Uyumlu Ram'i Bulma

Bu konuyu okuyanlar

caylakkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi ne yazık ki bu virüs nedeniyle artık bilgisayarlarımıza daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Ben de bugünlerde bilgisayarımı gerek online dersler, gerekse zaten standart okul işlerinin etkisiyle daha çok kullanmaya başladım. Kullandığım bilgisayar:
Lenovo V130-15ikb-81hn 4gb ram, 500 gb hdd, İntel i5 7200u 2.50ghz, dahili ekran kartı intel hd graphics

Açıkçası özelliklerinden de anlaşılacağı gibi çoğu zaman yavaş, yaklaşık 2 dakikada açılıyor 1 dakikada kendine geliyor. Chrome'un açılması bile en az 20 saniye. Bunun yanında herhangi bir ısınma sorunu olmadığını da belirtmeliyim. Yeni bir bilgisayar alacak bütçem yok, zaten çok da oyun oynamıyorum bu yüzden bu insanı sinir eden yavaşlık sorununu ram ve ssd ile çözmeyi düşünüyorum.

Ancak sorun da burada başlıyor kingston'un sitesinden bilgisayarım için uyumlu modele baktığımda bana 2400 mhz ramleri uyumlu gösterirken, görev yöntecisinden baktığımda bilgisayardaki anakarta gömülü ram'in 2133 mhz hızda çalıştığını gösteriyor. İnternette ise çeşitli kaynaklar bilgisayarın 2400'e uyumlu olduğunu söylerken başka kaynaklar 2133 diyor.

Sizlere danışacağım konular ise kaç mhz ram almalıyım, halihazırdaki 2133'lük ram'e rağmen 2400 takarsam ne olur ve uyumlu ram'i nasıl en güvenilir şekilde bulabilirim?

Hepinize şimdiden çok teşekkür ederim

Reaksiyon puanı
1,338
Biraz geç oldu biliyorum ama CPU-ID uygulamasından memory ve SPD kısımlarının fotoğrafını atabilirmisiniz bu arada Pc ye 1 adet 8gb ram ekleyebilirsiniz.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Elinizdeki RAMi satıp 8 GB RAM alabilirsiniz 2400 MHZ olarak. SSD olarak WD Green öneririm 240 GB