Üniversite mezunu tek tipten kurtuldu!

Bu konuyu okuyanlar

evowinds

Dekan
Emektar
Katılım
2 Kasım 2008
Mesajlar
9,100
Reaksiyon puanı
168
Puanları
63
Erdoğan'a verilen tek tip askerlik brifinginde 4 yıllık üniversite mezunu dahil herkes eşit süreli askerlik planlanıyordu. Ancak Erdoğan buna sıcak bakmayınca, Genelkurmay üniversite mezununa ayrıcalık getirdi.

Genelkurmay'ın tasarısını onaylamayan Başbakan, 'Tek tip'le ilgili son talimatını verdi. Buna göre kısa dönem 6 ay, uzun dönem 9 ay olacak. Orduevlerinde de sivil garson çalışacak..

Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan "Tek tip" askerlik modeli, yeniden düzenlenecek.

Konuyla ilgili talimat ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Genelkurmay'ın uzun dönemi 12 aya indiren, kısa dönemi ise 9 aya çıkartan çalışmasını onaylamayan Başbakan Erdoğan, yeni talimat verdi. Başbakan kısa dönem askerliğin 6 ay, uzun dönemin de 9 ay olarak düzenlenmesini istedi.

SİVİL PERSONEL ALIMI
Genelkurmay'ın ise söz konusu tasarıya "Kışlada asker açığı olabilir" gerekçesiyle sıcak bakmadığı belirtildi. Başbakan Erdoğan'ın da uzun dönemin 12 ay olarak hesaplanmasına olumlu yaklaşmadığı ifade edildi. Ancak asker açığıyla ilgili ciddi bir sorunla karşılaşma olasılığına karşılık Erdoğan'ın 12 aya "evet" diyebileceği kaydedildi.

Başbakan Erdoğan, askerlik süresinin indirilmesinden sonra kışlada doğacak açığın ise orduevlerinde hizmet eden 70 bin erle kapatılmasını istedi. Bu kapsamda askerliğini orduevlerinde garson olarak yapan personelin yerine sivillerin alınacağı belirtildi. Sivil hizmet alımı sorunsuz yürürse, uygulamanın tüm orduevlerinde hayata geçirileceği kaydedildi.

SINIRLANDIRILACAK
Genelkurmay Başkanlığı da Başbakan Erdoğan'ın verdiği bu talimat üzerine ilk adımını attı. Çalışma kapsamında Türkiye İş Kurumu'ndan Ankara'daki orduevlerinde çalıştırılmak üzere 10 sivil garson talep edildi.

Yapılan düzenlemeye yedek subaylık da girdi. Bu kapsamda "yedek subaylık" bazı mesleklerle sınırlandırılacak. Yedek subaylar, 12 aylık vatan hizmetini maaş alarak yapacak.

BEDELLİ DE VAR
Başbakan Erdoğan'ın "Tek tip"le ilgili talimatına bedelli askerlik de girdi. Bu kapsamda 30 yaşın üzerindekilere bedelli askerlik hakkı tanınması istendi.

Erdoğan, bedelliden gelecek olan parayı, TSK'nın ihtiyaçlarını karşılamada kullanmayı planlıyor.

Takvim Haber7
 

sdelta

Profesör
Katılım
23 Nisan 2008
Mesajlar
4,206
Reaksiyon puanı
124
Puanları
63
6 ay iyidir :) İzin de kullanmayız 5 aya kadar iner :)
 

hayranim

Profesör
Katılım
6 Nisan 2010
Mesajlar
1,402
Reaksiyon puanı
32
Puanları
48
Zaten izin kullanmasan 5 ay 5 gün yapıp geliyorsun.

Bunun neresi yeni?
 

Beo

Doçent
Katılım
5 Eylül 2010
Mesajlar
730
Reaksiyon puanı
6
Puanları
18
Kısa dönem askerlik zaten 6 ay değilmiydi ?

Uzun dönem 9 aya düşecekmiş , iyimiş.
 

spybot

Guru
Emektar
Katılım
1 Kasım 2008
Mesajlar
47,206
Reaksiyon puanı
617
Puanları
113
9 ay olursa iyi olur..:)
 

erhandenizz

Doçent
Katılım
28 Şubat 2009
Mesajlar
621
Reaksiyon puanı
2
Puanları
18
çoookk süperr :) 9 ay iyidir iyi :) gerçi o gönüllü!! askerlikle 12 ay olur ama neyse..
 

gezegen

Profesör
Katılım
23 Haziran 2008
Mesajlar
1,750
Reaksiyon puanı
37
Puanları
0
ne yaparlarsa yapsınlar şu konuyu gündemden düşürsünler şözleşmeli er iyi fikir ama lise ile sınırlamak haksızlık kırsalda devletin eğitim veremedigi gençler özelde zaten iş bulamıyor bide devlet kapısı kapandımı ! ?
 

Karargaht

Dekan
Katılım
14 Kasım 2007
Mesajlar
9,237
Reaksiyon puanı
108
Puanları
63
6 ay kısa, 9 ay uzun dönem. Uzun dönemde uzun değil, hafifi uzun dönem olmuş. 6'nın 2 katı olursa yani 12 ay o zaman uzun dönem denilebilird. Türk dil kurumunu göreve davet ediyorum. :D 6 ve 9 ay iyidir iyi.
 
Üst