Ünsal Aysal'dan çarpıcı açıklamalar!

Bu konuyu okuyanlar

komoon

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Beyaz TV'de yayınlanan Adalet Masası adlı programda Rasim Ozan Kütahyalı'nın konuğu olurken, gündeme dair bir çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

aysal_4563445.jpg

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Beyaz TV'de yayınlanan Adalet Masası adlı programda Rasim Ozan Kütahyalı'nın sorularını yanıtladı. Programda iş hayatından bahseden Aysal, Galatasaray hakkında da iddialı açıklamalarda bulundu.
2014 itibariyle Galatasaray'ı Avrupa'nın en büyük 10 kulübünden biri haline getireceğini ifade eden Aysal, sarı-kırmızılı kulüpteki projelerini de anlattı ve kulübün hiçbir malını satmaya sıcak bakmadıklarını vurguladı.
Fenerbahçe'den bir davet gelmesi durumunda Benfica ile oynanacak olan UEFA Avrupa Ligi maçına da gidebileceğini ifade eden Aysal, "Giderim ve kimse de bir şey söyleyemez" dedi. Aysal, ayrıca satılmayacak hiçbir futbolcunun olmadığını, "Bir projeye aşık olmamak gerekir" sözleriyle özetledi.

İşte o programdan derlediğimiz bazı önemli satır başları...
"F.BAHÇE'DEN TEKLİF GELİRSE..."
"Gazetelerde gördüm, bizim Galatasaray olarak olaya bakışımız fanatizmin dışında. Fenerbahçe'den UEFA Avrupa Ligi için bir davet gelirse katiyetle hayır demeyiz, seve seve giderim. Kimse de bana gitme, hayır diyemez. Galatasaray kulübü kucaklayıcı bir kulüp. Benim için sporsever önemlidir. Beşiktaş, Fenerbahçe ya da Trabzonspor kaybetmez"
"BAŞARI SÜREKLİ OLMALI"
"Başarı ancak sürekli başarı olursa başarı niteliği kazanır, Galatasaray bu başarıyı yakalamıştır. Galatasaray'a geldiğimden bu yana basit söylemlerde bulundum, basit işler yaptım. Ekonominin gerekli neyse onu yaptım. Sizi ne yöneticileriniz ne de kongre üyelerinin bazı yaptıklarımız hoşuna gitmeyebilir ancak yapılan hameleler ile iyileşiyoruz, güzelleşiyoruz. Gecikmiş olan bazı ekonomik hamleler yapıyoruz. Yaptığımız bu hamleleri önce yönetimimize sonra da camiamıza kabul ettirmemiz gerekir. Öncelikle yaptığımız hamlelerin güzelliklerini, avantajlarını göstermemiz gerekir ki camia endişeye kapılmasın"

"FİNANSAL FAIR-PLAY KURALLARINA UYACAĞIZ"
"Galatasaray şu anda korkmadan, çekinmeden gaza asılıyor. Bunu yaparken de günün şartlarına uyum sağlamanız gerekiyor. Bunların hepsini yaparken, hukuki ve diğer şartlara maksimum özen göstermeniz gerekiyor. Finansal Fair Play kuralları da var, bunlara da uymak durumundayız. Bu sistem bizim pek hoşumuza gitmiyor ancak uymak durumundasınız. Galatasaray, 2 sene sonra Finansal Fair Play kurallarının hepsine uymuş olacak"

"SPK'YI DİKKATE ALMAK DURUMUNDAYIZ"
"Galatasaray 2 sene önce -251 milyon ile yola çıktı. Bu durumu ortadan kaldırmanızın yolu sermaye artışıdır. Sermaye artışını gerçekleştirmek için de SPK'yı dikkate almak durumundasınız. SPK ile ilgili şu anda bir sıkıntımız yok. Biz bu hamleleri yaparken çok dikkatli davrandık. Galatasaray ya da diğer kulüpler kimsenin malı değil. Sermaye artışı yapıldığı zaman iflas olmasın diye yapılır. Bu artış hem gerekli hem de faydalı bir şeydir. Galatasaray'da birinci artışı yaptık, ikinci sermaye artışını da yapmamız gerekiyordu ve orada da kurallar değişti. Şimdi onun için çalışıyoruz. Bizim yaptığımız bir yanlış yok, sadece kurallar değişti ve şu anda da bu kurallara nasıl uyarız onun hesabını yapıyoruz"
"GALATASARAY'DAKİ GÖREVİM 3 YILLIK"
"Galatasaray'da 3 yıllık görevim var, burada önemli olan bir sonraki gelenin bir öncekinden başarılı olmasıdır. Biz de görevi alnımız ak bir şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. 1 sene sonra kurduğumuz düzen işlerse, Galatasaray Avrupa'nın 10 kulübünden biri olacak. Hem rakamlarımızla hem de başarı kriterlerimiz ile ben, taraftarlarımıza bu güvenceyi vermeye çalışıyorum"

