Usb ye ubuntu kurmak

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Öncelikle merhaba benim 8 gb bir usb belleğim var ona pc ye kurmadan ubuntu kurup sadece pc ye takdığım zaman çalışmasını istiyorum mesela takıcam sonra ubuntu moduna geçicek bu mümkün mü ? :)

YouKing

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tam olarak bi bilgim yok ama mantık yürüttüm ben netbook formatlarken wintooflash la işletim sistemini usb belleğe kopyalıyorum ordan kurulum yapıyorum sende live cd yi usb belleğine kopyalıyabilirsin o program destekliyorsa yada benzer programlarla olabilir.

Usb den başlattım mı açılması lazım ama usb belleğin önyüklemeyi desteklemesi lazımdı galiba deneyip öğrenirsin artık :)

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Tam olarak bi bilgim yok ama mantık yürüttüm ben netbook formatlarken wintooflash la işletim sistemini usb belleğe kopyalıyorum ordan kurulum yapıyorum sende live cd yi usb belleğine kopyalıyabilirsin o program destekliyorsa yada benzer programlarla olabilir.

Usb den başlattım mı açılması lazım ama usb belleğin önyüklemeyi desteklemesi lazımdı galiba deneyip öğrenirsin artık :)
Kusura bakma ama pek birşey anlamadım bunun daha kolay yöntemleri yok mu ? :(

YouKing

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birde usb belleğin dosya sistemi var tabi fat32, ntfs gibi sistemlerde çalışırmı bilmem ama belki live cd de mümkün olabilir

YouKing

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Wintoflash hakkında biraz bilgi sahibi olmayı denersen belki anlayabilirsin.
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=wintoflash+resimli+anlat%C4%B1m&oq=wintoflash+res&gs_l=mobile-gws-serp.1.0.0j0i30j0i5i30l2j0i8i30.2029.4622.0.6633.4.4.0.0.0.0.275.947.2-4.4.0...0.0...1ac.1.-a2xjT9CEc8

Kısaca; usb bellek den windows kurmak için cd deki windows u bu program sayesinde usb belleğime kopyalıyor ve bilgisayarımı yeniden başlatıp usb den başlatıyorum ve kur başlıyor sende benzerini yapacaksın windows kurulum cd sini değil de ubuntu live cd sini usb belleğe kopyalıyacaksın bilgisayarı yeniden başlatıp usb den başlatacaksın linux açılacak.

Mr_YAMYAM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mümkündür.
Nasıl olduğunu anlatayım.
Öncelikle ubuntu yu bu flash belleğe normal kurulum yapar gibi kuracaksın. Yani bu flash belleği biosta HDD olarak tanıtacaksın ve ubuntunun kurulumunu buna yapacaksın. Doğal olarak dosya sistemin değişecektir. Aynı zamanda bir miktar takas alanı da oluşturman gerekebilir. Ancak işin püf noktası, stabil bir sistem için GRUB adı verilen önyükleyiciyi de bu bellek içerisine atmalısın ki sistem açılışta karışmasın. Bu sayede flash belleği taktığında ikidebir boot device seçeneğini işaretlememiş olacaksın.

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Wintoflash hakkında biraz bilgi sahibi olmayı denersen belki anlayabilirsin.
http://www.google.com.tr/search?hl=...0.0.275.947.2-4.4.0...0.0...1ac.1.-a2xjT9CEc8

Kısaca; usb bellek den windows kurmak için cd deki windows u bu program sayesinde usb belleğime kopyalıyor ve bilgisayarımı yeniden başlatıp usb den başlatıyorum ve kur başlıyor sende benzerini yapacaksın windows kurulum cd sini değil de ubuntu live cd sini usb belleğe kopyalıyacaksın bilgisayarı yeniden başlatıp usb den başlatacaksın linux açılacak.
peki usb den nasıl başlatıcam :(

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Dolambaçlı yollara gerek yok. Ubuntu'yu ve Linux Live USB Creator'u indir, LiLi ile Ubuntu'yu diske aktar hepsi bu. USB'den başlattığın zaman Ubuntu açılır kullanırsın. Ayarlarım da kayıt edilsin her defasında baştan uğraşmayayım diyorsan LiLi sorduğunda Persistent file seçeneğini kullanırsın, kaç MB ve GB ayarlayacağın sana kalmış.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
USB Flash Diske Linux Mint 13 (Ubuntu) Kurulumu

USB Linux Mint 13 gereksinimleri:

* 2GB veya daha büyük flash bellek (Fat32 dosya sistemiyle biçimlendirilmiş ve boş)
* Linux Mint 13 ISO dosyası
* Universal USB Installer
* USB'den boot edebilen bir anakart (2005 ve sonrasında üretilenler destekliyormuş.)

