Öneri Uzun saç ve bakım

Bu konuyu okuyanlar

Toki4182

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Uzun saçın bakımı nasıl yapılmalıdır?
Dökülmeler ve kepek nasıl engellenebilir?

İleride kelliğin oluşabileceği nasıl anlayabiliriz?
Aşırı saç dökülmesi kellik simgesi midir?
Dökülen saçların ucundaki beyaz kökün anlamı nedir? (Önceden pek denk gelmiyordu artık daha sık)

Ne kadar çok derdim varmış... Allah başka dert vermesin.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Çocukluğumdan beri saçım hep uzundu. Okulda saç sakal sıralarından kaçarak bir kaç ay daha ertelemeye uğraşırdım sonunda kazanan hocalar olurdu ? 2016-17 den beri saçım omuzlarımın aşağısında kalıyor. Yani kısaca uzun saç konusunda fazlasıyla tecrübeliyim.

Saç, sakal konusunda edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebileceğim tek şey tamamen genetiğe bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Hangi ilacı veya bitkisel yöntemi kullanırsan kullan sonuç değişmeyecek. En fazla bugün diplerden ince ince gri tüyler çıkar ama biranda hepsi dökülür gider. Veya saçına zarar verip bir süreliğine elindekinden de olabilirsin. Aynı su akar yolunu bulur misali.

En iyi bakım temizliktir. 8. Sınıftan beri istisnasız her gün en az 1 kez duş alırım. Ayrıca şampuan kullanmadığım bir günüm yoktur. Saçlarım ergenlikle birlikte gelen seyrekliğiyle birlikte devam etmekte. İlerleyen yıllarda dökülürse de radikal bir karar alıp sıfıra vurmaya başlarım.

Ayrıca saçını toplayıp salman gereken yerleri iyi bilmen gerekli. Saçını sürekli sağa sola çekiştirmek günlük dökülmeyi artırıp saç derisini tahriş ediyor. Arkana yaslanıp oturduğun anlarda sal, öne eğileceğin ve uyuyacağın zamanlarda topla.

1 2yılda bir yaptığım saç maskesini öneririm saçlara parlaklık kazandırıyor aynı zamanda güçlendiriyor. Anneannemin zamanından kalma bir yöntem ? 1 yumurta yarım saç bardağı zeytinyağı iyice karıştır saça sür ve bekletebildiğin kadar beklet. Ben min 2 max gece boyu kafamda tutuyorum.
Aslında bu yöntemi haftada bir mi ne yapıyorlarda ben üşeniyorum.

Şampuan önerisi felan istersende peşin peşin söyliyeyim ne bulursam onu kullanıyorum. Eğer evde 3 aydan fazla aynı şampuan alınıyorsa marketten rastgele bir şey alıp geçiyorum. Çünkü lanet olası bir saç derim sürekli kullanılan şampuandan dolayı kepek yapmaya başlıyor. Değiştirdiğim gibi düzeliyor.

Dermaroller, biotin, krem, şampuan gibi şeylerin saçı gürleştirdiğine inancım artık SIFIR.

Saçlarımı paylaşıyımda bi maşallahınızı alırım. ?

Saçlarımın fotosunu istediğim zaman kaldırabilmek için bu yorumdan siliyorum. Profilime girdiğinde direk göreceksin zaten

DÜZELTME:

Kepek konusunu atlamışım. İnsan vucutları farklı tepkiler gösterebiliyor bunu bir anda bulman imkansız.
Temel yapman gerekenler; temiz tutmak, ılık suyla yumuşak ancak şampuan kalıntısı bırakmayacak şekilde yıkamaktan geçiyor. Alerjik bünyesi olanlarda her mevsim geçişi kepek olabilir. Veya benim gibi 3 aydan fazla aynı şampuanı kullandığında kepek oluşuyor olabilir. Saç derini ve verdiği tepkileri inceleyerek çözümü daha net bulabilirsin.

Son düzenleme:

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Uzun saçın bakımı nasıl yapılmalıdır?
Dökülmeler ve kepek nasıl engellenebilir?

İleride kelliğin oluşabileceği nasıl anlayabiliriz?
Aşırı saç dökülmesi kellik simgesi midir?
Dökülen saçların ucundaki beyaz kökün anlamı nedir? (Önceden pek denk gelmiyordu artık daha sık)

Ne kadar çok derdim varmış... Allah başka dert vermesin.
Knk Uzun Saçın Bakımını Benim Bildiğim çeşitli saç kremleri var saçı besliyor onlardan kullanman lazım çok sık yıkanman lazım

Kepek konusunda Kepek Önleyen Şampuanlar iş görür onun dışında dökülme demişsin dökülme içinde dediğim gibi besleyici kremler iş görür

Aşırı saç dökülmesi kellik belirtisi olabilir ama olmayada bilir annen taraf baban tarafa bak dökülüp kel olan varsa sendede olabilir o biraz fazla tıpa giriyor onu doktora danışmanı öneririm

Beyaz Kök den kastın nedir bilmiyorum saçın üstüne bulaşan Kepek olabilir olmadı onuda sorarsın doktora

crna

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Saçların dökülmesine kuvvetine etki eden faktörlerden biri de strestir. Stres kararında olursa iyi bir şeydir. Ama azıcık fazlası bile adamın saçını kurutur. Agresif bir tanıdığım var saçları dökülüyor ve azaldı. Benim saçlarım mutsuzluktan beyazladı taa ne zaman. Her şeye rağmen pozitif olmalı takıntılı insan olmamalı. 'O neden olmadı bu neden olmadı ulan hayat yolunda gitmiyor' diye miz miz edersen saçlarına istediğin bakımı yap bir şey çıkmaz.