Üniversite giriş sınavları ve dershaneler kalkıyor

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Özel okullar, ders kitapları ve bedava tablet uygulamalarının dışında bırakılmaktan şikâyetçi. Onları da kapsayacak bir uygulama mümkün mü?

727711_f5d33724e9ce1c491532eb0dcadb695b.jpg

Değerlendirebiliriz. Ancak özel okullara yeni imkânlar doğacak.
4+4+4 sistemi nedeniyle yeni binalara ihtiyaç olacak. Okul yapma konusunda büyük bir fatura var. Özel okullardan hizmet alma noktasındayız. Danıştay bozmuştu. Yeniden çalışma yürütüyoruz. Bunu da ilk kez açıklıyorum. Üniversite giriş sınavlarını da üniversite hazırlık kurslarını ortadan kaldırıyoruz. Bu dershaneler ya liseye dönecekler ya da kapanacaklar. Çünkü insanların ellerindeki son imkânları bu alanda kullanmalarını istemiyoruz. Ben bazı büyük dershanelerle konuştum. Kendileri "Biz de bu yola girmeyi düşünüyoruz" dediler.

Haberin tamamını buradan
okuyabilirsiniz.

Fatih ALTAYLI/habertürk

6 adımda dershanecilik bitirilecek

4+4+4 sonrası beklenen gelişmeler şöyle: Liseler ve üniversiteler kalitede eşitlenecek, lisede olgunluk sınavı olacak, özel okullar ve mesleki eğitim teşvik edilecek, üniversite sınavı randevuyla yapılacak

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Seul yolunda "Dershaneler kapanacak" sözleriyle duyurduğu yeni sistem zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 modeliyle gerçekleşecek. Eğitimde verilecek 6 radikal kararla dershaneye ve sınava ihtiyaç ortadan kalkacak. Yeni modelde dershaneler yasaklanmayacak ancak öğrencileri seçen ve eleyen sistem ortadan kalkacağı için dershaneye ihtiyaç da kalmayacak. Dershaneciliği bitirecek ya da özel okul sahipliğine yöneltecek 6 kriter şöyle:

İŞTE 6 AŞAMA

* 4+4+4 yeni eğitim modelinde öğrenciler Anadolu ya da Fen lisesine hazırlanmak zorunda kalmayacak. Çünkü tüm liselerde isteyen öğrenciler için Fen, Sosyal Bilimler, Matematik, Spor ve Müzik gibi ağırlıklı eğitim için paket dersler bulunacak. Her lise bir Fen Lisesi ya da Anadolu Lisesi seviyesinde olacak.

* Liseye başlamak için SBS yerine lise bittiğinde öğrencilere Olgunluk Sınavı gelecek. Ancak bu sınavda öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitime ilişkin sorular sorulacak. Bu şekilde, bir sınav da kitlesel olarak öğrencileri özel ders ya da dershaneye yönetmeyecek. Ortaöğretim Başarı puanı ve Olgunluk Sınavı puanlarıyla birlikte öğrenciler üniversiteye başvurmaya hak kazanacak.

* Ortaöğretimde başlayan ilgi ve yeteneğe göre seçmeli dersler lisede öğrencileri mesleki ve teknik eğitime yöneltebilecek. Bu kapsamda öğrenci başına teşviklerle özellikle meslek teknik eğitimleri iş sektörünün taleplerini karşılayacak. Meslek ve Meslek Teknik eğitimden mezun olan öğrenciler, akademik bir üniversite eğitimi yerine iş hayatına başlayabilecek ve aynı zamanda sınavsız önlisans eğitimi alabilecek. Mesleki eğitim mezunlarıyla, üniversite mezunlarının iş fırsatları ve iş bulduktan sonraki ücret farklılıkları arasındaki makas daraltılacak. Mühendis ile tekniker maaşları arasında uçurum olmayacak.

* Bazı büyük dershane sahiplerinin özel okulla dönüşme taleplerini dile getiren Başbakan Erdoğan, özel okulların desteklenmesine de sıcak bakıyor. Özel okullarla, okul ihtiyacının azaltılmasını hedefleyen hükümet, özel okullara özel teşvikler getirecek. Devlet okullarına sunulan imkanlardan özel okulların da yararlanmasıyla, özel okul işletmeciliği öğrenci bulmakta zorlanan dershaneler için cazip hale gelecek.

