Soru Üniversite Ortamında Ateist Olmak Nasıl Bir Şeydir?

Bu konuyu okuyanlar

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim şekilde yardımcı olabilirseniz sevinirim.

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
Çoğu kişi ateist gibi yaşıyor zaten.
Sen özellikle belirtmeden anlamayacaklar.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,518
Ateist kişi, sanki normal bir şeymiş gibi gururlu gururlu dinsizliğini haykırmayacağı için kimse anlamaz.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,876
Artık herkes ateist. İstediğin gibi dini değerlerle dalga geçebilirsin. Hiçbir şey olmuyor.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Ateist olmak diğerleri için sorun değil, rahatsızlık da vermez, ama dikkat et, seni bazı örgütlere üye olmaya zorlayabilirler.. Sonuçta herkesin amacı okumak değil orada..
Not: İlahiyat fakültesine gideceksen, anlaşmazlıklar çıkabilir.. :)

MMTKR

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
asiri ilginc bir soru cok marifetli bir sey degil

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
verilen cevaplar @mb14’ünkü hariç çok doğru. Mühim olan dinsiz olmak değil, din düşmanı olmamak, daha doğru ifsde ile bir dine ve inananlarına hakaret ve onu yok etmeğe yönelik çalışmamak.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Üniversitede ateist olmak çok kötü bir şeydir.

Bütün hocalar bunlar atesist deyip dersten bırakır. Haftada 2-3 kere dayak yersin. Otobüse 2 katı para ödersin. Harç olarak ateistlerden fazla ücret alan okullardar yok değil... Yurt ücretleri ateistlere daha fazla. (!) Bize ne senin ateistliğinden? Veya kime ne ?

Bu ne saçma sapan bir soru ya. :)

Not: Azcık büyümeden bu tarz şeylere kafaya takma sen ve ilk okulunu okumaya devam et.

Not2: Ben Üniversite hayatım boyunca bir kişiye bile dinin inancın nedir diye sormadım. Ama bu sonradan görmelik ateistliğini bir şey sanan ergen tipler çok sıkıntı. Her yerde bunu söylemeyi havalı bir şey sanıyorlar galiba...

Üzülüyorum bu tiplere gerçekten. Deisttim dese bir nebze anlayacam dinler yozlaştı veya kafama yatmayan olaylar var dese kısmen hak verecem. Ama ateisttim yaratıcı yok Allah yok her şey kendiliğinden oluştu diyenleri gerçekten anlamıyorum ve Allah akıl fikir versin diyorum... Şu beyni azcık kullanmaya çalışın lütfen.

En kötü bir lise biyoloji kimya hatta coğrafya dersine baksa bu işler tesadüf olmaz bir yaratıcı olduğunu anlarsın ama ne yazık ki yeni nesil çok sıkıntılı geliyor...

Son düzenleme:

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Amaçlar için kısaca ve öz örnekler verebilir misin peki lütfen?
Yasa dışı örgütlere, siyasi parti uzantılarına, cemaatlere vs. yeni üye bulmak olabilir.. Seninle aynı fikirdeymiş gibi görünebilirler. Oysa kendilerine hizmet etmeni isterler. Tıp okuduğunu düşün, sana ülkeyi o kadar karalar ki, "burada yaşanmaz, o halde nereye gideyim" diye sorarsın. Seni yurt dışına çıkarabileceğini söyler, sonra bir bakmışsın Kandil'de terörist tedavi ediyorsun.. Sonuçta adam seni yurt dışına çıkardı tabi.. :)

Tam tersi durumlar da mevcut tabi. Namaza gittiğini gören peşine takılır, biraz sohbet muhabbet, sonra bir bakmışsın sakalın uzamış, elinde bir fiş, sokakta bağış topluyorsun. Paralar nereye gidiyor belli değil.

Anca bu kadar kısaltabildim. :)

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Üzülüyorum bu tiplere gerçekten. Deisttim dese bir nebze anlayacam dinler yozlaştı veya kafama yatmayan olaylar var dese kısmen hak verecem. Ama ateisttim yaratıcı yok Allah yok her şey kendiliğinden oluştu diyenleri gerçekten anlamıyorum ve Allah akıl fikir versin diyorum... Şu beyni azcık kullanmaya çalışın lütfen.

En kötü bir lise biyoloji kimya hatta coğrafya dersine baksa bu işler tesadüf olmaz bir yaratıcı olduğunu anlarsın ama ne yazık ki yeni nesil çok sıkıntılı geliyor...

Peyami Safa Bey bir yazısında şöyle der:

Kâinat ya tesadüfün veya Allah’ın eseridir. Tesadüfün eseri olabilmesi için, atomdan sayısız yıldızlara ve galaksilere kadar onu vücuda getiren ve en büyük rakamlarla bile ifadesi imkansız derecede çok sayıda elemanın (unsurun) yan yana gelmesini sağlayan bitip tükenmez tesadüflerin birleşmesi lazım. Allah’a inanmanın, buna inanmaktan çok daha makul olduğunu göstermek için şöyle bir misale başvurulur: Bir maymunun önüne bir yazı makinesi koyunuz. Tuşlara rastgele vurmaya başladığını farz ediniz. Maymun, kaç milyon, kaç milyar kere vurmalıdır ki, rastgele yan yana gelen harflerden Shakespeare’in tam bir eseri meydana gelsin? En büyük matematikçiler, ihtimali hesapla bunun cevabını vermekten acizdirler.

Kâinat Shakespeare’in bir eseri kadar sayılı unsurlardan meydana gelmiş ve o kadar küçük değildir. İçinde sayılamayacak kadar çok eser, sistem, organizasyon, cansız ve canlı varlık terkipleri vardır. Bunları yaratabilmek için kaç milyar tesadüf maymunun kaç milyar sene el ele verip çalışması lazım. Bunu bilmek büsbütün imkansız. Bunun sadece imkanına inanmak da Allah’a inanmaktan milyar kere daha zor. Hele Protoplazmadan insan şuuruna ve oradan da medeniyetlerin tarihine çıkılınca önümüzde yığılan harikalar, Allah’a inanmayı bırakıp da tesadüf maymununa iman etmeyi maskara edecek bir zenginliğe varıyor.

Hemen ilave edeyim: Allah’ın isbatı bu kadar kolay değil. Fakat, bu kadarcık bir düşünce bile, Allah’ın mevcut olmadığını isbat etmenin imkansız derecede zor olduğunu hissettirmeye yetiyor.

Reaksiyon puanı
10,560
Aslında olması gereken şey kimin ne olduğuyla ilgilenmemektir ama pratikte bu her zaman böyle olmaz.
O yüzden çevrene göre değişir. Normal hayatta herhangi bir konuda çoğunluktan farklı olmak nasıl ise aynı şekil olacaktır.
Sadece inanç değil kılık/kıyafet, siyasi düşünce, dünyaya bakış gibi farklı konularda da azınlık olursan belli zorluklarla karşılaşabilirsin. Elbet her kesimde anlayışlı insan olduğu gibi anlayışsızda vardır. Ama çoğunluk olan tarafta, adet olarak (sayıca) daha fazla anlayışsız olacağından denk gelip sinirini bozmasıda muhtemel.
Azınlıkta veya çoğunlukta olmaktan ziyade en önemli husus, hangisinde olursan ol bir konuya takılı kalıpta sürekli üstüne basa basa dillendirirsen çevren senden uzaklaşır.

Son düzenleme:

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim şekilde yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Benim arkadaşlarım ateist dışlamıyorz umrumzdada değil açıkçası üniversitedr sorun olmaz çünkü oraya giden kişilerin kafa yapısı oturmuş oluyor ve ayriyetten ülkemiz cumhuriyet üzerine kuruldu herkes istediği dinde yaşar istiyen ateist olur saygı duymak gerekiyor zaten müslümanlarim çoğuda deist gibi yaşıyor ateistler bazı müslümandan bin kat iyi inancı olmadığı halde karşındakine saygı duyması ve daha çok empati kuruyorlar. Benim izlememim bu yanlışim varsa kusura bakmayın ama çevremdeki ateist ve müslümanlari karşilastirinca inancı olmayan ateistler bile daha iyi bazı müslümanlardan.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Benim arkadaşlarım ateist dışlamıyorz umrumzdada değil açıkçası üniversitedr sorun olmaz çünkü oraya giden kişilerin kafa yapısı oturmuş oluyor ve ayriyetten ülkemiz cumhuriyet üzerine kuruldu herkes istediği dinde yaşar istiyen ateist olur saygı duymak gerekiyor zaten müslümanlarim çoğuda deist gibi yaşıyor ateistler bazı müslümandan bin kat iyi inancı olmadığı halde karşındakine saygı duyması ve daha çok empati kuruyorlar. Benim izlememim bu yanlışim varsa kusura bakmayın ama çevremdeki ateist ve müslümanlari karşilastirinca inancı olmayan ateistler bile daha iyi bazı müslümanlardan.
Elbette bu onların esasında dine uymadıkları için oluyor. Sadece isimleri Müslüman. Yaşayışlarına ve hareketlerine bakarsanız şüphe edersiniz.

