Üniversite öğrencisi Şeyma Bakan, 'Başörtünü çıkarmayı kabul edersen çalışabilirsin' diyen firmaya suç duyurusunda bulundu!

Bu konuyu okuyanlar

SmokeXD

Dekan
Ciddi mi? atar mısın profilini
1601564394205.png

OzkanK.

Dekan
Açıkçası bu düşüncede olan yüzbinlerce firma olduğu kanısındayım. Çoğu şuan ki iktidarı ve medyayı kızdırmamak için bunu tolere ediyor veya etmeye çalışıyor. İmkan geçse ellerine 1 tane başörtülü almazlar gene işe.
Veya bir sürü gazeteci halen başörtüsüne karşılar. Geçenlerde çıkıp EBA'da neden başörtülü öğretmenler var bu olmuyor diyenler doluydu.
Veya halen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının eşi neden başörtülü. O bizi temsil edemiyor daha güzel giyinmeli modern olmalı diyen yüzbinlerce insan var.
Veya halen inatla Ayasofya neden camii oldu diyebilenler var...

lotusadana

Doçent
Kamuyla özel sektörü karıştırıp veya karşılaştırıp yanlış yorumlar yapılıyor.

Kamu kurumları kanunlar çerçevesinde yönetilir.

Özel sektör genel kanunlara aykırı olmamak üzere kendi kuralları üzerinden yürür.

Örnek; ev satışı tapu dairesinde yapılır (kanun). Biz aramızda sözleşme yaptık diyemezsin. Kanun karşısında geçersizdir.

Çalışma kanunu genel çerçeveyi çizer, işçi ile işveren bu kanun ve diğer mevzuata uygun olarak aralarında iş akdi kurar.

Örnek: biz aramızda anlaştık sigorta yapılmayacak diyemezsin.
Örnek; her 50 işçi için 1 engelli, 1 eski hükümlü çalıştırmak zorunludur. Başörtülü çalıştırma zorunluluğu yoktur.
Özel sektör iç kurallarını kendi koyar.
Örnek; mesai saatlerinde tlf kullanamazsın, girişte bırakacaksın der. Çıkıp da anayasa haberleşme hürriyeti vs diyemezsin. Çünkü orada sabit tlf duruyor işte der.

Genel sağlık, güvenlik ve özel durumlarla ilgili mevzuat varsa o geçerlidir.
Aksi takdirde yarın biri de boyum 1.50 diye polis, özel güv yapmadılar diye dava açar.
(Aynı şey mi demeyin, mantık aynı.)

Bartuc

Öğrenci
Özel sektörde isteyen istediği kişiyi işe alır, istediğini almaz. Kimse de karışamaz. Milleti galeyana getirmek için yapılan boş boş işler.

SinHa

Doçent
Hocam bizde başörtülü bir tane çalışan yok. Gelen başvurular dikkate bile alınmıyor. Ülkenin ilk 20 sinde olan bir firmadayım

bilexsamet

Profesör
İşveren ister işe alır, ister almaz kadın iyice manyaklaşmış.

Özel sektörde isteyen istediği kişiyi işe alır, istediğini almaz. Kimse de karışamaz. Milleti galeyana getirmek için yapılan boş boş işler.

Öyle bir dünya yok. Türk Ceza Kanununa göre bu yapılan şuçtur.
Türk Ceza Kanunu'nun "Nefret ve ayırımcılık" başlıklı 122. maddesi:

(1) Dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret nedeniyle;
a) Bir kişiye kamuya arz edilmiş olan bir taşınır veya taşınmaz malın satılmasını, devrini veya kiraya verilmesini,
b) Bir kişinin kamuya arz edilmiş belli bir hizmetten yararlanmasını,
c) Bir kişinin işe alınmasını,
d) Bir kişinin olağan bir ekonomik etkinlikte bulunmasını,
engelleyen kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

epsilon06

Profesör
Bu kızı twitterda bilen bilir primcinin teki. Şuan öyle başörtüsü takınsıtı olan bir firma ya da patron olacağını sanmıyorum. Gündem yaratmaya çalışıyor.
Hmm çok uzak değil bizim üniversitemize gelip gözlerinizle görebilirsiniz.Ama maalesef pandemi var...Firma ya da patron değiller efendim profesörler(!).Ee okumuşu oluyor da okumamışı veya para babaları neden olmasın?

heathrow

Doçent
hala mağduru oynuyorlar. başörtüsü üzerinden oy toplama derdindeler. insanların inançlarını, duygularını istismar ediyorlar. geçmişte üniversitelerdeki ikna odaları da yanlıştı, öğrenciler başlarını açmaya zorlanırdı. doktorlar, öğretmenler işyerlerine peruk takarak giderlerdi, başörtüsü takamadıkları için.

invisibled

Asistan
Tek taraflı açıklamaya bakılarak yargılamak doğru değil,
bende üretim yapan bir firmada çalışıyorum ve üretim hattında yüzük takmak, kolye, küpe takmak bazı hatlarda yasak, gerekçesi olan sebepler ile bir çok yerde bir çok şey yasak olabilir bu gayet normal, hatta bir üretim bandında hiç bayan kullanılmayabilir. uzun saç sebebi ile v.s.

bilexsamet
anayasaya göre nefret nedeni ile suç denmiş. ortada nefret yok, kriterler var,

benim şirketim olsa bende kendi kriterlerime göre çalışan seçeceğim tabi ki kimse karışamaz buna, bu kriterlere göre de istediğimi alır istediğimi almam,

ortada nefret yok, çalışma arkadaşı seçiyorsun. bir takım olacaksın. doğal olarak buna uygun kriterlerde insanları seçersin. buna bir çok sebep olabilir. tıpkı dini görüşlere sahip bir firmanın mini etek giyen, dekolte bluz giyen veya küpe, kolye takıp, kot, tişört giyerek görüşmeye gelen bir erkeği işe almayacağı gibi.

OzkanK.

Dekan
Özel sektör ister çalıştırır ister çalıştırmaz. Bırakalım bu ucuz numaraları.

İstemez ise çalıştırmaz buna pek bir şey demem. Ama bunu kızın suratına vurmasını doğru mu karşılıyorsunuz gerçekten ?

Sizi bu bölüme bu alana uygun bulmadık denilebilir biz sizi ararız denilebilir biz bir düşünelim denilebilir karşıdaki insanın kalbini ve onurunu kırmadan.

Ama tüm görüşmeleri mülakatları geçmiş kız en son durumda özel bir odaya alıp başörtülü bizim fabrikada çalışamazsın çalışmak istiyorsan başörtünü çıkaracaksın demek gerçekten ETİK mi ? Oldu olacak yarın sen Kürtsün almayalın sen Alevisin almayalım vb tarzı insanların yüzüne vuralım komple ayrışalım kutuplaşalım istediğiniz bu heralde.

barislakers

Asistan
Cezalı
Firmalar kendi düşüncesi doğrultusunda insanları işe alabilir buna hak itiraz edilemez ama ne kadar doğru bir karar sorgulanabilir, hoşgörü ya da anlayış ama insanlar ya da şirketler istediği kişiyi işe alabilir bunu düzgün ve kibar bir dille ifade edilmesi gerekir.

SDN Son Haberler

Son mesajlar