Vakit yazarı küçük kıza tecavüzden tutuklandı

Bu konuyu okuyanlar

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
14 yaşındaki L.Ç.'ye tecavüz suçlamasıyla dün akşam gözaltına alınan VAKİT Gazetesi yazarı 78 yaşındaki Hüseyin Üzmez tutuklandı

Fuat KARS- Bülent CİVANOĞLU- Erdoğan PAÇİN/MUDANYA (Bursa), (DHA)

Mudanya Adliyesi'nde yaklaşık 5 saat savcıya ve ardından nöbetçi mahkemede hakime ifade veren zanlılardan Hüseyin Üzmez `cihnsel istismar', ilişki kurduğu B.Ç.'nin annesi Livaze Ç. de kızını bu ilişkiye zorlamak suçundan tutuklandı. B.Ç.'nin babası Bekir Ç. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.Adliyeden yoğun güvenlik önlemleri altında çıkarılan Hüseyin Üzmez ile Livaze Ç., Bursa E Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Bursa'da 9 Ocak 2003 tarihinde Nilüfer Evlendirme Dairesi'nde, kendisinden 50 yaş küçük hafız Ayşe Yılmaz'la nikah masasına oturan ve uzun süredir aşırı dinci Vakit Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan Hüseyin Üzmez, küçük yaştaki kıza tecavüz ettiği ihbarı üzerine dün 23.30 sıralarında Mudanya'da gözaltına alındı. İnegöl İlçesi'nde oturan 14 yaşındaki L.Ç.'ye tecavüz ettiği iddia edilen Hüseyin Üzmez'le birlikte küçük kızın annesi ve babasının da Mudanya Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Katıldığı televizyon programlarında kavgacı uslubuyla tanınan Hüseyin Üzmez'in sorgusu devam ederken, bugün Mudanya Adliyesi'nde hakim karşısına çıkarılması bekleniyor.

İLK SİLAHLI SAĞ EYLEMCİ

Malatyalı olan Hüseyin Üzmez, 1952 yılında henüz lise öğrencisiyle gazeteci Ahmet Emin Yalman'a suikast girişiminde bulundu. `İlk sağ eylemci' olarak bilinen Hüseyin Üzmez, Ahmet Emin Yalman'ı öldürmeye teşebbüs suçundan mahkum oldu ve 10 yıl hapis yattı.

Cezaevinden çıktıktan sonra yarıda bıraktığı liseyi, ardından da Hukuk Fakültesi'ni bitiren Hüseyin Üzmez, bir dönem Turgut Özal Hükümeti'nde Sağlık Bakanı Mehmet Aydın'ın özel danışmanı olarak görev yaptı. Hüseyin Üzmez, bazı sağ partilerde görev almış ve MÇP'de genel başkan adayı olmuştu.

KAYINPEDER KARŞI ÇIKMIŞTI

Hüseyin Üzmez'in 5 yıl önce Bursa'da nikah kıydığı kendinden 50 yaş küçük Ayşe Yılmaz'ın ailesi bu evliliğe karşı çıkmış ve nikaha gitmemişti.

Bursa'nın Arabayatağı Mahallesi'nde kuruyemişçilik yapan kayınpeder Mustafa Yılmaz sonradan bu evliliği onayladıklarını, "Peygamber Efendimiz de Ayşe anamız 9 yaşındayken evlenmişti. Kızımın evlenmesine ilk zamanlar karşıydım ama sonradan normal karşıladım" demişti.

ÜZMEZ KİMDİR?

Hüseyin Üzmez, ilk silahlı sağ eylemcisi. 22 Kasım 1952 tarihinde, lise son sınıf öğrencisiyken, ‘‘Allah düşmanı’’ dediği Vatan gazetesi sahibi ve başyazarı Ahmet Emin Yalman'a 6 el ateş etti, ‘öldü' diye bıraktı. ‘‘Öldürmeye teşebbüs’’ suçundan 10 yıl tutuklu kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra lise ve hukuk fakültesini bitirdi. Özal hükümetinde Sağlık Bakanı Mehmet Aydın'ın özel müşaviri oldu. Milliyetçi Çalışma Partisi'nin genel başkan adayı oldu. Can Pazarı adlı aşk romanının aynı zamanda kahramanı olan Hüseyin Üzmez, üniversite öğrencisi ile yaşadığı aşkı romanlaştırdı.

ÜZMEZ, ADLİYEDE

Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde dün gece 14 yaşındaki L.Ç.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez, Emniyet Müdürlüğü'nde sorgusunun tamamlanmasından sonra adliye sevk edildi.

