Üyenin yetkisi kısıtlandırmaktansa konunun kilitlenmesi

Bu konuyu okuyanlar

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Selamlar,
ben bunu yanlış buluyorum sebebini açıklayacağım.
Öncelikle ilgili konunun linki;
https://forum.shiftdelete.net/threads/hangisi-honor-9-lite-vs-moto-g5s-plus.581842/

Konuyu raporladım, gelen cevaplar;
Screenshot_20180726-150835_Chrome.jpg

Konuyu kuralları ihmal ederek açmış konu sahibi ve konu bu yüzden kilitlenmiş.
Bu konudan sadece konu sahibi faydalanmayacak illaki dışarıdan gelip fikir alan olacaktır. Zaten forumlarım asıl amacı bilginin paylaşılmasıdır. Konu kilitlemeyip kurallara göre yeniden düzenlenseydi ve kilitlenmeseydi konu sahibi cevabını alırdı.
Dışarıdan gelenler de bundan faydalanabilirdi.

Tabi burada ihlal söz konusu. Bunun için üyenin mesaj yazma yetkisi kısıtlanabilirdi.
Bu sayede forumun amacı yerine gelmiş, bilgiler çoğalmış olurdu.

Siz ne düşünüyorsunuz?

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Doğru yapılıyor. Üyenin yetkisi kısıtlanırsa bir daha aynı konuyu açamaz ama kilitlenirse tekrar konuyu açabilir.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Doğru yapılıyor. Üyenin yetkisi kısıtlanırsa bir daha aynı konuyu açamaz ama kilitlenirse tekrar konuyu açabilir.
Bir süreliğine açamaz. 1 gün veya 1 saat. Tamamen kısıtlanmasından bahsetmiyorum.
Tekrar aynı konu açıldığında ne olacak?
Aynı konudan 2 tane olmuş olacak ve kalabalık edicek.
Neden aynı konudan 2 tane olsun ki?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Dostum burayı Technopat Sosyal ile karıştırmamalısın. Bizim kural ve cezai işlemlerimiz farklıdır.
Her üyeye uyarmaksızın direk uyarıyı verirsek ne konu açabilir ne de mesaj yazabilir. Konudaki üyemiz katılalı bir kaç ayı geçtiği için forumumuzda pek yeni sayılmadığından dolayı böyle tamamen yanlış içerik yer alan konuları kilitlemek zorunda kalıyoruz ki üyemiz bir sonraki sefer de aynı hatayı yapmasın diye. Biz üyelerimizi sürekli uzaklaştırarak lüzumsuz baskı oluşturmuyoruz. Ben burada herhangi bir yanlış göremiyorum. :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Bir süreliğine açamaz. 1 gün veya 1 saat. Tamamen kısıtlanmasından bahsetmiyorum.
Tekrar aynı konu açıldığında ne olacak?
1) Üyeye konu açma denilmiyor ki, yeniden aynı konuyu forum kuralları çerçevesinde tekrardan pek tabi açabilir. "Dakika bir gol bir" Hemen ceza vererek üyeyi küstürmenin forumdan soğutmanın çok mantıklı bir tarafını bulamıyorum.

Konu kilitlemeyip kurallara göre yeniden düzenlenseydi ve kilitlenmeseydi konu sahibi cevabını alırdı.
Dışarıdan gelenler de bundan faydalanabilirdi.

2) Moderatörler her zaman her konuyu düzenlemeye kalksa, 7/24 forumda olmaları gerekir. Yapacakları paylaşımlar için kullanacakları zamanları neden bunlar için harcasınlar ki; tabi konularda düzenlenmesi gereken durumlar olabilir, o ayrı bir konu.

3) Üye aynı konuyu tekrardan ama forum kurallarına uygun olarak açtı diyelim, aynı konudan iki adet konu olacak, doğru, ancak önceki açılanda forum kurallarını hatırlatan bir moderatör uyarısı yer alıyor olacak; bu da forum kurallarını tam bilmeyenler için bir hatırlatma mesajı olmaya devam edecektir.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Üyeye konu açma denilmiyor ki, yeniden aynı konuyu forum kuralları çerçevesinde tekrardan pek tabi açabilir.
Foruma üye olurken kabul ettiği kurallara uysaydı 1 saatliğine mesaj yazamama gibi bir durum söz konusu olmazdı.
Tabi konularda düzenlenmesi gereken durumlar olabilir, o ayrı bir konu.
Bence bahsettiğim durumda o durumlardan biri.

Ancak önceki açılanda forum kurallarını hatırlatan bir moderatör uyarısı yer alıyor olacak.
O zaman ben konuya çekecek şekilde başlık yapıp konunun içine kural hatırlatan bir içerik koysam mantıklı mı olur? Hayır, benzer durumda olan biri geldiğinde eli boş döner.

