Öneri Bir konu

Bu konuyu okuyanlar

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Çözüldü

Son düzenleme:

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
UE (Unreal Engine) çok daha ağır bir oyun motoru. Grafik olarak, performans olarak vs. yüksek sonuçlar verir. Unity daha basit oyunlar için kullanılır. (Unity ile UE kalitesi elde etmek mümkündür ama çok fazla uğraştırır. UE'nin standartı yüksek kalitedir zaten.) Örneğin mobil oyun desteğini iki motor da sunar ama genelde Unity tercih edilir çünkü hafiftir. Bilgisayar/konsol oyunlarında ise UE tercih edilir çünkü o cihazlarda yüksek donanım gücü olduğundan bir kısıtlama yapma ihtiyacı duymazlar.

Edit: Bunun sonucu olarak profesyonel bir oyun çıkarmak istiyorsan UE tercih edersin.
Edit: Ayrıca firmaların işçi olarak UE tercih etmesi de gerekiyor. Unity ile yapılan içerikler çok fazla emek istemezken (Bir oyunun görsel tasarımını 1 kişi kolayca yapabilirken) UE'de çok fazla kişi gerekir. (Partiküller için ayrı, grafikler için ayrı, shaderlar için ayrı kişi kullanılır çünkü yüksek kalite grafik için daha çok zaman ve emek garcanması gerekir.)

differentturk

Profesör
Reaksiyon puanı
3,059
Çoğu oyun şirketleri, Unity yerine Unreal Engine kullanıyor.
Proffesyonel bir ürün mü bu kadar?
Yoksa Unity'e göre çok mu iyi?
Bin basar denebilir. Unreal Unity den başka bir boyutta. Yakında gelecek olan Unreal engine 5 ile oyun dünyasında yeni bir çağ açılacak. Arkasında epic gibi bir teknoloji firmasının olmasının etkisi büyük. Üstelik Unity kadar para bile almıyor.

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Saniyede 3MB indiriyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yalnız 50 GB indirme yapmaz.
Unreal Engine, taş çatlasa 15 GB indiriyor. Eskiden de indirdim.
Unity ise gerekli eklentilerle birlikte maks. 5 GB indirir.
Şimdi girdim sağ tıklayıp özelliklerden baktım. UE4_4.26 = 37.6GB Tekrar düşünün isterseniz. :) Ayrıca 10MB/s internet ile 35 dakikada falan indirdim. (Sıkıştırılmış olarak daha küçük iniyor tabii ama iki motorun kapladığı alan kesin 50GB'yı geçiyor.)

differentturk

Profesör
Reaksiyon puanı
3,059
Tamam boyutu o kadar ama paketlenmiş olarak indiriyor ya, çıkartırken daha o kadar açılıyor.
12.4 GB indirdi yani.
En azından 12.4 GB indirdiğini gösterdi. Çoktandır indirdim zaten.
Visual studio code bile tek başına 30gb alıyor tüm eklentilerle. Unreal indirmek için epic games launcher da lazım. Zaten Unreal kendisi 40gb~ Öyle düşün birde.

differentturk

Profesör
Reaksiyon puanı
3,059
Bak VS 17 GB tutuyor C# ile ilgili seyler. Ya da benim ihtiyaç duyduğum seyler. Ama indirdiği 4 GB.

Yanı demek istediğim paket/arşiv halinde indirdikleri icin, indirilen seylerin boyutu küçük oluyor. Açınca da 30-40 GB'lere çıkıyor zaten.

Ayni şekilde Unreal Engine da 12.4 GB indirdi ama her şeyi ile bende 30 GB gibi bir şey gösteriyor.

İnerken çıkartıyorlar bir de dosyaları bu da kurulumdan zaman kazandırıyor.

O yüzden hızlı iniyorlar.
Evet o kısımda haklısın.