Uygun Fiyatlı Android Telefon Arayanlara: Detaylı Sony Xperia E İncelemesi

Bu konuyu okuyanlar

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kapak1-e1369473540492.jpg

Merhaba arkadaşlar, bugün elimde Sony’nin giriş seviyesine yönelik olarak piyasaya sunduğu Xperia E var. İsterseniz uygun fiyata Android deneyimi yaşamak isteyenler için tercih olabilecek bu telefonu hemen incelemeye girişelim.
trans.gif

Tasarım

P10402171-e1369472808352.jpg

Telefon genel olarak hoş bir yapıda. Elinize aldığınızda ufak ve şık bir şekilde duruyor. 113.5 x 61.8 x 11 mm yapısı ile kalın olmasına karşın elinizde sıkı bir şekilde duruyor. 115g ağırlığı ile gayet hafif olduğunu söyleyebilirim. Telefonun arka kısmı kadifemsi bir kaplama ile kaplanmış ve böylece elden kayması zorlaştırılmış. Genel olarak tuşların hepsi sağ tarafa yerleştirilmiş, sol tarafta sadece USB yuvası var. Alt taraf Xperia ailesinden alışık olduğumuz üzere boş bırakılmış ve üst tarafa da sadece Jak girişi yerleştirilmiş. Ön yüzde ise üstte Sony logosu ve altta 3 adet kapasitif navigasyon tuşu bulunuyor. Arka tarafta üstte 3.2mp çözünürlüğünde kamera bulunuyor. Kameranın lensinin çok derinde kaldığını söyleyebilirim, sanki kullanırken düşürmüşsünüz de üstteki cam kırılmış gibi duruyor. Orta kısımda Xperia yazısı ve altta hoparlör bulunuyor.

Donanım

P10402001-e1369472885787.jpg

Girişte de belirttiğim gibi bu telefon giriş seviyesine yönelik hazırlanmış bir cihaz ve doğal olarak donanım özellikleri de o yönde. Tek çekirdekli 1Ghz hızında Qualcomm MSM7227A işlemci ve 512mb ram bulunduran cihaz, 4.1.1 Jelly Bean sürümü ile arayüzde nispeten akıcı çalıştığını söyleyebiliriz. Evet telefonda Jelly bean var, bu noktada bazı Sony Xperia kullanıcıları kızabilir zira Sony’nin hala Jelly Bean güncellemesi almamış ortalamanın üstü telefonları var.

Performans

P10402231-e1369472992302.jpg

Performans olarak çok fazla bir şey vaat etmeyen Xperia E sizi yarı yolda da bırakmıyor. Her ne kadar çok fazla oyun oynayamasanız da günlük işlerinizi yerine getirebilmenize olanak sağlıyor. E-mail okuma, internette birkaç haber okuma, facebook ve twitter’dan gelişmelere bakma gibi işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat telefonun dokunmatik hassasiyetinin ve tepkime süresinin çok iyi olmadığını söylemeliyim. Örneğin ayarlarda tıkladığınız bir yeri açması bazen zaman alabiliyor. Açıkçası burada Android’in pek kararlı çalışmaması ve buna düşük donanım eklenince bazen
sinir bozabiliyor. Benchmark skorlarına da bir tablo ile göz atalım;

Antutu5481
Quadrant2187
Nenamark227.8Fps
GeekBench503
SunSpider2528ms
(Testler hiçbir uygulama açık değilken ve uçak modunda yapılmıştır.)

Ekran

Telefonun bir diğer zayıf noktası ise ekranı, 3.5” ekranda 320x480px çözünürlük çok yeterli gelmiyor. Ekrana biraz yaklaşarak pikselleri kolayca görebiliyorsunuz. Ayrıca 256k renk seçeneği gibi artık çok geride kalmış bir renk gösterme kalitesi ile de maalesef geçer not alamıyor. Açıkçası ekrana fiyatı arttırmaması için pek fazla önem verilmemiş ve stokları bitirmeye yönelik bir hareket olmuş gibi.