Peki konu düzenlendi moderetör uyarısını yaptı ve konu kilitlenmedi. Sizce bu nasıl olur?

Dostum burayı Technopat Sosyal ile karıştırmamalısın.
Aa nerden çıkardın :(
Karıştırdığım yok :)
Bana bu mantıklı geldiğinden dedim. Burda böyle oluyorsa ayrı bir mantık vardır diye konuyu açtım. Zaten güzel güzel yorumlar alıp duyuyorum. Tabi bazıların gereksiz yorumları hariç.

saçma bir konu olmuş.
Asıl sizin yorumunuz saçma. Gelip burda insanların düşüncelerini sorduğum bir konuda böyle yazman hiç hoş değil.
Saçma olduysa soran olmadı bunu bu konuda.
Diğer insanlar gibi güzelce cevap verebilirsin.

Alttaki mesajı Uymamız gereken kurallar adlı konuma yazmıştı;
hala varlar çocuk baladı koca adam oldu maşAllah denir...
Tabi böyle konuyla alakasız anlaşılmayan şeyler yazan birinden ne beklediysem.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
TDK değil burası mesajlar anlaşılır zaten yazım hatası olabilir doğal akışa bırak çok kasıyorsun.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Başka forumlardaki kuralları buraya taşımak(!) şişman birine dar elbise biçmeye benzer veya tam tersi. Her forumun kendine özgü kuralları olabilir, her birinin işleyişi farklıdır. Önemli olan kuralların yazıldığı şekilde uygulanmasıdır. Tabi kurallar da zamanla değişebilir.

Açmış olduğunuz konu, çok da tartışma yaratacak boyutu olan bir konu değil, bence. Konuyu okuyanların düşüncesini sormuşsun, benim düşüncemse bu şekildedir.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
İmla hatalarından bahsetmedim.
Dikkatli oku! Dediğini anlamadım bile. Kelimelerin konuyla alakası bile yoktu.
Ayrıca dilini doğru kullanmak için TDK'da olmana hiç gerek yok.
Zaten bu konu hakkında Technopatta sana epey iyi cevap verilmiş. Benim demek istediğim farklı.
Orda ne yazdığını bile anlayamadım. Sordum ama nafile ve yazdığın mesaj da çok boştu. Konuyla alakasız. Biraz mesaj kasmak için gibisinden geldi veya hep böyle yapıyorsundur. Bilemem ama hoş değil.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Başka forumlardaki kuralları buraya taşımak(!) şişman birine dar elbise biçmeye benzer veya tam tersi. Her forumun kendine özgü kuralları olabilir, her birinin işleyişi farklıdır. Önemli olan kuralların yazıldığı şekilde uygulanmasıdır. Tabi kurallar da zamanla değişebilir.

Açmış olduğunuz konu, çok da tartışma yaratacak boyutu olan bir konu değil, bence. Konuyu okuyanların düşüncesini sormuşsun, benim düşüncemse bu şekildedir.
Başka forumun kurallarını uydurmaya çalışmadım. Zaten burda işleyiş böyleyse benim dememle değişeceğini de düşünmüyorum.

Başka forumlardaki kuralları buraya taşımak(!)
Bunu nereden çıkardın?

Açmış olduğunuz konu, çok da tartışma yaratacak boyutu olan bir durum değil, bence. Konuyu okuyanların düşüncesini sormuşsun, benim düşüncemse bu şekildedir.
Çok teşekkür ederim. Bana olması gerektiği gibi cevap verdin. Bazıları gibi çok saçma konu yazmadın :)

Son düzenleme:

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Asıl sizin yorumunuz saçma. Gelip burda insanların düşüncelerini sorduğum bir konuda böyle yazman hiç hoş değil.
Saçma olduysa soran olmadı bunu bu konuda.
Diğer insanlar gibi güzelce cevap verebilirsin.
TDK değil burası mesajlar anlaşılır zaten yazım hatası olabilir doğal akışa bırak çok kasıyorsun.
Verdiğin cevap altınıda dediklerimle pek alakalı değil.

yönetimin işine karışma ...
Karışan yok zaten. Kendi fikrimi söyledim başka üyeler de senin aksine düzgünce belirtti. Konuyu açma sebebimi anlamışlar.

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
o özendiği yerde olsaydı mesajların süresiz ban alırdı çok kasıyon yönetimin işi bu ...

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Geçmiş mesajlarınızdan
misal
veo bu konudaki öneriden
Misal olarak verdiğin mesajda dediğinle alakalı pek bir şey göremedim.

Orada ne dediğimi açıklıyım istersen;
İlk olarak bazı söylemlerin Sosyal'deki moderatörler tarafından yalan olduğunun ispatlandığını söyledim.

