Unicredit Yapı Kredi hisselerini satıyor

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Rektör
Emektar
Katılım
12 Eylül 2009
Mesajlar
13,729
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
18,154
Puanları
113
Yaş
38
yapi-kredi-bankasi-haziran-temmuz-personel-alimlari4ddfca6c9ec2199d7ab5.jpg

Yapı Kredi Bankası'nın ortağı Unicredit, varlıklarında olası bir satışı gözden geçiriyor. Bu haberin ardından , Yapı Kredi hisseleri yüzde 2 üzeri değer kaybıyla işlem görüyor.

Unicredit, sermaye artışına kaynak sağlamak amacıyla Yapı Kredi de dahil olmak üzere bazı varlıklarında olası bir satışı gözden geçiriyor.
Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre, UniCredit'in gözden geçirdiği ve hisselerini azaltabileceği varlıklar arasında FinecoBank, Yapi Kredi ve Polonya Bankası Pekao bulunuyor.

Unicredit CEO'su Federico Ghizzoni'nin değiştirilmesinin de gündemde olduğunu belirten kaynaklar, henüz hiçbir karar alınmadığını ve muhtemel yönetim değişikliğinin de süreci etkileyebileceğini söyledi.

Değeri 5.5 milyar dolar

Şu anda Yapı Kredi'nin ana hissedarı yüzde 81,8 oranındaki hissesiyle Koç Finansal Hizmetler. UniCredit 2001 yılında Türk bankacılık sektörüne girmeye karar vererek Koç Holding'e ait Koç Finansal Hizmetler'e yüzde 50-50 oranında ortak olmuştu.

Söz konusu tarihte Koç Finansal Hizmetler'e ait olan Koçbank, Türkiye'nin en büyük sekizinci bankasıydı.

Koç Finansal Hizmetler bankacılık sektöründeki konumunu güçlendirmek amacıyla 2005 yılında Yapı Kredi'yi satın almış, 2006 yılında ise, Yapı Kredi ve Koçbank'ın birleşmesiyle Türkiye'nin en büyük dördüncü özel bankası olan yeni Yapı Kredi kuruldu.

Unicredit'in Yapı Kredi'deki hisselerini satabileceği haberleri Yapı Kredi Bankası hisselerinde yüzde 3 civarında düşüşe neden oldu. Bankanın piyasa değeri 16.6 milyar TL (5.5 milyar dolar) civarında bulunuyor.

Sermaye sıkıntısı yaşıyor

UniCredit'te bir süredir sermaye sıkıntıları ön planda. Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre, sermaye artırma çabaları kapsamında, yatırımcılar CEO Ghizonni'nin yerine de başka bir isim gelmesinden yana.

Ghizonni her ne kadar binlerce kişiyi işten çıkarsa ve zorlaşan sermaye gerekliliklerini yerine getirmek için varlık satışına gitse de, sürekli olarak hisse satışını düşünmediklerini belirtmişti. Bu da UniCredit'in Avrupa'nın en az kapitalize bankaalrından biri olmasına neden oluyordu.

Kaynaklar, bankanın yönetim kurulunun Ghizonni'nin yerine başka bir isim getirilmesi sürecini resmileştirmek üzere 1 Haziran'da toplanacağını belirtti.

Yapı Kredi Bankası'nda Koç Finansal Hizmetler A.Ş. (KFS)'nin yüzde 81,8 oranında payı bulunuyor, hisselerin geri kalanı ise halka açık durumda. TEB Yatırım'ın değerlendirmesine göre, UniCredit'in KFS'deki yüzde 50 payını satmak isterse ilk olarak Koç Holding'e teklif etmesi gerekiyor. Koç Holding'in bu payları satın alması YKB'da %18 azınlık payları için de çağrı yapmasını gerektirebilir.

CNN Türk
 

BrknEs

Dekan
Katılım
4 Mayıs 2010
Mesajlar
6,931
Reaksiyon puanı
161
Puanları
63
borsa zaten düşüşte bir de buraya yatırım yapanlar iyice çilekeş olmuştur şu son zamanlar borsa için biraz riskli
 

Son mesajlar

Üst