Usb Type-C Nedir? Neler Getirecek?

Bu konuyu okuyanlar

cuneytefeozar

Öğrenci
Katılım
9 Mar 2018
Mesajlar
23
Reaksiyon puanı
4
Puanları
3
Yaş
32


Mobil cihazların 2000’li yılların başından itibaren yaygınlaşmaya başlaması, sadece telefon değil, farklı taşınabilir cihazlar ve bir süre sonra tabletler, akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle bir sorun ortaya çıktı. Her bir üretici firma, kendi cihazına göre bir giriş birimi tasarlıyordu. Hatta, firmalar, modeller arasında bile giriş birimlerini değiştirebiliyor ve birine uyumlu olan giriş birimleri ötekine uyumlu olmuyordu. Micro USB, USB Type-C, Lightning, Thunderbolt derken kablolar karmakarışık bir hale geldi ve her cihaz değişiminde kablo değiştirme ve buna bağlı maliyetler ortaya çıktı.

USB Type-C, yüksek hızda veri aktarma konusunda akrabalarından birkaç adım önde duruyor.

Her ne kadar, firmalar bu sorunun çözümü için fazla kafa yormamış olsalar da, bir araya gelip bir karar aldılar ve o zaman geliştirilmekte olan bir USB teknolojisini ortak kullanıma almaya karar verdiler. İşte USB Type-C’nin yükselişi böyle başladı.USB Type-C Nedir?


Adından da anlaşılacağı gibi bir USB teknolojisi. USB 3.1 olarak adlandırılıyor ve üstün özellikleriyle dikkat çekiyor. USB Type-C, yüksek hızda veri aktarma konusunda akrabalarından birkaç adım önde duruyor. Teorikte, saniyede 10 GB veri aktarma özelliğine sahip Type-C, sadece bir data kablosu özelliği görmüyor. HDMI kablo ve ses iletim kablosu olarak da görev alabilecek olan Type-C ile birçok işi bir anda görebileceğiz.
Yeni çıkan akıllı telefonların kullanmaya başladığı USB Type-C teknolojisi çok kısa bir zaman sonra tek tip giriş birimi olarak kullanılacak. Belki kulaklık girişlerinin bile sonunu getirecek olan Type-C için hazırlıklarınızı Linktech aracılığıyla yapabilirsiniz
 

Özgür Ç..

Dekan
Katılım
18 Eyl 2018
Mesajlar
6,152
Reaksiyon puanı
6,534
Puanları
113
Gelecekte thunderbolt kullanılmaya başlar bence.
 

Enes HCKYL

Doçent
Katılım
29 Ağu 2017
Mesajlar
775
Reaksiyon puanı
222
Puanları
43
Yaş
20
önümüzdeki 10 yıl için bence type c kullanılacak gibi
 
Üst