Soru Uygulamanın internet erişimini kestikten sonra programı kullandığım görülebilir mi?

• Konuyu başlatan Deleted member 6644497
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Selamlar,

1- Güvenlik duvarı aracılığıyla lisanslı, hem çevrimiçi hem çevrimdışı çalışabilen bir programın internet erişimini kesersem, normalde aktivitemi (ne zaman çevrimiçi olduğumu, hesabıma nereden giriş yapıldığını vb.) görebilen lisans/servis sağlayıcısı -cihazım internete bağlı olsa bile- programı kullandığımı görebilir mi?

2- Güvenlik duvarıyla çevrimdışı kullanmaya zorladığım lisanslı bir programı, lisansım askıya alındığında yine kullanmaya devam edebilir miyim? Program bu işlemden etkilenir mi?

Programın çevrimdışı bırakılma yöntemi:

Windows Güvenlik Duvarı > gelişmiş > giden kuralları, yeni kural | Program > bağlantıyı engelle > Etki alanı - Özel - Ortak (üçü de tikli)

- Protokol türü: Herhangi

- Eylem: Bağlantıyı engelle

- Profiller: Etki alanı - Özel - Ortak (üçü de tikli)

İşletim sistemi: Windows 8

Not: Lisansın daha sonra kurallara uymama sebebiyle askıya alındığını düşünebiliriz. Yani deneme süresi ya da zamana dayalı bir durum yok. Beni sevmediler ve yasakladılar gibi düşünün.

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Yukarı çıkaralım.
Böyle bir durumda programı kullanmaya devam edebilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim.

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Mesela bir anti-virüs programı sınırsız süreli lisansımı feshetti diyelim. Offline olarak kullandığım hâlde yine de erişimi kaybeder miyim?

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Arkadaşlar cevabı çok merak ediyorum da yukarı çıkarsak olur mu?

magnify

localhost
Reaksiyon puanı
113
1) İnternet sağlayıcısı ile çevrimiçi duruma geçtiğiniz program lisanslı ise, lisans sahibi (işi biliyorsa) port dinlemesi yapıyor ve port dinlemesi yapanları takip ediyordur. (tcpdump, tcpip, tcplistener vs) İnternet bağlantınız kesilir ise veri akışı durur, TCP/IP port sesiniz dinlenemez. İnternet gerektirmeyen bir uygulama ise kullanmaya devam edebilirsiniz. İnternete tekrar bağlandığınızda güvenlik duvarı aktif olsun/olmasın veri akışınız başlar ve portunuz dinlenmeye alınır. Firewall'dan ziyade, profesyonel şekilde kurgulanmış bir VPN işinizi daha fazla görecektir diye düşünüyorum.

2) Tamamı ile lisanslama yöntemine bağlı. Net bir cevap vermek mümkün değil.

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
1) İnternet sağlayıcısı ile çevrimiçi duruma geçtiğiniz program lisanslı ise, lisans sahibi (işi biliyorsa) port dinlemesi yapıyor ve port dinlemesi yapanları takip ediyordur. (tcpdump, tcpip, tcplistener vs) İnternet bağlantınız kesilir ise veri akışı durur, TCP/IP port sesiniz dinlenemez. İnternet gerektirmeyen bir uygulama ise kullanmaya devam edebilirsiniz. İnternete tekrar bağlandığınızda güvenlik duvarı aktif olsun/olmasın veri akışınız başlar ve portunuz dinlenmeye alınır. Firewall'dan ziyade, profesyonel şekilde kurgulanmış bir VPN işinizi daha fazla görecektir diye düşünüyorum.

2) Tamamı ile lisanslama yöntemine bağlı. Net bir cevap vermek mümkün değil.
Cevap vereceğinizi düşünerek up'lamıştım ve tam da tahmin ettiğim gibi oldu, teşekkür ederim :)

2. cevabınızda anlamadığım bir şey var. İnternet bağlantımı kestiğimde herhangi bir "çevrimiçi" veri akışı olmayacak öyle değil mi? O hâlde çevrimdışı bir programın nasıl olur da lisansına son verilebilir? Kimyasını anlayamadım olayın. Yani onu yapan şey ne? Lisansın feshedildiğini bilgisayarıma komut eden şey ne? Kafamda cevap bekleyen sorular...

magnify

localhost
Reaksiyon puanı
113
İnternet bağlantınız kesildiğinde veri akışı olmayacak evet. Kastettiğim şey, bir çok lisanslama türünün mevcut olması.

Örneğin, Spotify gibi uygulamalarda lisans saat ve tarih dinamiği ile uzaktan yapılır. Spotify sunucu saati sizin lisans bitiş saatinize denk geldiğinde elinizde olan uygulamanın/programın sunucuya erişimi engellenir. Dolayısıyla internet bağlantınız olmasa dahi karşı taraftan engellendiğiniz için kullanıma devam edemezsiniz.

Diğer bir lisanslama türü ise, sınırsız lisans satışlarında yapılır. Programı açtığınızda karşı tarafa MAC adresiniz iletilir ve yazılım sahibi bu mac ile lisansı bağdaştırır. İlgili yazılımın sunucusuna erişim sağlamadan bu lisansı iptal edemez veya çoğaltamazsınız. Ancak MAC ile lisanslama yapan bir programa sahip iseniz, çeşitli işletim sistemlerinde (linux) manuel şekilde mac adresini değiştirebildiğinizden ötürü, lisansınızı farklı bir bilgisayarda da kullanabilirsiniz.

Tema, eklenti, masaüstü yazılımları vb. satışlarında ise lisanslar domain, mail, license code üzerine yapılır. Yine yazılım sahibi ioncube yardımı ile şifreli bir texti yazılımın içine gömer, kendi tarafında da bu veriyi belirtip lisansı sağlar. İki taraftan birinin verilerinin değişmesi sonucu lisans iptal olur.

Lisanssız uygulama her ne kadar doğru olmasa da pek tabii kullanılabilir. (hali hazırda .apk, ofis programları vb.) Önemli olan lisanslama işleminin nasıl, ne şekilde ve hangi dille yapıldığını bilmekte ve çözüm üretebilmektedir.