* Üniversiteler arasında kalite farkı azaltılması yönünde çalışmalar yapılacak. Üniversiteler, A-B-C şeklinde seviyelere ayrılacak. Her üniversitenin bir sonraki seviyeye çıkabilmesi için hedefler gösterilecek. Üniversiteler arası kalite farklılıkları azaltılacak önlemler alınacak.

* Üniversite sınavı da iki aşamadan tek aşamaya düşecek. Lisede yapılan Olgunluk Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı'na başvurabilecek. Öğrencinin ortaöğretim başarı puanı ve Olgunluk Sınavı puanının ortalaması alınarak Lisans Yerleştirme Sınavı yapılacak. İlerleyen zamanda öğrencileri aynı gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapılacak. Uluslararısı IB, SAT gibi sınavlarla üniversitelere öğrenci alınacak.

sabah

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Bu kadar öğretmen adayı açığı varken dershanelerin kapanıp oluşacak işsiz öğretmen açığınıda düşünmüşlerdir umarım.

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
üniversite giriş sınavlarını kaldıramazlar. bu sene sadece 1 milyon 800 bin kişi ygsye başvurdu. bu kadar kişi arasından nasıl bir kriter belirleyip üniversitelere öğrenci alacaklar acaba? herkes boğaziçi, odtü, çapa, cerrahpaşa ister...

dersaneler kaldırılabilir ama üniversiteye giriş sınavı biraz zor...

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Bu şartlarda bunu yapmaları, 3. dünya savaşının çıkma ihtimalinden bile daha düşük.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Çok iyi düşünülmesi gerekiyor adımların, yarar ve zarar bilançoları iyi yapılmalı ve buna gore hareket edilmeli yapacağız, yapıyoruz, yaptıklarla olmaz bu iş.Dershanelerdeki öğretmenler için de bir seyler düşünülmeli, sistemin buna el verişli olup olamayacağı da, bakalım kimlerin hayrına kimlerin zararına olacak bu adımlar bilinmiyor ama yerinde saymaktansa değişim icinde olmak her zaman için en iyisidir.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Torpili mi resmileştirecekler ne yapacaklar :D

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Anlamıyorum arkadaş herkesin kendisinin uzmanı olmadığı konulara uzmanmış gibi bir şeyler demesine. Tövbe tövbe. Manyakmıyız l*n biz. Herhalde adamlarda da akıl var. Hemde senden daha çok orada olduklarına göre. Sen kendi işini doğru düzgün yap sonra başkalarını yargılarsın. Bende inanmıyorum böyle bir şey yapacaklarını ama böyle bir şey diyorsa başbakan veya o konunun uzmanları bir bildikleri vardır. Düşünülmüştür artısı eksisi değil mi ? Bırakın artık bu işleri ya bırakın. TDK işini yapamıyor. N*H yapamıyor. TDK'nın ürettiği bir sürü Türkçe kelime var bir gün TDK'nın bulduğu kelimeleri kullandınız mı ?! TDK işini iyi yapmıyor bulduğu kelimelere bakın getirgeçli götürgeçliymiş. Bana gösterin TDK yabancı sözcüklere karşılık bulduğu Türkçe kelimeler sözlüğünde. Bu resmen halk efsanesi biri böyle bir kelime bulmuş aklınca. Ya bırakın işin uzmanı işini yapsın. Sen onu dinle,sen de kendi işini düzgün yap millet sana karışmasın.

