Yardım Uygun Ram Tavsiyesi--Internette Ikinci El Bulmak Zor :(

Bu konuyu okuyanlar

Kenan Şen

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Merhaba arkadaşlar Casper Nirvana Notebook dizüstü bilgisayarım var. 4 gb crucial marka ram'e sahibim. İkinci el bir adet daha aynı ramdan yine 4gb arıyorum, elinde olan yada yönlendirebilecek yardımcı olabilecek var mı? İnternette ikince el olarak bulamadım, ondan burada da yardım istedim. Ram belleğimin resmini ekte paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• daaafagag.jpg
    daaafagag.jpg
    90.5 KB · Görüntüleme: 78
  • 1.jpg
    1.jpg
    89.5 KB · Görüntüleme: 74
  • 2.jpg
    2.jpg
    56.8 KB · Görüntüleme: 80
  • 3.jpg
    3.jpg
    97.1 KB · Görüntüleme: 73

Kenan Şen

Asistan
Reaksiyon puanı
61

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Tıpatıp aynısını arama, çıkmayabilir... O yüzden bir bilgisayarcıya git özellikle İstanbulda isen Şişli de çıkma ram çok rahat bulursun, hatta aynısını dahi bulursun... Bilgisayarcı aynısı olmasa bile özellikler bakımından sıkıntısız olanı sana verir ama dediğim gibi 100 - 175 TL arası fiyat uygundur. Dizüstü ile beraber gitmelisin.

Kenan Şen

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Tıpatıp aynısını arama, çıkmayabilir... O yüzden bir bilgisayarcıya git özellikle İstanbulda isen Şişli de çıkma ram çok rahat bulursun, hatta aynısını dahi bulursun... Bilgisayarcı aynısı olmasa bile özellikler bakımından sıkıntısız olanı sana verir ama dediğim gibi 100 - 175 TL arası fiyat uygundur. Dizüstü ile beraber gitmelisin.
Çok sağolun :) ben Balıkesir merkezdeyim. Siz marka için önemli değil diyorsunuz doğru anladım değil mi?
Ddr3 12800 1,35 v 4 gb bakacağım, farklı bir marka olursa da cl değeri aynı olması gerekiyor sanırım. birde 1600MHz olacak. Benim ram konusunda bir bilgim yok ondan bu şekilde soruyorum. Balıkesir'deki bilgisayarcılarda dediğiniz özelliklerde parça arayacağım, yanımda bilgisayarı da götürüp test ettireceğim. CPU-Z programından da ekran görüntüsü paylaşıyorum. Doğru mu anladım?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Üstteki mesajımı okur musunuz lütfen. Söylediklerinizi doğru anlamış mıyım yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• a1.jpg
    a1.jpg
    130.8 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleme:

Kenan Şen

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Aynen, gayet doğru tespitler :)
Teşekkürler :) :) Bir sorum daha var, dual channel özelliği mevcut mu acaba? İkinci 4gb'lık ram'i aldığımda böyle bir özellik kullanabilir miyim? Bant genişliği artar mı? Şimdilik takılı olan ram'de "single" yazıyor? Sanırım bu özellik aktif olunca pc daha da hızlı oluyormuş. İşlemcimi araştırdım bu özelliğe uygun ama anakartım uygun mu bilmiyorum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Zaten DDR3 remler olduğundan yanına bir tane daha eklediğinde çift kanal özelliğini remler rahatça kullanır. Cpu z de tek ram olduğunda öyle yazar, yanına 4gb daha ekledin mi diğer yuvayı işaret eder ve dual yazar:

1624222907048.png

Kenan Şen

Asistan
Reaksiyon puanı
61

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
DDR3 ile DDR3L arasında voltaj farkı varmış, DDR3 1.5 Voltaj, DDR3L ise 1.35 Voltajmış. Yani uyumlu.
Hayır uyumsuz, remin üzerindeki etikete bakmalısın, cpu z yanlış gösterebilir...
Remin üzerinde ddr3 yazıyor ddr3l değil. O yüzden low profil rem yerine normal profil rem almalı. İkisi de aynı voltajı desteklemeli.

1624223603145.png

Gerçi remin üzerinde 1,35 yazısı da var ama eğer volt ise uyumlu olabilir. Fakat fiyatı pahalı bu sefer de...

Kenan Şen

Asistan
Reaksiyon puanı
61

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Son düzenleme:

ScorFy

Doçent
Reaksiyon puanı
361
Resmi sayfasına bakalım en iyisi...
Site güvenilir Kingston resmi distribütörü ve daha önceden alışveriş yaptım. Ürünleride kendi sattığından dolayı verilerin yanlış çıkacağını sanmıyorum. Ama her zaman resmi site en güvenlisidir. DDR3 1600MHz SODIMM Dizüstü Belleği | Bigboy Technologies

Ürün detaylarına bakmanızı rica ederim** derken neyi kastettiniz?
Benim attığım linkteki ürünün detaylarına.

Kenan Şen

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Site güvenilir Kingston resmi distribütörü ve daha önceden alışveriş yaptım. Ürünleride kendi sattığından dolayı verilerin yanlış çıkacağını sanmıyorum. Ama her zaman resmi site en güvenlisidir. DDR3 1600MHz SODIMM Dizüstü Belleği | Bigboy Technologies

Benim attığım linkteki ürünün detaylarına.
Anladım, size de çok teşekkür ederim :)

Çok sağolun arkadaşlar, elinizden geldiğince bilgilendirdiniz yardımcı olmaya çalıştınız. 21-22 Haziran amazon prime üyelerine özel indirim günü olacaktı ama bakalım neler varmış.