Hafıza

P10402021-e1369473204123.jpg

Telefonlarda en sevmediğim ve tabiri caizi ise illet olduğum nokta ise hafıza konusu, yani nedendir bilmem şu giriş seviyesi telefonlara bir türlü adam gibi hafıza seçeneği gelmiyor. Kabulümdür diğer özellikler giriş seviyesi bir telefonlarda normal ama Android gibi bir işletim sistemine varsayılan olarak 4GB hafıza koymak akıl karı bir davranış değil. Örneğin ben Micro SD kullanan birisi değilim, 4Gb’ın zaten 2Gb’ı kullanılabilir durumda, Twitter, Facebook, FourSquare, WhatsApp derken zaten size 700mb kadar bir alan kalıyor, ki hiçbir oyun kurmadığınız halde. Yani bu telefonun fiyatının üzerine kaçarınız yok bir de Micro SD kart maliyetini katmanız gerekiyor.

Pil

Telefonun belki de en güçlü özelliği pili, 1500mAh Sony BA700 pil, sizi bir gün boyunca rahatlıkla idare edebiliyor. Hatta çok fazla oyun veya internette takılmazsanız ikinci günü bile çıkarabilir. Fakat daha önce de belirttiğim gibi pil düşmanı Wi-Fi, Veri Bağlantısı ve GPS’i kapalı tutmanızda her zaman fayda var.

Ses

Açıkçası giriş seviyesi telefonların hemen hepsi aynı ses kalitesini sunuyor. Dahili hoparlörün tek yapabildiği zil sesini ve alarmı size duyurmak şarkılarda baslar hissedilmiyor ve tizler ise boğulup gidiyor. Dahili hoparlörden çok kişinin de müzik dinlediğini sanmıyorum zaten. Kulaklığı ise bu fiyatta verilen bir telefona göre gayet iyi diyebilirim, belki en yüksek seste çatlıyor ama en azından ortalama bir ses alabiliyorsunuz. Daha önce hatırlarsınız Lumia 620 incelemesinde kulaklığın vasat olduğunu söylemiştim.

Kamera

P10401901-e1369473271503.jpg

Belirttiğim gibi telefonun üzerinde 3.2mp çözünürlüğünde bir kamera var ve en yüksek 480p olarak video kaydı yapabiliyorsunuz. Yani en azından artık 720p’nin standart olması gerektiği kanısındayım, ayrıca videolarda da çok fazla renk kaybı olduğunu gördüm. Örnek videoları izlerseniz tüm renklerin soluk ve griye kaçar bir tonda olduğunu göreceksiniz.

Örnek Fotoğraf Çekimi:

Fotoğraflara bu adresten bakabilirsiniz

t.gif

Örnek Video Çekimi:

[video=youtube;sCQA01o8ITM]http://www.youtube.com/watch?v=sCQA01o8ITM[/video]
[video=youtube;YjX2ow-J7qc]http://www.youtube.com/watch?v=YjX2ow-J7qc[/video]

Yazılım

4Gb dahili hafızanın olmasının sonucunda Sony çok fazla ekstra yazılım koymamış, bunun yanı sıra genel arayüz’ün Sony’nin arayüz’ünün sadeleştirilmiş bir hali olduğunu söyleyebiliriz. Rahat ve anlaşılır bir tasarım olduğu da söylenebilir. Ayrıca tema seçeneklerinden açık bir ton da seçebilirsiniz.

Değerlendirme

Evet telefonu genel hatları ile incelemiş olduk, fiyatının yaklaşık 500TL olduğunu söylemeliyim ve bunun ortalama 150-200TL’sinin vergi olduğunu sayarsak Sony bu telefonu 300TL’ye satıyor, bunun içinden hem Sony’nin hem de satıcının karını çıkarırsak yaklaşık 100-150TL’lik bir maliyet söz konusu. Sony’de bu maliyet fiyatını yakalayabilmek için her bulduğu yerden olabildiğince kısmış, bu fiyata alabileceğiniz daha iyi telefonlar piyasada mevcut fakat çoğunda hem Sony gibi bir güvence yok hem de çoğunun işletim sistemi hala Android 2.3 veya 4.0 gibi eski sürümler. Yani bu telefonu alacaksanız hem kullanım tarzınızı hem de güncelleme konusundaki takıntınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Tasarım:
8/10