cosmosfb

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anlamıyorum arkadaş herkesin kendisinin uzmanı olmadığı konulara uzmanmış gibi bir şeyler demesine. Tövbe tövbe. Manyakmıyız l*n biz. Herhalde adamlarda da akıl var. Hemde senden daha çok orada olduklarına göre. Sen kendi işini doğru düzgün yap sonra başkalarını yargılarsın. Bende inanmıyorum böyle bir şey yapacaklarını ama böyle bir şey diyorsa başbakan veya o konunun uzmanları bir bildikleri vardır. Düşünülmüştür artısı eksisi değil mi ? Bırakın artık bu işleri ya bırakın. TDK işini yapamıyor. N*H yapamıyor. TDK'nın ürettiği bir sürü Türkçe kelime var bir gün TDK'nın bulduğu kelimeleri kullandınız mı ?! TDK işini iyi yapmıyor bulduğu kelimelere bakın getirgeçli götürgeçliymiş. Bana gösterin TDK yabancı sözcüklere karşılık bulduğu Türkçe kelimeler sözlüğünde. Bu resmen halk efsanesi biri böyle bir kelime bulmuş aklınca. Ya bırakın işin uzmanı işini yapsın. Sen onu dinle,sen de kendi işini düzgün yap millet sana karışmasın.

hayırdır arkadaşların avukatı mısın? savunmaya giriştin de kimse olması gerektiğinden daha fazla konuşmadı senin dışında.

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Uff bırakın bu çoçukca işleri artık. Hiç mi ders almıyorsunuz. Herkes bir taraf kapma çabasında. Bırak tarafsız ol. Ne ocu ol ne de ona karşı ol. Sen doğru ile yanlışı ayır. Ocuyum ya da değilim deme. Şu doğru bu yanlış diye bak. Onca yazdığım şeylerden cımbızla böyle bir şey bulmaya çalışıp hani laflarımdan biri de o yönde olduğunu varsayıp. AHA buldum deyip !! Beni karşıya atıp kendini başka tarafa atıp tartışmak istiyorsan boşuna uğraşma. TARAFSIZIM !!

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Sınavlar kalktığında nasıl bir yol izlenecek bilmiyorum. Benim görüşüm 4+4+4 sonunda öğrencinin zaten ne olup olmadığı bellidir.

kademeli olarak sınav kaldırılır.

Öğrencilerin uzun yıllara dayalı performansı ve öğretmen raporları doğrultusunda öğrencilere bir puan verilir ve öğrenciler yine bu puanları çerçevesinde üniversite tercihi yaparlar.

Öğrenciler bu şekilde daha ilk okuldan başlayarak okul derslerine daha çok önem verir. okula bağlılığı artar, öğretmene bağımlılığı arttığı için öğretmene saygısı ve yaklaşımı pozitif olur, disiplinsiz davranışlar aşağı çekilir.

Okulların kendi öğrencilerini şişirmemeleri için de tabi gerekli tedbirler alınır.

Yani Sınav Kalkmaz İmkansız diye bir şey yok. Eğer sınavın kaldırılması düşünülüyorsa bunun bir çok alternatif yolu vardır.

Bu planlamalar İNTERNETTE FORUMLARDA YETERLİ EĞİTİMİ BİLGİSİ OLMAYAN kişiler tarafından değil bu iş için çalışan MİLLİ EĞİTİM ŞÛRALARINDA yapılır.

Milli Eğitim Şûralarında, Eğitim alanında profesyonel kişiler sürekli Eğitim Hakkında projeler, fikirler, yeni düşünce yapıları, planlar geliştirirler. Milli Eğitim Bakanlığı'da bu tavsiyeler sonucunda bir sistem oluşturur.

Yapılamaz! İmkansız! Değişemez! Olmaz!

Bu kafa ile bu ülkede Taş üstüne Taş konmaz be!

Üniversite Sınavı ALLAH'IN EMRİ'mi ki tartışılamasın, değiştirilemesin, kaldırılamasın?

Bir ihtiyaç nedeniyle SINAV SİSTEMİ geliştirilmiştir.

Bu gün başka bir ihtiyaç kapsamında çok farklı bir sistem yine geliştirilebilir.

Emin olun bu iş için yeterli kadrolar ve beyinler bu ülkede var...

Konu tartışılmasın demiyorum, elbette tartışılmalı, görüşler söylenmeli, ama KAFADAN DİREK OLMAZ! DEĞİŞMEZ! YAPILAMAZ! demenin MODERN DÜŞÜNCE YAPISI İLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK!

Bu tür bir zihniyet ile gelişim mümkün değil!

