USB Belleği koruma altına alma - Flash Bellek virüslerini engelleme (Anlatım)

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
USB Belleğinizi herhangi bir antivirüse gerek kalmadan virüslerden koruyabilirsiniz.

Özellikle okullarda kısayol virüsü ile uğraşan öğrenciler ve öğretmen arkadaşlar için faydalı bir yöntemdir.

Anlatılanları doğru yaptığınızda günde 20-30 kere flash bellek takılan (ki çoğu virüslüdür) bilgisayar ve akıllı tahtalarda sorun çıkmadan usb belleğinizi kullanabilirsiniz.

1- ÖNEMLİ! Önce YEDEK ALIN. Belleğe format atacağımız için belleğinizdeki dosyaları bilgisayarda bir klasöre taşımanız gerekiyor. Eğer bunu yapmazsanız dosyalar silinir, o dosyalara bir daha ulaşamazsınız;

2- Belleğinize sağ tıklayıp biçimlendir deyiniz. Gelen pencerede dosya sistemini NTFS seçip başlat deyiniz.

upload_2016-12-22_19-26-34.png

NTFS seçeneğini mutlaka işaretleyin.

3) Belleğinizin içine bir klasör açın; isim olarak DOSYALAR ismini verebilirsiniz. Dosyalarımızı işlemlerden sonra bu klasör içinde tutacağız.

upload_2016-12-22_19-26-46.png

4) Ntfs Drive Protection'u indirelim.

Programı açalım ve görseldeki ayarları yapalım.

Korumayı aç diyelim.

upload_2016-12-22_19-26-56.png

İşlem başarıyla tamamlandı mesajı gelecek.

Program olmadan da izinleri düzenleyebilirsiniz ama pratiklik açısından bu programı tavsiye ediyorum.

5-Bu işlemden sonra bu USB belleğin içine artık hiçbir dosya kopyalayamazsınız.

Sağ tık yeni klasör oluştur dediğinizde aşağıdaki uyarıyı verecek:

upload_2016-12-22_19-27-7.png

6-Şimdi USB belleğin içine girin ve oluşturduğunuz klasörün üzerine sağ tıklayıp özellikler deyin. Güvenlik sekmesine gelin ve orada görünen kullanıcılar için izinleri düzenle deyip tam denetim yetkisi verin.

upload_2016-12-22_19-27-19.png

Bilgisayara taşıdığınız dosyaları bu klasör içine taşıyabilirsiniz.

7-Artık USB belleğinizde sadece açtığınız bu klasör içinde işlem yapabilirsiniz; bu klasörün dışına çıktığınızda dosya falan kopyalayamazsınız. Bu yüzden usb belleğinize dosya gönderirken gönder seçeneğini kullanmayınız. Dosyayı kopyalayıp bu klasörün içine atınız.

Tüm dosyalarınızı bu klasörde tutunuz. Autorunlu virüsler o USB belleğin içine kendilerini kopyalayamazlar. (Özellikle kısayol virüsünden korunmak için bu çözümü tavsiye ediyorum.)

NOT: NTFS olarak formatlanan USB bellekleri yazıcı, mp3 çalar vs. cihazlar okumayabiliyor.

Son düzenleme: