Soru Üniversite öğrencisinin aylık gideri ne kadar

Bu konuyu okuyanlar

Guduknecmi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Üniversiteye bu yıl gidicem.Henüz tercih yapmadım ama ege bölgesi yazıcam o kesin.Uşak Kütahya Eskişehir vs.2 kişi ev tutmayı planlıyoruz.Günde bir paket sigara içiyorum.Biraz da eğlenmeyi seven biriyim.Aylık masraf ne olur abilerim ablalarım yardımcı olursa sevinirim.

Reaksiyon puanı
10,560
Bu size ve ortamınıza bağlı değişir.
Ilk sene herkesle oturup çevre yapayım derken güzel para harcanıyor. İlk zamanlarda bulunduğun ortamı ilerleyen süreçte kaybedeceksin bunun bilincinde olarak para harca. Maddi durum kısıtlıysa temel ihtiyaçları en dibe çekin.
Ilkokuldan ünive kadar yanyana oturmuş sürekli birlikte kalmış arkadaş grupları bile aynı eve çıkınca dağılıyor. Tahammül sınırları zorlandığında herkes tek tabanca takılabilir, kendini hazırla.

2 kişi eve çıkınca kâra geçilen tek nokta ev kirasıdır. Özellikle yeme icme masrafları kişi sayısı arttıkça ivmelenerek artar. Sen dışarıdan yemeyi hayatından çıkarmayı düşünürken ev arkadaşının gazıyla 2 günde cayarsın. Biri acıktım dediğinde diğerinin de midesi kazınmaya başlar felan. Biriyle odanı paylaşmadığın sürece faturalardan dişe dokunur kâr elde edemezsin.

Bana kalırsa önemli olan aylık harcanacak paradan ziyade ilk zamanlarda harcanacak paradır.
Ev kiralarken ilk ay kirası + emlakçı parası(genelde 1 kira bedeli) + depozito (bazı yerlerde senet imzalatırlar) tek seferde cebinizden çıkar.
Apartman aidatı genelde aylık 50-150 tl aralığında değişir.
Ev eşyalarını tek tek saymaya gerek yok herhalde.
Ayrıca ilk aylarda alacağınız kitap ve fotokopi masrafları derken başlangıçta çok temiz para harcarsınız.
Ders başlangıcından kısa süre sonra quiz vize gibi sınavlar yapılacağından kitapları sallama lüksünde olmaz. En fazla 2 sayfayı 1 sayfaya sıkıştırarak fotokopisini çektirir biraz kâr edersin.

Illaki aylık masraflar için tahmini bir minimuma yakın değer istiyorsan,
Kira ve aidat bulunacağın il ve sokağa göre ciddi farklar gösterebilir. Ben 1100 diyerek iyimserlik yapıyım.
Fatura ve yemek 1000 tl (öğlen yemekhanede yerseniz)
Yol ve yemekhane 200-300tl
Kantin masrafı genelde su ve çay üzerine kurulu olur 100-200 tl
Temel ihtiyaçlar böyle. Ama unutma evdeki hesap çarşıya hiç bir zaman uymaz.

Eğer masrafları kısma derdin varsa ilk günden itibaren alman usulünü savun. Cebinde o gün harcayacağın kadar nakit taşı kalanı kartta sakla. Asla ama asla param yok, evime haciz geldi, anam babam hasta gibi yalanlara inanma. Üniversite ortamlarında sokak dilencilerinden daha inandırıcı ve yılışık tipler olur. Karun kadarda zengin olsan kimseye belli etme.

Öğrenci evi tavsiyesi istersen de en önemli kural paralar gelir gelmez evin parasını ortaya koyun ve ödenecekleri bir kişi halletsin. Yoksa fatura ve kira sallamalar, aç kalmalar %100 yaşanır.
Farklı arkadaş ve manita olayları yaşanırken kesin ev parasına göz diken biri çıkar.

Son düzenleme: