Uygun Fiyatlı Ekipman Önerisi! Cooler Master MK110 Mekanik Hisli TR Oyuncu Klavyesi

Bu konuyu okuyanlar

caglar dikdere

Öğrenci
Katılım
31 Temmuz 2019
Mesajlar
4
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
27
Merhabalar, Cooler Master’ın Masterkeys Lite versiyonun bir üst modeli olan ve piyasada Masterkeys Lite v2 olarak tanıtılan uygun fiyatlı ile dikkat çeken Cooler Master MK110 incelemesiyle karşınızdayım. İncelememi birkaç başlığa bölerek sizlere aktarmak istiyorum.

Tasarım
Klavyemizin tasarımı için ilk olarak kutusunda başlayalım. Kutusu tasarımı Cooler Master’ın alışık olduğumuz bir tasarımı ile birlikte gelmektedir. Sağ alt bölümde tuşların denenmesi için açık bırakılan alan yeni yeni birçok kutu tasarımda görmeye başladık ve ürünün kutusunu açmadan tuşları test etimize yarayan güzel bir yöntem diyebiliriz. Kutu üstünde klavyenin kendisi, klavye ilgili, RGB özelliği ve Türkçe tuş dizilimine sahip olduğunu belirten kabartmalar bulunmaktadır. Kutumuzun arkasına baktığımızda genel teknik bilgilerin yazılı olduğunu görebiliriz. Dış görünüş açısında serinin diğer ürünlerinden bir farkı olmadığını belirtmek isterim. Keskin hatlarına sahip ve RGB aydınlatma olması, ürüne tam bir oyuncu klavyesi havası katığını söyleyebilirim.

Klavyenin alt bölümünde klasik olarak kaydırmaz kauçuk yüzeyler ve yükseltme ayaklara sahip. Markanın belirttiğine göre kablo dâhil 1022gr’lık bir ağırlığa sahip. Klavye 1.8m kauçuk kabloya ve klasik USB bağlantı portuna sahip.
coolermastermk110-jpg-07012020111747.jpg

Malzeme, Performans
Klavyemizde ağırlıklı olarak Plastik, Metal alışımlar kullanılmış. Cooler Master’ın Mem-Chanical tuş teknolojisini sahip olan klavyemiz, hissiyat anlamında oldukça rahat bir basıma sahip. Klavyemizin tuş sesleri mekanik klavye sesine yakın olduğunu söyleyebilirim. Klavyemiz 6 bölgeli RGB aydınlatmaya 26 tuşa kadar Anti- Ghosting özelliğine, 8ms/125hz tepkime süresine ve 50 milyon üstü tuş basma ömrü olduğunu resmi sitesinde belirtilmiş.
coolermastermk1101-jpg-07012020111747.jpg

Kullanıcı ara yüzü

Görünürde herhangi bir multimedya veya harici makro tuşu ve herhangi bir ek yazılımı da bulunmuyor. Tak çalıştır mantığında tasarlanmış. Bu ne kadar dezavantaj olsa da sadelikten yana çok avantajlı bir opsiyon diyebilirim.. Ancak Multimedya kısayolları FN tuşuyla yapabileceğiniz tuş kombinasyonları şeklinde sunulmuş. Bunlar arasında ses açma kapama, önce ve sonraki parçaya geçiş, durdurma ve oynatma var. Tüm tuş kilidi ve Windows tuşu kilidi de mevcut. Caps Lock, Scroll Lock ve NumLock kilidi ışığı klavyenin sağ üst köşesinde bulunuyor. Bunlara ek olarak burada bir de G harfi ışığı göreceksiniz. Bu ışık, Cooler Master’ın tüm tuş kilidi ve Windows tuşu kilidinin devrede olup olmadığını gösteriyor. Kırmızı yandığında tüm tuş kilidi, mavi yandığında ise Windows tuşu kilidi aktif demek.
coolermastermk1102-jpg-07012020111747.jpg


RGB aydınlatma kontrolü
Cooler Master klavye için bir yazılım desteği vermiyor, çünkü aydınlatma kontrolü klavye üzerinden yapılıyor. FN olarak adlandırılan Cooler Master logolu tuş ile yapacağınız çeşitli kombinasyonlarla klavye aydınlatmasını değiştirebiliyorsunuz. Bu kombinasyonların tam listesi kutudan çıkan broşür üzerinde yer alıyor.
Örnek vermek gerekirse Ctrl+Esc aydınlatmayı açıp kapamaya yarıyor. F1 tuşu 8 renk arasından hızlı seçim yapmanızı, F2 tuşu kırmızı, F3 tuşu yeşil ve F4 tuşu da mavi ışık seviyelerini 5’er kademe ile seçmenizi sağlıyor. Son olarak F5 tuşuyla aydınlatma modları arasında geçiş yapmanız sağlanıyor. Bu modlar arasında nefes alma ve gökkuşağı gibi popüler seçenekler de var.
coolermastermk1104-jpg-07012020111747.jpg

Teknik özellikler
Tuş Ömrü:50 Milyon
Aydınlatma:RGB
Bağlantı:Kablolu
Ağırlık:1022gr
Anahtar Rengi:Mem-chanical Switch
Tuş Düzeni:Türkçe Q


Satın almak veya incelemek isteyenler için linki aşağıya bırakıyorum. Kadıköy yakınların daysanız gidip test edebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Cooler Master MK110 : Cooler Master MK110 RGB Mekanik Hisli TR Masterkeys Lite v2 Gaming Klavye
 
Üst