Unity5 ya da Unreal Engine4 için Türkçe Youtube kanalı

Bu konuyu okuyanlar

mesutyavuzx

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Günaydın, Youtube'a girdiğinizde onlarca videoya sahip yabancı eğitim kanalları görmüşsünüzdür(örn. Brackeys,Jimmy B.) bizde de Unity5'den anlayan iyi insanlar var lakin Türkçe kaynak yok. Kanallara bakıyorum çoğu ya yarım bırakmış ya da eski bayağı ve ortalama 10 - 20'lerde genelde en fazla video sayısı. Kısaca bizde de birisi ya da birileri Eğitici bir Kanal açsa bizde destek olsak iyi olmaz mı? Unity5 ya da UE4 için Türkçe bir şeyler katsak iyi olmaz mı çünkü bu gidişle Türkçe kaynak kavramını bence biz bitireceğiz.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Türkçe eğitim videosu arayarak harcanacak zamanı ingilizce öğrenmekle harcamak daha doğru olur. Hem yazılım tarafında hem eğitim tarafında çok büyük fayda sağlar, hatta çoğu başarılı yazılım mühendisi yeni başlayacak kişilere yazılım dilinden önce ingilizce öğrenmesini öneriyor bence doğru olan da bu.

mesutyavuzx

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Türkçe eğitim videosu arayarak harcanacak zamanı ingilizce öğrenmekle harcamak daha doğru olur. Hem yazılım tarafında hem eğitim tarafında çok büyük fayda sağlar, hatta çoğu başarılı yazılım mühendisi yeni başlayacak kişilere yazılım dilinden önce ingilizce öğrenmesini öneriyor bence doğru olan da bu.
Bence de, peki matematik bu kadar şart mı sizce yazılım için? yanlış bilmiyorsam sayısal bölüm Bilişim, ben şahsen 2 yıldır kendi çapımda uğraşıyorum bir şeylerle Website olsun, Oyun kodlama olsun lakin matematiğe doğru düzgün ihtiyacım olmadı hiç öyle açıp hesaplamalar yapmadım dakikalarca, daha çok sözel gibi geliyor ezberlemen gerekiyor ya kodları.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Bence de, peki matematik bu kadar şart mı sizce yazılım için? yanlış bilmiy*orsam sayısal bölüm Bilişim, ben şahsen 2 yıldır kendi çapımda uğraşıyorum bir şeylerle Website olsun, Oyun kodlama olsun lakin matematiğe doğru düzgün ihtiyacım olmadı hiç öyle açıp hesaplamalar yapmadım dakikalarca, daha çok sözel gibi geliyor ezberlemen gerekiyor ya kodları.
Ülkemizde yazılım ve matematik ilişkisi aşırı şekilde abartılıyor, sanırsın yazılımcı olduğunda matrix gibi etrafı 01110101010 görecekmişin gibi :) Yazılımda matematiğin önemi algoritmadır, matematik bilen birisinin problem çözme yeteneği daha gelişmiştir çünkü matematik sayılardan öte tamamen problem çözmeye dayanır. Kısaca özetlemek gerekirse matematiği çok iyi olan birisi bir probleme 2 metotta çözüm getirirken matematik bilmeyen birisi yine çözüm getirebilir fakat 4 metotta getirir. Matematik ile uğraşmak istemiyorsanız sürekli başkalarının kodlarını inceleyin, problem çözme yeteneğinizi bu şekilde de geliştirebilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği gibi (donanım-yazılım) ilişkisi olan alanlarda problem çözmenin yanında sayısal da gerekir, işte bu alanlarda matematiğin önemi tek değil iki yöne doğru yani sayısal ve problem çözmeye gider. Ancak web programlama/oyun yazmak/.Net Framework vb. çalışmalar için teknik anlamda çok gelişmiş sayısal gerekmez.

• Beğen
Reactions: 023