Günümüzdeki Eğitim Sisteminin bir sonucu işte bu! Yenilikten Korkan, Gelişime Kapalı, Statükocu zihniyet.

Kusura bakmayın, son model cep telefonu kullanmak, son model bilgisayar ile internetin altını üstüne getirmek, en son modayı takip etmek ile MODERN OLUNMUYOR!

Senin Hayat Kaliten artıyor ama Düşünce Yapın Neden Her Yenilik, Değişiklik, Yeni bir Fikir karşısında hemen TELAŞA KAPILIYOR? Bunu da düşünmek gerek!

Birileri bir şeyleri değiştireceğim demeye dursun hemen OLMAZ! YAPTIRMAYIZ! İMKANSIZ! SAÇMA! gibi yaygaralar kopuyor!

Bu ülkede çok az kişi PEKİ DEĞİŞTİRECEKSİN ANLAT BAKALIM NEDİR PROJEN, NE TÜR ARTILAR GETİRECEK BU DEĞİŞİKLİK diye soruyor!

Geri kalanı dinlemeden, görmeden sadece kafadan İTİRAZ!

İşte sadece bu nedenle bile bugünkü eğitim sistemimiz değişmeli! Bu değişimden, yenilikten, farklı fikirlerden korkan zihinleri yetiştiren bu eğitim sistemi daha açık fikirli, düşünceleri tartışabilen, yorumlayabilen, ve bunun üzerine yeni fikirler üretebilen bireyler yetiştiren bir eğitim sistemine geçilmeli.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Dershanelerin kapanacağına hiç inanmıyorum :)

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Dershanelerin kapanması çok güzel olur, okulun önemini azaltan son derece gereksiz bir yapı bence. Dersaneler yerine okullarda düzgün eğitim verilmeli.

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Madem konu eğitim sistemi şunu söyleyeyim Finlandiya'nın eğitim sisteminde örnek teşkil ettiğini okumuştum. Hatta şu büyük güç dediğimiz Amerika bile Finlandiyadaki eğitim sistemini araştırıyorlarmış. Tam net olarak cevap veremem ama eğitim sistemi hakkında çok güzel bir sunu vardı. Ted.com'dan izleyebilirsiniz. Konuşmacının ismi sir ken robinson. Alt yazı olması lazım.

PylsWeb

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
hayırdır arkadaşların avukatı mısın? savunmaya giriştin de kimse olması gerektiğinden daha fazla konuşmadı senin dışında.

İsteyen istediği kadar konuşur kuralları ihlal etmediği sürece sizinde kimseyi susturmaya hakkınız yok.

byfaruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hayırlısı vardır bir bildikleri inşallah

halil413

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
dersaneler lise kuracak birnevi liselerde özelleştirilcek ygs kalkması super olur fakat yerıne nasıl bır sıstem gelıstırıcekler onu merak edıyorum.Lise diplomasıyla üniversiteye basvuru yapılcaksa adil olmaz,lisede isteyen istedigi notu alıyor rüşvetle yada bagısla ögretmen arkadaslarıyla,yeni yasada artık rüşvet vermek suc degıl.

Reaksiyon puanı
4
üniversite giriş sınavlarını kaldıramazlar. bu sene sadece 1 milyon 800 bin kişi ygsye başvurdu. bu kadar kişi arasından nasıl bir kriter belirleyip üniversitelere öğrenci alacaklar acaba? herkes boğaziçi, odtü, çapa, cerrahpaşa ister...

dersaneler kaldırılabilir ama üniversiteye giriş sınavı biraz zor...
Sınavı kaldıramazlar çünkü öğrencilerden "Sınava giriş ücreti" almazlarsa bu ülke nasıl kalkınır?!

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Birde şunu belirtmekte yarar olduğunu düşünüyorum. Dershanlerin olduğu tek ülke biz değiliz.Japonlar ve Korelilerde de dershane olayı var. Sabah bir gidiyorlar akşam eve dönüyor o çocuklar. Kültürleri onların elveriyor çünkü çalışmaya meyilliler. Ama yinede bu ağır eğitim sistemi bu iki ülkeyi dünyada en çok intahar olaylarının görüldüğü iki ülke yapıyor. Hatta şöyle komik bir şey var. Biz kendimizi hep dünyanın en akıllı milleti olarak kabul ederiz ama sistem deriz sistem düzgün olsa. Benim anlamadığım işte bu olay bu adamlarda da aynı sistem var temel olarak. Bu ülkeler kendi arabasını,telefonunu osunu busunu üretiyor. Şu soruyu çok sordum kendime yurtdışında bu adamlar çok mu zeki yani onlarda olan bizde olmayan ne. Cevap çok basit, hepsinin bir amacı vardı ama hepsinin. Hani bizde derler ya küçükken sen ne olacaksın ? Ha bu adamlarda da aynı olay var galiba. Ne zaman biriyle konuşmaya başlasam hepsinin bir amacı var amaçsız biri yok. Çok şaşıracaksınız. Size çok komik gelen meslek dallarını söyleyecekler. Evet bizim için çok komik. Bir insan nasıl tercüman olmak ister ya da adını hiç duymadığın meslek. Hem de o işi en iyi şekilde yapmak istiyordur. Hayalleri vardır. Ulaşılamayacak değil ulaşılabilinecek ama çok çalışmakla. O da zaten çok çalışır. Hah işte birde kendime baktım ulen ben tembelin en önde gideniymişim dersin kendine. Birde her şeyi eğitim sistemine bağlamanın anlamı yok. Çalışacak adam en kötü şartlar altında da adam akıllı bir şeyler öğrenir. Ama şöyle bir durum var. Devlet dediğin şey düzen getirmekle yükümlüdür. Her şey düzen içinde olmalıdır. Şöyle bir durum olabilir zeki adam öyle böyle çalışır ama çok zeki olmayan biri için iyi bir eğitim gereklidir. Düzen gereklidir.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Ben bunu daha önce defalarca duydum (ÖSS/ÖYS/vs...). İsim ve yöntem değişir sınav kalır.

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
4+4+4 sonrası beklenen gelişmeler şöyle: Liseler ve üniversiteler kalitede eşitlenecek, lisede olgunluk sınavı olacak, özel okullar ve mesleki eğitim teşvik edilecek, üniversite sınavı randevuyla yapılacak

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Seul yolunda "Dershaneler kapanacak" sözleriyle duyurduğu yeni sistem zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 modeliyle gerçekleşecek. Eğitimde verilecek 6 radikal kararla dershaneye ve sınava ihtiyaç ortadan kalkacak. Yeni modelde dershaneler yasaklanmayacak ancak öğrencileri seçen ve eleyen sistem ortadan kalkacağı için dershaneye ihtiyaç da kalmayacak. Dershaneciliği bitirecek ya da özel okul sahipliğine yöneltecek 6 kriter şöyle:

İŞTE 6 AŞAMA

* 4+4+4 yeni eğitim modelinde öğrenciler Anadolu ya da Fen lisesine hazırlanmak zorunda kalmayacak. Çünkü tüm liselerde isteyen öğrenciler için Fen, Sosyal Bilimler, Matematik, Spor ve Müzik gibi ağırlıklı eğitim için paket dersler bulunacak. Her lise bir Fen Lisesi ya da Anadolu Lisesi seviyesinde olacak.

* Liseye başlamak için SBS yerine lise bittiğinde öğrencilere Olgunluk Sınavı gelecek. Ancak bu sınavda öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitime ilişkin sorular sorulacak. Bu şekilde, bir sınav da kitlesel olarak öğrencileri özel ders ya da dershaneye yönetmeyecek. Ortaöğretim Başarı puanı ve Olgunluk Sınavı puanlarıyla birlikte öğrenciler üniversiteye başvurmaya hak kazanacak.

* Ortaöğretimde başlayan ilgi ve yeteneğe göre seçmeli dersler lisede öğrencileri mesleki ve teknik eğitime yöneltebilecek. Bu kapsamda öğrenci başına teşviklerle özellikle meslek teknik eğitimleri iş sektörünün taleplerini karşılayacak. Meslek ve Meslek Teknik eğitimden mezun olan öğrenciler, akademik bir üniversite eğitimi yerine iş hayatına başlayabilecek ve aynı zamanda sınavsız önlisans eğitimi alabilecek. Mesleki eğitim mezunlarıyla, üniversite mezunlarının iş fırsatları ve iş bulduktan sonraki ücret farklılıkları arasındaki makas daraltılacak. Mühendis ile tekniker maaşları arasında uçurum olmayacak.

* Bazı büyük dershane sahiplerinin özel okulla dönüşme taleplerini dile getiren Başbakan Erdoğan, özel okulların desteklenmesine de sıcak bakıyor. Özel okullarla, okul ihtiyacının azaltılmasını hedefleyen hükümet, özel okullara özel teşvikler getirecek. Devlet okullarına sunulan imkanlardan özel okulların da yararlanmasıyla, özel okul işletmeciliği öğrenci bulmakta zorlanan dershaneler için cazip hale gelecek.

* Üniversiteler arasında kalite farkı azaltılması yönünde çalışmalar yapılacak. Üniversiteler, A-B-C şeklinde seviyelere ayrılacak. Her üniversitenin bir sonraki seviyeye çıkabilmesi için hedefler gösterilecek. Üniversiteler arası kalite farklılıkları azaltılacak önlemler alınacak.

* Üniversite sınavı da iki aşamadan tek aşamaya düşecek. Lisede yapılan Olgunluk Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı'na başvurabilecek. Öğrencinin ortaöğretim başarı puanı ve Olgunluk Sınavı puanının ortalaması alınarak Lisans Yerleştirme Sınavı yapılacak. İlerleyen zamanda öğrencileri aynı gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapılacak. Uluslararısı IB, SAT gibi sınavlarla üniversitelere öğrenci alınacak.

sabah

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
yahu bu SDN'nin sevmediğim tek tarafı kullanıcıya kendi mesajını düzenleme yetkisi vermemesidir. gönderdiğim haber ucube gibi çıkmış. bu tür onaylı konularda oluşan hataları düzenleme şansımız olmadığı için hoş olmayan bir düzensizlik çıkabiliyor karşımıza.

bütün sitelerde kullanıcıya bu hak verilirken burada olmaması cidden büyük bir eksiklik ve kusur olarak görüyorum. hele benim gibi kusursuzluk müptelası biri için bu eksiklik psikolojik bir eziyet halini alabiliyor.

sayın yöneticiler bu hakkı bize verin lütfen.

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
yahu bu SDN'nin sevmediğim tek tarafı kullanıcıya kendi mesajını düzenleme yetkisi vermemesidir. gönderdiğim haber ucube gibi çıkmış. bu tür onaylı konularda oluşan hataları düzenleme şansımız olmadığı için hoş olmayan bir düzensizlik çıkabiliyor karşımıza.

bütün sitelerde kullanıcıya bu hak verilirken burada olmaması cidden büyük bir eksiklik ve kusur olarak görüyorum. hele benim gibi kusursuzluk müptelası biri için bu eksiklik psikolojik bir eziyet halini alabiliyor.

sayın yöneticiler bu hakkı bize verin lütfen.
http://forum.shiftdelete.net/sdn-du...lik-duzenleyebilme-sureleri-degistirildi.html

herhangi bir düzenleme yapılmasını istediğinizde mesajı şikayet butonuyla raporlayabilirsiniz :)

LamenT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dershaneler kalksa ne iyi olurdu..çok üzülüyorum şu çocuklara ya..en güzel dönemlerinde dershanelerde sürünüyorlar..dershanelerin kalkması ve sınavın kaldırılması için belli bir alt yapı gerekiyor..TV de yorumcular bu konunun orta ya da uzun vadeli hedef olduğundan bahsediyorlardı..öyle hemen olacak bir şey değil..kısa bir sürede her şey nasıl değişecek ki

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Her şey tamam sistemi getirsinler ama ortadaki Yök , Karma eğitim , idolojik eğitim (milli eğitim).paralı eğitim , çok dilli eğitim ,eğitime ayrılan bütçe , dünyada ilk yüz e giremeyen universitelerimiz ,okullarda kıyafet serbestligi(ilkokuldan üniversiteye kadar) ve daha sayamadigim bir sürü problem ortada durur iken ve bu problemler ile ilgili tek söz edilmez iken yeni sistemi getirsen bu sorunlara çözüm olmayacak ise gelip gelmemesi çok ta bir artısı olmayacak birde eğitim konuşunda uzman olanlar hiç konuşmaz ama her kafadan ayrı bir ses çıkar her kes ayrı bir şeyler sallar kendi tarafınca ama kimse uzmanlar ne der yada bir uzman çıkıp tvlerde anlatsın ne oluyor neleri değiştiriyorşunuz artısı eksi nedir yok ağzı olan konuşuyor ama uzmanlar susuyor!!!