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Elbette bu onların esasında dine uymadıkları için oluyor. Sadece isimleri Müslüman. Yaşayışlarına ve hareketlerine bakarsanız şüphe edersiniz.
Aynen ama biz bunu genelleme yapamayız sana katılıyorum bazı müslümanlar müslüman gibi bazıları ise müslüman gözükmeye çalışıyor 2ye ayrılıyor ama emin olun sadace tcede değil bütün müslüman ülkelerinde böyledir onlar müslüman olmak istemiyorlarsa bile söyleyemiyorlar.

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
523
Ben Ateist'im ya da muhabbet esnasında ben bir şeye inanmıyorum falan diye bağırmazsan sıkıntı çekmezsin. Hatta hiç çekmezsin şu andaki gençlerin çoğu kişi tanrının varlığına inanmıyor.

Technoob

Asistan
Reaksiyon puanı
110
senin neye inandığın kimin umrunda ilgi mi istiyorsun anlamadım

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Üniversitede bölümün din üzerine değilse normali kimse sormaz karışmaz da. Ama kendini övmek şu bu için gösteriş yaparsan inanmak da inanmamak da insana bir artı katmıyor.

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Ben Ateist'im ya da muhabbet esnasında ben bir şeye inanmıyorum falan diye bağırmazsan sıkıntı çekmezsin. Hatta hiç çekmezsin şu andaki gençlerin çoğu kişi tanrının varlığına inanmıyor.
abi sana katılıyorum ateistsen sana kimse inancını sormadan bagırısan bu savunudgu şeyi savunamadıgı anlamına geliyor.ateistleri dışlamak yada cezalandırmak bize kalmadı düşmezde saygı duymak zorundayız.

Reaksiyon puanı
8,023
Pek bir farkı yok. Sınıfımızda aşırı muhafazakar birisi de var ateist birisi de. Şu ana kadar hiçbir kavgaları olmadı. Yemekhanede beraberler, kantinde beraberler, sınıfta da beraberler. Arada tartışmaları oluyor seninki yanlış benimki doğru tarzında fakat hiçbir zaman kırgınlığa dönüştürmüyorlar. Yani herkesin inancı kendine, saygısızlık yapan en azından bizim okulumuzda hiç görmedim.

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Pek bir farkı yok. Sınıfımızda aşırı muhafazakar birisi de var ateist birisi de. Şu ana kadar hiçbir kavgaları olmadı. Yemekhanede beraberler, kantinde beraberler, sınıfta da beraberler. Arada tartışmaları oluyor seninki yanlış benimki doğru tarzında fakat hiçbir zaman kırgınlığa dönüştürmüyorlar. Yani herkesin inancı kendine, saygısızlık yapan en azından bizim okulumuzda hiç görmedim.
hocam nedeni bazı müslamanlardan ateistlerin 1000kat iyisi olması bazı müslümanlar dini kullanıyor müslüman diyoruz hak yiyor müslaman diyoruz evli olan adamın karısına bakıyor göz dikiyor hepsi icn gecerli degil.aldatıyor ben erkegim diyor muslümanlar. genelde ateistlerin inancı yk ama karşısındakine saygısı var ve ben ateist arkadaşım var ve zararı yok beni inancımdan etmeye calışmıyor allahın olmadıgını savunma gibi bir cabasıda yok.

Reaksiyon puanı
8,023
Not2: Ben Üniversite hayatım boyunca bir kişiye bile dinin inancın nedir diye sormadım. Ama bu sonradan görmelik ateistliğini bir şey sanan ergen tipler çok sıkıntı. Her yerde bunu söylemeyi havalı bir şey sanıyorlar galiba...

Cidden yeni nesil çok kötü. Dine inanmamayı iyi bir şey sanıyorlar. Hadi ona saygı duyarım inanmak istemiyordur herkesin dini kendine fakat inancı olan kişileri aşağılama, küçümsemeye kadar gidiyorlar. Bunu maalesef her platformda görüyoruz. Dini değerleri ayaklar altına alıp hakaret ediyorlar, inancı olanlara ezik, korkak gözüyle bakıyorlar ve bunları yaparken kendilerini havalı bir tip zannediyorlar. Umarım sonumuz hayrolur.

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Cidden yeni nesil çok kötü. Dine inanmamayı iyi bir şey sanıyorlar. Hadi ona saygı duyarım inanmak istemiyordur herkesin dini kendine fakat inancı olan kişileri aşağılama, küçümsemeye kadar gidiyorlar. Bunu maalesef her platformda görüyoruz. Dini değerleri ayaklar altına alıp hakaret ediyorlar, inancı olanlara ezik, korkak gözüyle bakıyorlar ve bunları yaparken kendilerini havalı bir tip zannediyorlar. Umarım sonumuz hayrolur.
tepki almaları hoşlarına gidiyor aynı şey lgbtler icinde gecerli savunmaya calıştıkları şeyi yanlış yansıtkları icin ön yargmız oluyor