Mudanya Adliyesi'ne yoğun güvenlik önlemi altında saat 13.50'da getirilen Hüseyin Üzmez'in bitkin olduğu ve koluna giren polislerin desteğiyle yürüdüğü dikkati çekti. Güvenlik güçleri gazetecilerin fotoğraf çekmesini önlemeye çalıştı. Hüseyin Üzmez'in savcılıkta ifadesinin alınmasından sonra nöbetçi mahkemede hakim önüne çıkarılması bekleniyor.

TUTUKLANMASI İSTENDİ

Hüseyin Üzmez, öğleden sonra sevk edildiği Mudanya Adliyesi'nde savcıya yaklaşık 2 saat süreyle ifade verdikten sonra, `cinsel istismar' suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildi.

Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in dün akşam Mudanya'daki yazlığında gözaltına alındığı ortaya çıktı. Üzmez'in, bir süre önce tanıştığı İnegöllü Ç. ailesini, işlerinde yardımcı olmaları için 14 yaşındaki kızları L.Ç. ile birlikte yazlığına getirdiği, daha sonra anne ve babanın bilgisi dahilinde kızlarıyla ilişkiye girdiği iddia edildi.

Dedesi yaşındaki Hüseyin Üzmez'le ailesinin baskısıyla ilişkiye giren L.Ç.'nin daha sonra şikayetçi olduğu, bunun üzerine hem Üzmez'in hem de anne ve babasının gözaltına alındığı belirtildi.

L.Ç. koruma altına alınırken, Mudanya Emniyet Müdürlüğü'nde ifade veren anne ve babası da Hüseyin Üzmez'den sonra adliyeye sevk edildi.

DOKTOR GÖZETİMİNDE İFADE

Hüseyin Üzmez ifade verirken fenalaşması üzerine, adliyeye doktor çağrıldı. Uzun süredir tedavi gören ve sürekli ilaç kullanan Üzmez'in ifadesi doktor kontrolunda alındı.

Bu arada Hüseyin Üzmez'den şikayetçi olan 14 yaşındaki kızın daha önce L.Ç. diye belirtilen adının B.Ç. olduğu anlaşıldı. B.Ç.'nin annesi L.Ç. ile babası B.Ç. de adliyede kızlarını Hüseyin Üzmez'le birlikte olmaya zorladıkları ididasıyla ifade veriyor.

http://w9.gazetevatan.com/haberdeta...26.04.2008&Newsid=175165&Categoryid=1

disconse

Asistan
Reaksiyon puanı
2
barttao sen başka şeylerle uğraşmazmısın hiç.senin açtığın konular hep aynı amaca yönelik :S

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
barttao olmuyor ama, tecavüzleri vs. hepsini saklamalısın.bak kızdırmışsın arkadaşı.Sadece italyanlara tecavüz edenlere beddua edilmeli.Hem adam çok mübarek bi adam değilmi, onun tecavüzüne uğrayanlar kutsanır.

disconse

Asistan
Reaksiyon puanı
2
BaRY dedi ki:
barttao olmuyor ama, tecavüzleri vs. hepsini saklamalısın.bak kızdırmışsın arkadaşı.Sadece italyanlara tecavüz edenlere beddua edilmeli.Hem adam çok mübarek bi adam değilmi, onun tecavüzüne uğrayanlar kutsanır.
aklınca dalga geçmişsin.yoksa bisürü tecavüz hbrleri var ama arkadaş aralarından işine geleni seçmiş.sende olsan aynı şeyi yapacakmışsın ama belli ettin kendini

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Yuh diyorum sadece bilseydim italyan bayanın başına geleni politik değeri olmadığı için eklemezdim, çok büyük hata etmişim.Bi sürü tecavüz olayı var nasıl olsa, olağan şeyler.Sana sadece yuh diyorum, toplum ahlakı tecavüzü bu kadar normal karşılamaya başladı ya, yuh.

