Umre ibadeti Kudüs’ten başlayacak

Bu konuyu okuyanlar

Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
35,339
Reaksiyon puanı
19,165
Puanları
113
Umre ibadeti Kudüs’ten başlayacak

umre-ibadeti-kudusten-baslayacak-844898-664x354.jpgDiyanet İşleri Başkanlığı, umre ibadetine Kudüs’ü de ekledi. Umre ibadeti için kutsal topraklara gitmek isteyenler ilk olarak Kudüs’ü ziyaret edecekler.

Vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı’nın umre hizmetleri için aldığı karara göre kutsal topraklara yapılacak ziyaretler, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’dan başlayacak. Kudüs, Osmanlı Devleti döneminde umre programında yer alırken, Türkiye Cumhuriyeti’nde bu uygulama kaldırılmıştı.

Mescid-i Aksa’dan başlayan umre turları için kayıtlar 24 Şubat 2015 tarihinde başladı. İlk kafile 15 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’dan hareket edecek. Vatandaşlar 3 gün Kudüs’te, 4 gün Medine’de ve 7 gün Mekke’de olmak üzere toplam 14 gün boyunca kutsal iklimin havasını soluyacaklar. Kayıt yaptırmak isteyenlerin 24 Şubat 2015 tarihinden itibaren il veya ilçe müftülüklerine müracaat etmeleri gerekiyor.

Kudüs programında Mescid-i Aksa başta olmak üzere Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup’un kabirlerinin bulunduğu külliye, Hz. Davut’un kabri ile Selman-ı Farisi ve Rabiat’ül Adeviyye’nin kabirleri ziyaret edilecek. Kudüs’e yapılacak ziyaretlerde ayrıca Mahmudiye Camii, Hz. Ömer Mescidi gibi önemli kutsal mekanlar da ziyaret programına eklendi.

27-28 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen 2014 Hac Değerlendirme Toplantısı’nda ziyarete ilişkin ilk müjdeyi veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, geçmişte Kudüs’ün umre programının bir parçası olduğunu, bugün de çalışmaların yürütüldüğünü ve yakın zamanda umre programına Kudüs’ün de ekleneceğini belirtmişti.


KaynaK
 

Son mesajlar

Üst