Üstteki üyenin nickname'ini değiştir

Bu konuyu okuyanlar

Ben kullanıcı adı diyorum
Doğru diyorsun yeğenim, belki en yakışanı bu sanırım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında tüm diller Allah'ın bir ilmi tezahürü... Her peygamberin bir mekanı ve bir farklı dili olabilmektedir, farklı milletlere özel... Onun için ben yabancı da olsa tüm dillere saygı duyuyorum, dilleri iğrençleştiren ve bayağılaştıran insanların yobazlıkları ve cahallıkları :) Esas olan kelimeler değil anlamlar, maneviyatı Allah katından olan değerli insanların akıllarının şaheseri Arapça ve Türkçe benim çok hoşuma gidiyor orası ayrı ama sonradan bozulmuş dillerin önceki hallerini düşünerek saygım ve hatta sevgim dahi olabilmekte. Sonuçta insanoğlu kendine hak olan Dinleri bile bozmuş bir canavardır 😇
Eyvallah üstadım. Haklısınız. Dil dediğiniz şey bir milletin, tarihidir, geçmişidir, geleceğidir. Kültürüdür, yaşam biçimidir. Yüreğinde beslediği bütün iyi, kötü duyguların, hislerin ifadesidir. Başka dillere elbette saygımız vardır, lakin yabancı kelime ile ifade etmeye çalışılan bütün manalar benden uzaklaşıyor. Derdimiz bu.
 
Hz İbrahim Peygamberimizin dili olan İbranice'yi de öğrenmek isterdim, Hz Adem Peygamberimizin dilini de ... Türkçe ile hatta hatta beraber kullanmak isterdim aynı şimdiki zamanda olduğu gibi iç içe bir zenginlik kaynağı kabul edecek şekilde... Ve fakat asla zalimlerin mahfettiği, karman çorman - akıl yoksunu ezbere uydurulmuş dilleri de kullanmak istemem.
Esas olan zalimlerin içine küfrü bulaştırıp onunla özdeşleşen dillerden mümkün olduğunca korunmak ve müminlerin, inanların dillerine ise hangi kültürden olursak olalım bir yabancı gibi değilde kardeşçe yaşayacak şekilde öğrenmektir bence. Mümin kardeşlerin dili de kardeştir, dini de bir olduğu gibi. Kanımca eğer cennette olabilirsek tüm müminler birbirlerinin dillerini de dahil tüm güzel ve özel dilleri bilecek şekilde iletişim kurabileceklerdir.

Şurası da var :D iblisin dilini bile çözmek gerekir ama o dilden çıkar sağlamak için, asla küfre ortak olmak için değil. Bu akıl ve mantık ile çokça iş başarılabilinir.

Benim bir hayali düşüncem ileride belirsiz bir zaman diliminde öz İbranice, Urduca, Arapça, Türkçe, ... gibi kutsal ve korunmuş dillerin güzel bir üst seviye dil olarak harmanlaşması ve tüm müminlerin zorlanmadan konuşacağı tek bir fakat en kapsamlı, harika dilin olması şeklindedir... Teknoloji ile bu daha da mümkün olacaktır kanımca.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst