Uzmanından sünnet uyarısı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

neet

Guru
Onursal Üye
Op. Dr. Adem Küçük: '1,5 ile 4,5 yaş arasında yapılan sünnetlerde çocukların büyüdükleri zaman cinsiyetle alakalı problem yaşayabileceği, yapılan araştırmalarla ortaya konuldu'


Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Doktorlarından Op. Dr. Adem Küçük, “1,5 ile 4,5 yaş arasında yapılan sünnetlerde çocukların büyüdükleri zaman cinsiyetle alakalı problem yaşayabileceği, yapılan araştırmalarla ortaya konuldu” dedi.
Yaz mevsimi olması ve Ramazan ayından çıkılması ile birlikte sünnet sezonu açıldı. Uzmanlar çocukların sünnetlerinin hijyenik bir ortamda yapılması yönünde uyarılarda bulunuyor.Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Doktorlarından Op. Dr. Adem Küçük, sünnette kendilerine en çok sorulan sorunun yaşla alakalı olduğunu belirterek “Sünnet yaşı ya 1,5 yaşından önce olmalı ya da 4,5 yaşından sonra olmalı çünkü 1,5 ile 4,5 yaş arasında yapılan sünnetlerde çocukların büyüdükleri zaman cinsiyetle alakalı problem çekebileceği yapılan araştırmalarla ortaya konuldu. O dönem fallik dönemi dediğimiz cinsiyetin geliştiği dönem olduğundan dolayı çocukların o dönemde sünnet olmasını çok fazla tesviye etmiyoruz” dedi.
Lokalle sünnet yapılmasına çocuk cerrahisi hekimleri olarak çok fazla taraftar olmadıklarını söyleyen Küçük, “Çünkü siz de biliyorsunuz, toplumumuz da biliyor çocukların hem korkuları oluyor hem de iki kişi ayaklarından iki kişi kollarından tutuyor. Çok hoş olmayan görüntülerle karşılaşabiliyoruz ve bu bir travma aslında. Travmaya maruz kalan insanların psikolojik açıdan ilerleyen dönemlerde bunu bilinç altına attığı ve bunların ileride psikolojik problemlere sebep olduğu birçok psikiyatrist tarafından ortaya konuldu. Sünnet, çocuğun en az acı çekecek şekilde ve en uygun şartlarda ameliyathanede yapılması gerekiyor” diye konuştu.
"Sünneti nasıl yapıyorsunuz?" sorusuna Küçük, “Halkımızın bildiği gibi genel anestezi yöntemle yapmıyoruz. Genel anestezide çocuk tamamen uyutularak ağızdan bur hortum takılarak entübasyon yöntemle yapılıyor. Bizim anestezimizde öyle olmuyor. Çocuğumuza damar yolu açıyoruz. Ameliyathaneye alıyoruz. Ameliyathaneye aldıktan sonra gözleri açıkken uygun hijyenik şartlar altında sünnetimizi yapıyoruz. Çocuk uyandığı zaman ne sünnet olduğunu biliyor ne de ağrı çektiğini biliyor. Sadece uyanıyor, bakıyor etrafına sünnet olayı gerçekleşmiş. Hiçbir şekilde tramvaya maruz kalmıyor” şeklinde konuştu. Dr. Adem Küçük, son olarak ailelere uyarıda bulunarak, “Çocuklarımızın geleceği bizim geleceğimiz demek. Bence en uygun şartlar sağlandığı zaman hijyenik ortamda sünnet yaptırmaları hem çocukların sağlığı hem psikolojik sağlıkları hem de toplumun sağlığı için çok gerekli” dedi.

İHA
 

Son mesajlar

Üst
stat counter