Uyuyan erkeğin beyin gücü azalıyor

Bu konuyu okuyanlar

Efe Zoroğlu

Profesör
New Scientist dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, geceyi aynı yatakta geçiren çiftlerden uykusu alt üst olan erkeğin, ertesi gün akli yeteneği zayıflıyor.

Kadın ise uykusu daha derin olduğu için yatağı paylaştığı erkek gibi olumsuz etkilenmiyor.

Araştırmada 20'li yaşlardaki çocuksuz çiftleri inceleyen Viyana Üniversitesi'nden Profesör Gerhard Kloesch ve arkadaşları, her çiftten 10 gece birlikte, 10 gece ayrı uyumalarını istediler ve sonuçları kıyasladılar.

Ertesi gün çiftlerden bazı kavramsal testlere yanıt vermesini isteyen ve stres hormonu seviyesini kontrol eden araştırmacılar, erkeklerin gece yanındaki kadından daha iyi uyuduğunu söyleseler de, testlerde en kötü dereceyi yaptıklarını ve sonuçların aslında rahatsız ve huzursuz uyuduklarını gösterdiğini belirledi.

Avusturyalı bilimadamları, daha derin uyuyan kadının erkek gibi olumsuz etkilenmediğini saptadı.

Araştırmayı değerlendiren İngiltere'deki Surrey Üniversitesi'nden uyku uzmanı Dr. Neil Stanley, "İnsanın tarihini düşünürsek, aslında aynı yatakta uyumamamız gerekir. Bunu yapmak acayip birşey. Gürültü çıkaran birisiyle aynı yatakta uyumak ve yorgan için sürekli mücadele etmek pek akla uygun değil" dedi.
2159.jpg
[sup]Avusturyalı bilimadamları tarafından yapılan bir araştırma, aynı yatakta uyuyan çiftlerden erkeklerin beyin gücünün azaldığını gösterdi.[/sup]
[sub]ilginchaber.com[/sub]
 

eminoasit

Asistan
Adamlar haklı ben çoğu akşam aklıma takılan sorunlar yüzünde uyuyamıyorum sabahta beyin çalışmıyor tabi...
 

RuNaL

Dekan
Emektar
kafana takması cok kötü oluyor uykumun dengesi kacıyor bi tutturamadım ayarını
 

aygü

Doçent
Ne saçma bir araştırma ya. :) Araştıracak bir şey bulamuyorlar artık. Resmen geyik. Eşleri 10 gün ayırıp, bak ayrı kalınca daha mutlu daha huzurlu ve daha akıllı oluyorsun. :) eee ne yapmalı yani? :D :D
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst