğru ise, kaynağın yok çünkü)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Biz zaten başkasına yardım ederiz ama kendi halkımız ne halde bakmayız dimi. Sanki bizim halkımızda muhtaç insan yok.
Dışarıya yardım yapılmasın demiyorum fakat önce bi kendi halkımıza da bakmak gerek.