Nasıl yaparım:

** LinuxMint 13 ISO dosyasını indirin:

** Flash belleğinizi bilgisayarınıza bağlayın ve mümkünse diğer USB depolama sürücülerini çıkarın.

** Universal USB Installer'ı indirip çalıştırın. Şu pencere açılacak:

001uz.png

** "I Agree" butonuna tıklayın.

002di.png

** Resimdeki ayarları yapın:

Step 1'de indirmiş olduğunuz Linux dağıtımını seçin
Step 2'de "Browse" butonuna tıklayın ve iso dosyanızın yerini gösterin.
Step 3: Üzerine yükleme yapacağınız USB sürücüyü seçin. Format kutucuğunu işaretleyin.
Step 4: Burada 2 seçenek var.
a- Linux Mint üzerinde yaptığınız değişikliklerin (dil seçenekleri, duvarkağıdı, kurduğunuz programlar, kullanıcılar vs.) bir sonraki oturuma saklanmasını istiyorsanız -ki bir süre USB'den deneyecekseniz bence isteyin- diskinizin büyüklüğüne bağlı olarak 1000MB'tan az olmayacak miktarda bir persistence değeri seçin.
b- Değişikliklerin kaydedilmesini istemiyorsanız ya da USB belleği sadece kurulum için kullanacaksanız, burada bir değişiklik yapmayın. Dikkat: Çok küçük bir değer girerseniz ileride kullanım sırasında sürekli olarak "Disk dolu" uyarısı alırsınız.

** "Create" diyin.

** Yanlış bir sürücü seçmediğinizden emin olun ve bir gün herkesin duymak istediği o cevabı verin:

"Evet"

Program kendi kendine pencereler açacak, bir şeyler çevirecek. Siz bu arada işlerinize bakın."Installation Done, Process is Complete!" yazısı çıkınca "Close" diyin.

** İşlem tamam.

Bilgisayarı yeniden başlatın, BIOS'tan veya Boot Menüsünden başlatma sürücüsü olarak USB diskinizi gösterin. Ekrana şu menü geldiğinde beklememek için "Enter" tuşuna basın:
003zk.jpg

Sistem başlayacak ve Gnome masaüstünüz sizi karşılayacaktır.

Not 1:
Flash belleklerin okuma-yazma hızları, sabit disklere göre çok çok düşüktür. Dolayısıyla Mint'imiz, sırf bu nedenle yavaş çalışacaktır. Sabit diskinize kurduğunuzda hızlı, zaman geçtikçe yavaşlamayan bir bilgisayarınız olacak.

Not 2:
Linux dağıtımlarını (en azından bir çoğunu), kullanmakta olduğunuz Windows sürümlerini kaldırmadan aynı bilgisayara kurabilirsiniz.

Not 3:
Flash bellekten veya Live CD'den çalışan Linux sürümleri bilgisayarınızda kalıcı hiçbir değişiklik yapmaz. Diski çıkarıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bilgisayarınız az önce yaşadığı hiçbir şeyi hatırlamayacaktır. Yaşanan her şey flash diskte kalmıştır.

Düzeltme: Eklemeyi unuttuğum bir şey var. Bu işlemden sonra flash belleğinizde kalan boşluğu hem Windows hem linux altında kullanmaya devam edebilir; belleği mp3, video oynatıcı gibi cihazlarınıza da bağlayabilirsiniz. Diskin tamamı Linux için formatlanmaz.

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Benim bir sorm daha olucak pc yi f8 ile boot menüsünü açıp ordan cihaz mı seçiçem

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Usn den pc nasıl başlatıcam

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
bu şekilde usb yi seçiceksin
sonra slaxı ram'e at usb belleğini çıakrsan da olur :D
ben slax kurmucam ki ubuntu indiriyorum sonra kurcam kurarken pc ye zarar vermez dimi birde hangi prog u kullanıyım tavsiyeniz ?

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
unetbootin diye program var
ram'e atılabilen birşey olsaydı daha rahat olurdur ama siz bilirsiniz :)

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
yok ya ne zararı vericen bişi olmaz :)
Ben boot menü ye girdim cihazla ilgili bir yazı çıkmadı nasıl yapıcam yardım eder misin ? :D birde pc den usb ye bakınca ınstall ubuntu diyor yani boot menüdede pc ye kurmaz dimi ?

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Ben boot menü ye girdim cihazla ilgili bir yazı çıkmadı nasıl yapıcam yardım eder misin ? :D birde pc den usb ye bakınca ınstall ubuntu diyor yani boot menüdede pc ye kurmaz dimi ?

indirdiğini direk usb ye mi attın ? onu unetbootin programıyla kurucaksın usbye