Donanım: 5/10
Performans: 5/10
İnternet Deneyimi: 5/10
Multi Tasking: 5/10
Ses: 5/10
Kamera: 3/10
Pil: 10/10
Hafıza: 4/10
Ergonomi: 9/10
Fiyat: 9/10
Fiyat/Performans: 7/10

Teknik detaylar

İşlemci1GZ Qualcomm MSm7227A
Grafik İşlemciAdreno 200
Ekran3.5” 320x480 TFT Lcd
Kamera3.2mp
Pil1500mAh
Boyut113.5 x 61.8 x 11 mm
Bağlantı3G, BlueTooth, Wi-Fi, GPS
İşletim SistemiAndroid 4.1.1 (25.05.2013)
Hafıza4GB (2GB kullanılabilir, Micro SD ile +32GB)

Galeri

t.gif

Fotoğraflara bu adresten bakabilirsiniz

Kaynak: http://www.iyisimi.org/?p=2347

heathrow

Doçent
Reaksiyon puanı
55
Teşekkürler inceleme ve paylaşım için

berinark

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İnceleme gayet iyi olmuş. Acaba bu fiyat bandında alınabilecek telefonlardan en iyisi hangisidir? Xperia eyi tavsiye edermisiniz?

Bu arada basit uygulamalar ve oyunlar indiririm. Kasan oyunlar oynamayı düşünmüyorum. Kamerası idare etsin yeter. Bol bol müzik dinlerim o kadar :)

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İnceleme gayet iyi olmuş. Acaba bu fiyat bandında alınabilecek telefonlardan en iyisi hangisidir? Xperia eyi tavsiye edermisiniz?

Bu arada basit uygulamalar ve oyunlar indiririm. Kasan oyunlar oynamayı düşünmüyorum. Kamerası idare etsin yeter. Bol bol müzik dinlerim o kadar :)

Öncelikle 1000TL altı fiyat seviyesinde Lumia 620'yi önerebilirim ama o da Xperia E'den 200TL kadar daha pahallı. Ayrıca Xperia E ile oynayabileceğiniz oyun seviyesi hemen hemen Temple Run gibi oyunlar ile sınırlı. Daha fazlası çok iyi optimizasyon gerektiriyor ki mobil oyun yazılımcıları da bunu pek yapmıyor. Kamerası ise vasat altı diyebilirim, renkleri göremiyorsunuz. Açıkçası kamera konusunda pek bir şey beklemeyin. Bütçenizi 600-700TL seviyesine çıkartırsanız Samsung'un Ace, Ace 2, Wonder; Nokia tarafında ise Lumia 620, Lumia 620 ve N8 düşünülebilir.

berinark

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle 1000TL altı fiyat seviyesinde Lumia 620'yi önerebilirim ama o da Xperia E'den 200TL kadar daha pahallı. Ayrıca Xperia E ile oynayabileceğiniz oyun seviyesi hemen hemen Temple Run gibi oyunlar ile sınırlı. Daha fazlası çok iyi optimizasyon gerektiriyor ki mobil oyun yazılımcıları da bunu pek yapmıyor. Kamerası ise vasat altı diyebilirim, renkleri göremiyorsunuz. Açıkçası kamera konusunda pek bir şey beklemeyin. Bütçenizi 600-700TL seviyesine çıkartırsanız Samsung'un Ace, Ace 2, Wonder; Nokia tarafında ise Lumia 620, Lumia 620 ve N8 düşünülebilir.

Teşekkür ederim. Bütçe sıkıntım yok ama telefona çok para vermek istemiyorum şuan. Biraz daha araştırayım. Ace2 veya benzer bir telefon almaya çalışayım.

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Telefon arayanların soruları varsa cevaplayabilirim. :)

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Konu günceldir arkadaşlar. Tahmin ediyorum ki aramızda yeni telefon almak isteyen fakat fazla para harcamak istemeyenler vardır, sorularınızı cevaplayabilirim.