Üniversitede StarCraft Dersi!

Bir üniversite, seçmeli derslerinin arasına çok ilginç bir ders yerleştirdi: Rekabetçi StarCraft! Peki bu dersi hangi üniversite ne zaman veriyor, derste neler öğretiliyor?

Çıkışının üzerinden on bir yıl geçmesine rağmen çılgınlar gibi oynanmaya devam eden gerçek zamanlı strateji oyunu StarCraft, bir üniversitenin müfredatına da girmiş bulunuyor. University of California Berkeley'de seçmeli ders olarak okutulacak olan "Rekabetçi StarCraft Oynama" dersi, on dört hafta boyunca öğrencilere, Reaver Drop, Silo arkasında SCV savunması ve Zergling Rush gibi konularda eğitim verecek.

Derste Neler Var?

14 haftalık ders programında haftalık iki saat olarak oyunun temelleri, stratejik öğeler ve oyundaki birimlerin özellikleri anlatıldıktan sonra, oyun içindeki zaman kullanımı, üssün yerleştirilmesi, zamanlamalar ve oyun içi finansal değerlendirmelere geçilecek. En son hafta ise öğrencileri bir turnuva bekliyor.

Bilgi için: Berkeley StarCraft
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net
 

1qaz

Üyecik
bence Counter Strike oyununu ogretmeleri lasım
ama bası CS maplerinde(bolumlerınde) terorıst olmak daha ii oluyor ( ornegın de_nuke da ) bunu gercek olarak alıpta teror olmayalım :mrgreen::icon_:------------------Counter Strike 1.6-------------------- :icon_:
 

cyctechweb

Üyecik
Burdaki star craft oyunun ders olarak verilmesindeki asıl amaç bence santranç mantığına dayaniyor. Nasıl bir insan santraç oynarken karşı rakibi yenmek için ve doğru hamleler yapmak zorunda ise bu oyundada öyle. Bir nevi beyim jimnastiği. Düşünme kabileyeti genişletmek. Bunu yaparkende star craft oyunu eğlenceli hale getiriyor.
Ülkemizde ise yine aynı oyunun ders veilrmesi; çünkü bu oyun üstüne kurulmuş daha kaliteli(kaliteden kasıt oyun oynama mantığı) bir staretiji oyunu yok.
 
Üst