"BENİM KAFAM YATIRIMCI OLARAK ÇALIŞIR"
"Benim kafam yatırımcı olarak çalışan bir kafa. Drogba, Ahmet, Mehmet benim için bir yatırımdır. Şu anda bir forma satışı, yatırımın karşılığını vermiyor. Önemli olan marka değeridir. Gidip bir yere yatırım yaptığımız zaman Galatasaray adıyla o yeri kıymetlendiriyorsunuz. Galatasaray'ın futbol dışı gelirlerini arttırmamız gerekiyor, sürekli bunu söylüyorum. Şu anda yaptığımız çalışma ağırlıklı olarak kurumsal bir yönetime sahip olmak ve kulübümüzün futbol dışı gelirlerini yatırımlar ile arttırmak"
"FUTBOL DIŞI GELİRLERİ DEVREYE SOKACAĞIZ"
"Futbol dışı gelirleri devreye sokmak zorundayız. Tek jeneratörle bu iş olmaz, yedek jenaratörümüzün de olması lazım. Sanayi, tarım, gayrimenkul yatırımları bizlerin yapması gereken yatırımlar. Şu anda bunların üzerinde çalışıyoruz ve bu konuda projelerimiz var, ilerliyoruz. Galatasaray Kulübü olarak gayrimenkullerimiz var ve burada ilerleyebiliriz. Ben, bir satış taraftarı değilim. Hiçbir malımızı satmadık. Geldiğimden bu yana yüzde 25'lik bir hisse satışımız oldu. Bir çok gayrimenkulümüz var ve bunları satmadan projeler üzerinden para kazanacağız, değer kazandıracağız"
"YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK"
"Dijital sistemler üzerine bir yatırımımız olacak, senede 5-6 milyon dolarlık bir gelir sağlayacak. Bunun dışında Galatasaray'ın kendi ürünleri var, bunları da devreye sokacağız ve geliştireceğiz. Şu anda bir gelir var ancak yeteri kadar gelir elde edemiyoruz. Galatasaray'ın marka değeri ile eşdeğer değil. Taraftar başına harcamada Türkiye 10. sırada, taraftar başIna 7 dolar düşüyor. Bu rakam İngiltere'de 54 dolar. Demek ki burada bir sorun var, kabahat taraftarın değil, kulübün. Biz bu yönetimi iyi yapamamışız, şu anda bu hatamızı onarmaya çalışıyoruz. Bıkmadan, usanmadan bu çalışmayı yapmak durumundayız"
"FEDERASYON HER İŞE BAKMAKTAN..."
"Bizim yönetişim reformuna çok ihtiyacımız var. Demokrasi ve şeffaflık... Denetlenmeyen bir sistemden verim alamazsınız, şu anda Türk futbolunda böyle bir şey yok. Dışarıdaki federasyonlar ile Türkiye'deki federasyonlar arasında çok büyük farklılıklar var. Dışarıdaki federasyonlar, altyapı, hakem ve eğitim faaliyetlerine yöneliyor. Bizim federasyonumuza bakıyoruz, hakemi tayin ediyor, sahayı söylüyor, disiplini sağlıyor, her şeye bakıyor. Bu şekilde olursa kurumsal yapıdan bahsedebilir misiniz? Her işe bakmaktan yanlış işler yapma riskiniz de artıyor. Avrupa'da 22 ülkede, federasyonlar tamamen eğitim, milli takım ve altyapı üzerine... Hakemleri belirleyenler bir holding sisteminin içerisinde çalışıyor"
"KULÜPER BİRLİĞİ'NİN İÇİ BOŞ"
"Ben kendi kaderimi, böyle bir federasyon yapısına bırakmış durumdayım. Dışarıda kulüpler ciddi bir menfaat birliği içerisine girmiş durumda, bizde de aynı şekilde olmalı. 1 yıl önce Kulüpler Birliği'ne anlattık, bir brifing verdik ancak olmadı. Bizim Kulüpler Birliği'nin işi boş. Çay, kahve içmek için, masraflı bir ortam"
"TARAFTARI SADIK HALE GETİRMELİYİZ"
"Dünyada taraftar toplulukları, taraftarı oldukları kulüplerin kendine sağladıkları imkanları kullanıyorlar. Taraftar var, taraftar var. bütçe söz konusu. Taraftarı sadık hale getirmek lazım, kulübün görevi bu. Sadık hale getirmeniz için de güven vermeniz, şeffaf olmanız gerekiyor, bilinçlendirmeniz gerekiyor. Taraftar karşılığını bekler ve siz de onlara karşılığını vermek zorundayız. Galatasaray'da koca bir departman sadece bunlar için çalışıyor. İstikbalde sürekli geliri sağlayacak bir sistemi beraberinde getirecek. Sadece maddi anlamda değil manevi anlamda da güçleneceğiz"

"VİZYONUMDA KÜÇÜLME YOK"
"Benim vizyonumda küçülme yok, fren yok. Burada büyümek zorundasınız, masraflarınız artar ama gelirleriniz de artar. Ana hedeflerimden biri 10 büyük kulübün içerisinde olacak Galatasaray, benim kuzey yıldızım orasıdır. Önce finansal başarı, sonra sportif başarı. Bu da iyi yöneticiler, iyi sporcular ile olur. Bizim eksiklerimiz belli, 2-3 takviye yapacağız. Gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'nde ilk 8'e rahatlıkla kalmak istiyoruz. Bunun için de yine gerekli yatırımları yapacağız. Kimse merak etmesin. Önemli olan aşağı bakmayacaksınız, yukarı bakacaksınız. Aşağı bakarsanız başınız döner"
"HER OYUNCU SATILIR"
"Bir süredir paradan konuşuyoruz, bir piyasa varsa o piyasa yer almak durumundasınız. Her oyuncu satılır ama hesabını iyi yapmak durumundasınız. Bunların hepsini iş mantığı içerisinde düşünmek zorundasınız. Hiçbir projenize aşık olmayacaksınız, bir proje değerini bulunca satacaksınız. Hiçbir şeyi mezara götüremeyecekesiniz. Siz, yaptığınız yatırımın değerini, başkasının yaptığı yatırımla anlarsınız. Sizin koyduğunuz değer önemli değil"

Kaynak