disconse

Asistan
Reaksiyon puanı
2
neye yuh diyon ne saçmalamışsın sen.yazdıklarımdan tecavüzü normal karşıladığım manasını nası çıkardın hayret walla.bunu anca sen başarabilirsin başka biri yapamaz bunu :S

egkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eğer bu sözü geçen suçun işlendiğine mahkeme hükmederse, yazar çizer, falancı filancı, ismi sıfatı her ne olursa olsun Allah o adama layığını versin...beddua dahi edilmez...ona beddua edip te kendini alçaltmak abest olur...
Tecavüz bence doğurduğu sonuçların ömür boyu sürmesi nedeniyle tahammüden adam öldürmek kadar ciddi bir suçtur. En caydırıcı cezai işlemlere layık o haltı yiyenler, şahsi kanaatimce...
ayrıca barttao gördüğüm kadarı ile haberi gayet güzel, var olan verileri geçerek yazmış. Ve de bu kesinlikle haber değeri taşıyan bir şeydir, güncel konuları takip edip bunlarla ilgili yazılar gönderen bir arkadaş barttao. Bunu atlamaması gerekirdi zaten.
Ancak belki kendisine şunu sorabiliriz; çok önemli bir haber daha vardı bugün, o konuda ne düşünüyor ?

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=138434

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=138407

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=138393

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=138404

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
TV'deki sabah saati kadın programlarında çok delikanlı görünüyordu Hüseyin Üzmez. İlk sağcı suikastçi olması çok reklam oluyordu. suikastçi olmayı reklam etmek çok doğru değildi zaten. hapiste siyasi cezadan 10 yıl kaldıktan sonra konuşmak ile tecavüzden kalıp çıkıp konuşmak nasıl olacak bakalım? tabi süreçte neler doğru neler yanlış onlarda ortaya çıkar ak koyun kara koyunda ortaya çıkar o ayrı...

bu arada alıntı da bir yanlışık/saçmalık/şerefsizlik var, Efendimiz Muhammed (AleyhisSelam) döneminde bir insanın yaşı akıl baliğ olduktan sonra sayılırdı. Efendimize (Aleyhisselam) çamur atmak için bahane arayan dalaksızlar böyle günleri fırsat biliyorlar, ayrıca kansız dinciler de çirkin işlerini böylece temize çıkarmak istiyorlar...

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
egkhan arkadaşım o linkleri bana niye attınki benim bu forumda siyasi bi toplulugu savunan bi yazım yoktur

http://forum.shiftdelete.net/index.php?topic=32575.0

birde bana hep aynı amaçlı konu acıyon diyen arkadaşlar
onlar kendini haber yaptırırsa ben haber yaparım bunun kasti bi maksadı yok.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
barttao dedi ki:
egkhan arkadaşım o]

Allahın bildiğini kuldan saklama. Aşırı şekilde dini konuları yada dinci gözükenlerle ilgili haberleri SDN ye taşıyorsun.

4 Gözle senin bu haberi yapmanı bekliyordum. Niye diğerleri yapmazken sen yapıyorsun. Senden hariç 2-3 kişi daha var ama sen bu bayrağı bırakmıyorsun.

Habere gelince yapmışsa cezasını ceksin..Kimseye ayrıcalık yoktur. Yok karalama kampanyası ise bu adamın veya diğer yanlı yapılan haberlerin vebalini nasıl vereceksin..

egkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
barttao yazımda da belirttiğim gibi gündemi takip eden birisi olarak o yolladığım haber ile ilgili görüşlerini merak ettim. Zaten bunu belirtmiştim
siyasi bir topluluğu savunan yazıların da olabilir. Butası değil mühim olan.
Ben sadece kendince yanlış bulduklarını eleştirmekten kaçınmayan birisi olarak o habere nasıl bir eleştiri(olumlu-olumsuz) getireceğini merak ettim. Seni biraz daha iyi tanıyabilmek, hakkında önyargı yerine düşünce sahibi olabilmek için.
saygılar

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Reallist dedi ki:
barttao dedi ki:
egkhan arkadaşım o]

Allahın bildiğini kuldan saklama. Aşırı şekilde dini konuları yada dinci gözükenlerle ilgili haberleri SDN ye taşıyorsun.

4 Gözle senin bu haberi yapmanı bekliyordum. Niye diğerleri yapmazken sen yapıyorsun. Senden hariç 2-3 kişi daha var ama sen bu bayrağı bırakmıyorsun.

Habere gelince yapmışsa cezasını ceksin..Kimseye ayrıcalık yoktur. Yok karalama kampanyası ise bu adamın veya diğer yanlı yapılan haberlerin vebalini nasıl vereceksin..

ben o dinci gözükenlerden daha dindarımdır bunu bilemezsin ve onlar gibi yüzünden ne hale geldi bu konulara deginiyorum çünkü dini çıkarları için kullanıyorlar

karalama kampanyası olsa tutuklanacagını sanmıyorum helede cogunluk ellerinde bulunurken.

egkhan ilgine teşekkur ederim

Panculli

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Yazarı takip eden ve çok iyi tanıyan birisinden aldığım bilgiye göre bu bir komplo olabilme ihtimali çok yüksek

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
barttao dedi ki:
helede cogunluk ellerinde bulunurken.