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Dershanelerin kapanması çok güzel olur, okulun önemini azaltan son derece gereksiz bir yapı bence. Dersaneler yerine okullarda düzgün eğitim verilmeli.

Okulu da takmıyor diye dershaneye verilen öğrenciler var, dershaneye gidenlerin bazıları verilen parayı umursayıp çalışırken bazıları da tam tersi.
Dershaneye gitmek mecburi değil, sınav onsuz da kazanılır ama kapatılması saçma. Kapatınca nolcak okullar çok mu iyi eğitim verecek sanki.
Şu an çoğu dershane belki daha iyidir okullardan.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Okulu da takmıyor diye dershaneye verilen öğrenciler var, dershaneye gidenlerin bazıları verilen parayı umursayıp çalışırken bazıları da tam tersi.
Dershaneye gitmek mecburi değil, sınav onsuz da kazanılır ama kapatılması saçma. Kapatınca nolcak okullar çok mu iyi eğitim verecek sanki.
Şu an çoğu dershane belki daha iyidir okullardan.

Ne kadar eğitim alanının içindesin bilmiyorum.

Öğrencilerin dershanelere önem verip devlet okullarına önem vermemesinin nedenleri bu kadar basit değil...

Buradaki temel sorun Üniversite Sınavına Giren Kişi ile Üniversitelere Alınacak Kişi sayısı arasındaki büyük uçurum...

Sınava giren kişi sayısı çok olup kontenjan az olunca yerleştirilecek öğrencilerin seçimi konusunda öğrencilerin mevcut bildiklerinin sorgulanması yeterli olmuyor. Sırf bir şekilde "eleme" yapmak için bu sınavlar yapılıyor.

Sınavın amacı eleme olunca sınavın içeriği ile okulda öğretilenler tam bir şekilde örtüşmüyor. Bu yüzden öğrenciler okuldaki müfredat yerine kendilerini sınava hazırlayacak dershanelerin paketlerine rağbet ediyorlar.

Hedefi Üniversite olan öğrencinin okulda öğretilen derslere ihtiyacı olmadığı zaman okula ilgisi azalıyor. Okuldaki öğretmene ihtiyaç duymuyor.

Dershanede ise hedefe yönelik paket eğitim yapıldığı için öğrencide bir güdümleme oluşuyor. Mesele parasını verdim meselesi değil!

Eğer Üniversiteye girişte sınav kalkıp yerine okul başarısı önemli hale gelirse bak bakalım öğrenciler nasıl okulda öğretmenlerin ağzına bakıp geziyorlar.

Bu olayın bir boyutu.

İkinci boyutu sadece BAŞLIĞA BAKIP YORUM YAPMAK!

Başlık ne? DERSHANELER KALKIYOR! ÜNİVERSİTE SINAVI KALKIYOR...

Herkes Başlığı tartışıyor içeriği araştıran dinleyen yok!

Dershaneler Kalkıyor ama Kapatılmıyor! Kendi arazi ve binası olan yeterli büyüklükteki dershaneler Özel Okullara dönüştürülüyor. Bunu kimse tartışmıyor! Kendi binası olmayan ya da yeterli büyüklükte olmayan dershanelere ise Devlet tarafından arazi verilecek ve bir kaç dershanenin birleşmesi ile onların da Özel Okullara dönüşmesi sağlanacaktır.

Bu sayede okullardaki sınıflarda öğrenci sayıları düşecektir.
Dershanelerin özel okullara dönüşmesi ile 300,000 leri geçmiş olan atama bekleyen öğretmenlere iş imkanı doğacaktır.