Ulusal savaş gemisi için dev ihale

mr_rain

Guru


Milgem programı kapsamında son altı korvetin yapımı için açılan 1.5 milyar dolarlık ihale için Türk tersaneleri yarışıyor.

Milgem, Türkiye'nin ilk ulusal savaş gemisi üretme projesi olma özelliğini taşıyor.

İki büyük Türk tersanesi RMK Makina ve Dearsan, Türkiye'nin milyarlarca dolarlık Milgem programı için son altı korvetin yapımı için birbiriyle yarışıyor.

Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin gelecek ay toplanarak RMK Makina ile Dearsan A.Ş. arasında bir seçim yapması bekleniyor.

Normalde yılda üç kez olağan olarak toplanan komitenin üyeri arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar yer alıyor.

Milgem programı kapsamında yapılması planlanan sekiz korvetten ilk ikisi askeri tersanelerde inşa edilmişti.

Komite toplantısında belirlenecek olan özel tersane, geri kalan altı korvetin yapımını 1.5 milyar dolar karşılığında üstlenecek.

Milgem programı, Türkiye'nin ilk ulusal savaş gemisi üretme projesi. Korvetlerin özelliği, savaş filosu içindeki en küçük savaş gemileri olmaları.

kaynak
 

rtgrlndr

Profesör
Helal, artık kendi göbeğimizi kesmenin vaktidir zaten, o kadar paralar yurtdışına gideceğine bizim evladımıza gitsin demi
 

webrettin

Profesör
Artık emekleme, ayağa kalkma, yürüme ... böyle gitmeli. Hiçbirimiz hamleleri küçümsememeli. Daha yeni :) ama biziz.
 

black-hawk

Asistan
Bu çalışmaların devamı gelmeli ve artık dış dünyaya bağımılı olmamalıyız.Bizim dış dünyadan bi eksiğimiz yok sadece biraz daha yatırım...
 
Üst