Bu nedemek oluyor? Sen bir partinin partizanısın ki hükümeti hedef gösteriyorsun. Yaptığın yoruma bak. Çoğunluğu elinde olan bir parti herşeyi yapar mantığı ile bakıyorsun.

Erkekçe söyle hangi partilisin ; bırak bu "onlar gibi yüzünden ne hale geldi " laflarını .

cetintas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bunun bir komplo olduğuna inanıyorum.bu adamı tanıyanların bu karekterde birisi olmadığını savunuyorlar.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Herkes düşer şaşar. Bilemeyiz. Şu anki karalama kampanyalarından sonra böyle bi haberin gelmesi komplo fikrini ortaya çıkartabilir.

Medya ve bazıları 22 temmuz rövanşı derdinde..Sandıkta yenemediler sandıksız yenmeye çalışıyorlar.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
78 yaşında adam, gözleri iyi görmüyodur, karısı zannetmiştir, sonuçta o da 28 yaşındaymış, karıştırmıştır, yaşlılık başa bela işte.

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Reallist dedi ki:
barttao dedi ki:
helede cogunluk ellerinde bulunurken.

Bu nedemek oluyor? Sen bir partinin partizanısın ki hükümeti hedef gösteriyorsun. Yaptığın yoruma bak. Çoğunluğu elinde olan bir parti herşeyi yapar mantığı ile bakıyorsun.

Erkekçe söyle hangi partilisin ; bırak bu "onlar gibi yüzünden ne hale geldi " laflarını .

belli bi siyasi partiyi savunmuyorum dostum adam akıllı biri cıkarda onu svunursam söz ilk önce sana söylerim

birde kendi kanaatınca eleştiriyi hak edeni elştirmek için illaki bi tarafmı tutmak gerekir

egkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi ne konuşsak boş. Suçluluğu ispat edilene kadar herkes suçsuzdur.
Ama barttao emin olabilirsin ki yargı da ağırlık hükümette değil ;)

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tutuklandına göre suclulugu ispat edilmiştir galiba bunun adli tıp anilizleri falan olmuştur sanırsam tecavuz suclarında adli tıp dna testi yapar.

egkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hakkında "hüküm" yani mahkeme kararı verilmeyen kişin suçu ispat edilmiştir diyemeyiz. Eğer sadece iddia var ancak delil tesis edilmesi mümkün değil gibi görünüyorsa, gözaltından sonra serbest bırakılırdı. Ama bir şeylerin ucundan tutulduysa ya da davanın işleyişinin sağlıklı olması açısından şahsın gözlem altında kalması daha doğru bulunduysa o yüzden tutuklanmıştır.
"hükümlü" olmayan kimse hala masumdur.
Evet DNA testi %99 doğru sonuç veriyor bildiğim kadarıyla.
Ancak olay biraz karmaşık, sıradan bir tecavüz değil. Anne babanın kızlarını evliliğe zorlaması gibi bir durum falan var sanırım. Kızın annesi de göz altındaydı en son. O karmaşık taraf çözülene kadar tutuklu yargılanması uygun görülmüş olabilir.
Bekleyelim görelim. Tecavüz gibi bir suçun "kıvırtması" olamaz zaten...

barttao

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kızın anneside tutuklanmış

ayrıca kendinin bi sözü verdı (ben olsam tecavüzcüyü öldürürüm)demişti

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
kesin ergenekoncular yapmıştır

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
BaRY çok sevdiğin radikal gazetesinde ergenekoncuların ne yaptığını yazan yerleri atlıyormusun ? Böyle her yere dalga geçer gibi yazman neye hikmet acaba.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Reallist dedi ki:
BaRY çok sevdiğin radikal gazetesinde ergenekoncuların ne yaptığını yazan yerleri atlıyormusun ? Böyle her yere dalga geçer gibi yazman neye hikmet acaba.
Herşeye sevdiğim bir gazetede yer alıyor diye körü körüne inanmam, inanırsam çoban köpeği tarafından yönlendirilen bir koyundan ne farkım kalır.