Daha önce 1 günden fazla ceza almadım dedim. Bunu 1 ay 1 yıl ceza alanlar için söyledim.

Daha sonra yanlış öneri yapan çok diyen birine cevap verdim.

Son olarak kimsenin emeğine kimsenin çöp diyemeyeceğini söyledim.

Bunlarla ne alakası var?
Yok.

O forumda var diye mantıklı bulmuyorum.
Bana mantıklı geldiği için söyledim ayrıca önermek kötü bir şey değil ki önermedim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
forumu provoke etmek için gelmiş hain ajansın.
:D Adamı ipe mi götürcen üstad .

Şahsen ben iyi konuların kilitlenmesinden yana değilim bunun yerine konuda yaramazlık yapan üyenin engellenmesi daha doğru olur.

Son düzenleme:

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Son düzenleme:

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Peki konu düzenlendi moderetör uyarısını yaptı ve konu kilitlenmedi. Sizce bu nasıl olur?

Kesinlikle daha güzel ve daha foruma uygun olur. Bundan sonra bu yapılacak, 2. kez benzer hata yapılırsa konu kilitlenecek.

Öneriniz için teşekkür ederiz. Bizi savunanlara da sevgiler :)

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Bence bu ceza şekli pek uygun değil burasının Technopat'a benzemesini istemem şahsen.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Technopat'a benzesin diye değil zaten.
Konu kilitlenince aynı konun açılmasına sebep olmak saçma. Forumun amaçlarından biri insanlara yardım etmektir. Kilitlendiğinde yardım edilecek hususta yardım edemiyoruz ve o da yardım alamıyor. Aynı konun 2.si açılıyor. Bu ne kadar doğru? Technopat'a benzemek değil bu.
Zaten bundan sonra böyle yapışmayacakmış. Byefsane'nin yorumu yukarıda.

Ayrıca neden uygun değil? Fikrini almak istiyorum.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Technopat'a benzesin diye değil zaten.
Konu kilitlenince aynı konun açılmasına sebep olmak saçma. Forumun amaçlarından biri insanlara yardım etmektir. Kilitlendiğinde yardım edilecek hususta yardım edemiyoruz ve o da yardım alamıyor. Aynı konun 2.si açılıyor. Bu ne kadar doğru? Technopat'a benzemek değil bu.
Zaten bundan sonra böyle yapışmayacakmış. Byefsane'nin yorumu yukarıda.

Ayrıca neden uygun değil? Fikrini almak istiyorum.
Technopat üyeliğimin ilk gününde ufak bir imla hatasından dolayı ceza almıştım. Bu forumun da böyle cezalarla yavaştan oraya benzemesinden korkuyorum.

Bu arada bence uygunsuz başlıklar, yerine yenisi açıldığında silinmeli veya DH'de olduğu gibi sadece yöneticilerin görmesine izin verilmeli.

Son düzenleme:

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Zaten öyle oluyor.
Genelde bazı modlar kalıcı silemiyor.
Yöneticiler ve üst düzey yetikililer kalıcı olarak silebiliyor ;)
Kalıcı olarak silinmediğinde de yetkililer görebiliyor.

Burda imla hatasından ceza almazsanız. Kuralları biliyorsunuz.
Kolay kolay çiğnenebilecek cezalar değil.
Kurallara göz atmamış olsam bile hiç ceza almayacağımu düşünüyorum.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Bu arada benc
Zaten öyle oluyor.
Genelde bazı modlar kalıcı silemiyor.
Yöneticiler ve üst düzey yetikililer kalıcı olarak silebiliyor ;)
Kalıcı olarak silinmediğinde de yetkililer görebiliyor.

Burda imla hatasından ceza almazsanız. Kuralları biliyorsunuz.
Kolay kolay çiğnenebilecek cezalar değil.
Kurallara göz atmamış olsam bile hiç ceza almayacağımu düşünüyorum.
Kuralları bilmiyorum ve ceza almadım :)

Her yerde geçerli kurallar vardır toplumu bölecek konuşmalar, hakaret, yasa dışı paylaşımlar vs. yasaktır.

Dediğiniz gibi çok katı kurallar yok burada, kullanıcı uslu durursa ceza alması pek mümkün gözükmüyor.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Evet ama bence başlıklar hakkında kemerleri sıkmalılar. Neyse.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
@rtakak maalesefki yazılı uyarı ile yapılan iş sadece işin aksamasına sebeb oluyor söyle rahatlada bahsettiğim gibi acil yazanlar tamamen bencil düşünceye sahip oldukları için forum kurallarını okuyup tekrar ve tekrar ona göre konu açmaları için kilitlemek daha mantıklı ama diğer şekilde gerek büyük harf olur gerek yanlış başlıklar olsun sıkıntı olmadan düzenleniyor