Ultrason, doğru frekanslara ayarlandığında kanser hücrelerine zarar veriyor

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Rektör
Emektar
Katılım
12 Eyl 2009
Mesajlar
13,797
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
18,181
Puanları
113
Yaş
37
Doktorlar, bir süredir invaziv cerrahi olmadan tümörleri yok etmek için odaklanmış ultrason kullandılar. Bununla birlikte, günümüzde kliniklerde kullanılan terapötik ultrason, kansere ve sağlıklı hücrelere ayrım gözetmeden zarar vermektedir.

Ultrason tabanlı tedavilerin çoğu, hücreleri ısıtmak ve yok etmek için yüksek yoğunluklu ışınlar veya ultrasondan önce enjekte edilen ve yakındaki hücreleri parçalayabilen özel kontrast maddelerini kullanır. Isı, kanser hücrelerine olduğu kadar sağlıklı hücrelere de zarar verebilir ve kontrast maddeleri sadece az miktarda tümör için çalışır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Hope City Beckman (Umut Şehri) Araştırma Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, tümör hücrelerinin benzersiz fiziksel ve yapısal özelliklerinden yararlanarak onları hedeflemek ve daha seçici, daha güvenli bir seçenek sunmak için düşük yoğunluklu bir ultrason yaklaşımı geliştirdiler. Yoğunluğu azaltarak ve frekansı hedef hücrelere uyacak şekilde dikkatlice ayarlayarak, grup sağlıklı kan hücrelerine zarar vermeden çeşitli kanser hücresi tiplerini parçalaya bildi.

Uygulamalı Fizik Mektupları'nda bildirilen bulguları, ortaya çıkan alanda onkripripsi, kanser özelliklerinin fiziksel özelliklerine dayanarak ortaya çıkması ve öldürülmesi adı verilen yeni bir adımdır.

ultrasoundse.jpg

Hedefli darbeli ultrason, kanser hücrelerinin tahrip etmek için benzersiz mekanik özelliklerinden yararlanır.

"Bu proje ultrasonun mekanik özelliklere dayanarak kanser hücrelerini hedeflemek için kullanılabileceğini gösteriyor." dedi gazeteci yazar David Mittelstein. "Bu, kanserin benzersiz moleküler belirteçlere sahip olmasını veya hedeflenecek sağlıklı hücrelerden ayrı olarak yerleştirilmesini gerektirmeyen yeni bir kanser tedavisi türü için heyecan verici bir konsept kanıtıdır."

Caltech'teki sağlam bir mekanik laboratuvarı ilk olarak, hücrelerin belirli frekanslarda ultrasona karşı savunmasız olduğu fikrine dayanarak, eğitimli bir şarkıcının belirli bir nota söyleyerek şarap kadehini nasıl parçalayabileceği gibi bir fikre dayanarak oncotripsy teorisini geliştirdi.

Caltech ekibi belirli frekanslarda, düşük yoğunluklu ultrasonun kanser hücrelerinin hücresel iskeletinin parçalanmasına neden olurken, yakındaki sağlıklı hücrelere zarar vermedi.

Mittelstein, "Sadece stimülasyon sıklığını ayarlayarak, kanser ve sağlıklı hücrelerin nasıl tepki verdiğinde dramatik bir fark gördük." dedi. Şöyle devam etti: "Kesin mekanizmayı araştırmak için birçok soru kaldı, ancak bulgularımız çok cesaret verici."

Araştırmacılar, çalışmalarının bir gün kemoterapi, immünoterapi, radyasyon ve cerrahi ile birlikte kullanılabilecek bir tedavi olarak onkripsili keşfetmeye ilham vereceğini umuyorlar. Bu ultrason formundan etkilenen bir hücrede spesifik olarak ne olduğunu daha iyi anlamayı planlıyorlar.
 

DKN NZY

Rektör
Katılım
18 Mar 2018
Mesajlar
13,953
Reaksiyon puanı
10,168
Puanları
113
Yaş
23
Duymuştum

Hatta bir adam doğru kullanolırsa mutasyon evrim benzeri durumlardan bahsediyordu
 
Üst