RaMSeN

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Edinilen bilgiye göre, polis ekipleri Bursa'nın İnegöl İlçesinde yaşayan B.Ç. ve annesi Livaze Ç.'yi haklarındaki fuhuş ihbarı nedeniyle takibe aldı.

İddiaya göre, dün akşam takip sırasında Hüseyin Üzmez'in evine girdikleri tespit edilen Livaze Ç. ile kızı B.Ç. evden çıkarken gözaltına alındı. Livaze Ç. ile kızının emniyetteki sorgularında, Hüseyin Üzmez'in kendilerine para yardımında bulunduğunu, kocasına da Mudanya'da iş bulmayı vaat ettiğini ayrıca Üzmez'in, B.Ç.'ye cinsel istismarda bulunduğunu söylediği iddia edildi.

Bunun üzerine Mudanya Hasanbey Mahallesi Kesikselvi Sokak üzerindeki evinde dün gece saat 23:30 sıralarında gözaltına alınan Hüseyin Üzmez'in ilk sorgusunda susma hakkını kullandığı belirtildi. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye çıkartılan Üzmez, küçük yaştaki kıza cinsel istismarda bulunmak anne Livaze Ç. ise kızının istismarına göz yummak iddiasıyla tutuklandı.

Yazar Hüseyin Üzmez, Bursa Emniyet Müdürlüğü'nden çıkartıldığı sırada gazetecilerin sorusu üzerine olayın komplo olduğunu belirterek, "Olayın ne olduğunu mahkeme bittiğinde göreceksiniz. Mahkeme sırasında konuşmak yanlış. Ondan sonra hesaplaşacağız merak etmeyin. Mahkemenin sonuna kadar bekleyeceksiniz. Bu büyük komplodur." dedi.
Şahıslar emniyetteki işlemlerinin ardından cezaevine gönderildi.

CİHAN

İftira olduğundan eminim..

egkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BarY, nokta dergisinde yayınlanan darbe günlüklerinin itham edilen şahsa ait olduğu teknik olarak ispatlandı. O şahıs Paşa Özden Örnek...
Derginin sahibi Alper Görmüş'e dava açtı paşamız "iftira" davası açtı. Mahkeme delilleri görüştü ve davayı düşürdü. Yani dergide yer alan iddia ve ithamlar "yalan değil,iftira değil" kararı çıktı.

Peki o günlüklerde ne yazıyordu ?
Yönetime muhakkak el konulmalıydı. Sarıkız isimli bir oluşumdan bahsediliyordu.
Sarıkız darbe yapacaktı ancak dönemin genel kurmayı buna karşı çıkıyordu. Öyleyse darbeyi meşrulaştıracak ortam yaratılmalıydı. Emekli subaylar sivil toplum örtütlerinin başına geçerek hükümete karşı kamuoyu oluşturmalıydı. Mitingler organize edilmeliydi.Medya imkanları kullanılmalıydı. Ve sonunda "darbe" "halk isteği" doğrultusunda yapılmış olacaktı.
ADD nin başına Şener Eruygur'un gelmesi ile bu günlüklerin tarihlerinin birebir örtüşmesi hakkında bir yorum alalım ? cumhuriyet mitingleri ve basındaki karalama kampanyaları da taşları yerine oturtuyor mu ?
------------------
Veli Küçük neden tüm bu olayların hep ekseninde bir yerlerde ortaya çıkar ?
Veli Küçük ile Danıştay saldırısını yapan Alparslan Arslan'ın birlikteliğini ölümsüzleştiren fotoğrafın da fotomontajlı olmadığı geçen günlerde teknik olarak kanıtlandı. PEki basının bunu "radikal dinci bir grubun başörtüsü tepkisi" olarak sunması ile ÖZden paşanın günlükte ortaya koyduğu medya çalışmalarının uyuşması da bir anlam ifade etmiyor mu acaba ?

Eğer "koyun" olmamak gerektiğinde hem fikire isek ergenekon olayıyla dalga geçmemeni öneririm. Çünkü o dava çok sağlam delillerle yıllardır bir türlü ne oldukları ispat edilemeyen adamları içeri aldı. Bknz: Veli Küçük, Doğu Perinçek...
Hepsi de hukuki, delili ispatı kamuoyuna duyurulmuş olaylardı. Bununla dalga geçmenin hiçbir akılcı gerekçesi olamaz. Ancak ideolojik gerekçeleri olabilir.
Ben herkesi akla davet ediyorum
Saygılar

nigne_2008

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vakit.com a girerseniz haberin yalan oldugunu anlarsınız.