"Ülkem batar, ben yırtarım.."

Bu konuyu okuyanlar

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
‘Gencim, milliyetçiyim, milletten şikâyetçiyim’

Ankara Genç İşadamları Derneği bir “gençlik araştırması” yaptırdı.
Sonuçlardan çıkan manzara şu:
Gençlerin kafası karışık...
* * *
Ailelerinden dayak yiyorlar.
“Kendine kimi örnek alıyorsun?” diye sorunca, “Anne babamı” diyorlar.
* * *
Sigara ve içki içiyorlar.
En çok askere ve dine güveniyorlar.
* * *
Siyaseti takip etmiyorlar.
Ama “Siyasi yelpazedeki yeriniz?” diye sorunca, ağırlıkla “Milliyetçi-muhafazakâr” seçeneğini işaretliyorlar.
Yurtlarını çok seviyorlar yani...
Aynı gençler, “Yurtdışında yaşamak ister misiniz?” sorusuna yüzde 80 oranında “Evet” diye kafa sallıyorlar.
Yurdun en çok dışını seviyorlar.
* * *
“Türkiye AB’ye girsin mi”ye “Hayır” cevabı veriyorlar.
Yani?
“Ülkem dursun, ben gireyim” diyorlar.
* * *
“Milliyetçi gençler”, gazete okumuyor; televizyonda da sadece eğlence programı izliyorlar.
Polat gibi şekil yapmak, Koç gibi para kazanmak, Acun gibi sahillerde “sabaha kadar eğlence”ye dalmak istiyorlar.
* * *
Çoğu Türkiye’nin geleceğinden umutsuz...
Kendi geleceklerinden ise umutlular.
Yani?
“Ülkem batar, ben yırtarım” sanıyorlar.
* * *
“Ülkem varsa ben de varım”, “Ülkem batarsa ben de batarım”, hatta “Ülkemi batmaktan ancak ben kurtarırım” diyen kuşakları birbirine kırdırıp darağaçlarında, cezaevlerinde yok ettiler.
“Kitap günah, örgütlenmek yasak, siyaset tuzak” diye diye, dayağı, magazini, içi kof bir milliyetçiliği vere vere, her koyunun kendi bacağından asıldığını söyleye söyleye, “Okumadan da yırtmak mümkün”ü işleye işleye, siyasete aklı ermeyen, gözü dışarıda, “Polatist” umutsuzlar yarattılar.
* * *
Madem manzara böyle, ben de gençlerin yurtdışında yırtmış idollerinden Mert İçgören’in, gençler arasında pek yayılmış şarkılarından biriyle kutlayayım, yeni kuşağın Gençlik ve Spor Bayramı’nı:
“Üç gün üç gece/ Bodrum’da eğlence/
Yanımda Ceylan, Merve ve Ece/
Teker teker ya da hep birlikte/
Üç gün üç gece, sabaha kadar eğlence.../
Kızı uçağa koydum/ iki tane kız buldum/
İyice yağladım, sonra güneşe koydum/
İki saat beklettim, çıkarıp soydum/
İkisini de yedim, ohhh doydum.”
* * *
Bayramınız afiyetli olsun!

Can DÜNDAR

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
“Üç gün üç gece/ Bodrum’da eğlence/
Yanımda Ceylan, Merve ve Ece/
Teker teker ya da hep birlikte/
Üç gün üç gece, sabaha kadar eğlence.../
Kızı uçağa koydum/ iki tane kız buldum/
İyice yağladım, sonra güneşe koydum/
İki saat beklettim, çıkarıp soydum/
İkisini de yedim, ohhh doydum.”

Felsefe bu dizlerdekiler olmussa sevinelecek tek şey bundanda dibe vuramayız artık bundan ötesi poztif değişim olur diyerek ( her inişin bir çıkışı vardır) umut etmeye devam ederiz...

g-han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kaç kişi katılmış ankete ? hangi ilde olmuş ? anket sonuçlarını internette bulabilen varmı ?

cscoder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:) abi öyle demeyin bu ülkenin odtü sü var itüsü var sayılı ünv. leri ve tubitak ı bilim adamları ve bilimadamı yetiştiren kurumları var yazılım müh. liği okumadan yazılım yapan ve bazı müh. lerden iyi bile yapan adamlar var daha neler var harbiden sormak lazım nerede nasıl yapmışlar bu anketi tmam dediklerinin bazıları doğru ama bu ankette bana göre kendimize gençliğimize ülkemize güvenimizi zedeleyen bilinç altımıza sadece kötü yönlerimizi öne çıkaran bazı güçlerin ve bazı basın organlarının bi oyunudur bana göre her yerde kötü ve iyi vardır ama bunların sadece kötüsünü öne çıkarmak belliki psikolojik savaşın bir hamlesidir.

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
16 17 yaşındaki çocuğa sorarlarsa tabi bunları söylerler. Aynı yaştaki kızlara sorsalar msnden veya altında bmw 3.16 olan kocadan bahsederlerdi.

Çok gereksiz ve gerçeği saptıran bir anket

cathlack

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Yazı gerçekten türk gençleri en iyi şekilde tariflemiş
Ama bunun suçlusu gençler değil...o ankette ki sorulara konu olan kişiler bence!

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
Anketi itü Odtü v.b de yaplıırsa tabiki farklı olurdu keşke memleket profili bu okulların bir yansıması olsaydı bu anket sonucundan boyle korkmazdık Bence anket gerçekleri yansıtıyor... Bir çok insanı gozlemleme imkanım oldugu için soyluyorum ayrıca bu sonucla emrah trıbıne gırmek yerıne olumsuz sonucun çözümüne dair yorum yapılması gerekir (bence)

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2

cscoder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:) çok doğru söylemişsin ama atladıın birşey var hayatta siyah-beyaz yokdur yani ülke gençlik kötü yolda diyorsun ama bence değil dengeli herşey yani bizim gençliğimizinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde diğer ülke gençlerinden bence hiç bi farkı yok bana birtane farklı örnek ülke gençliği gösterin tmam diyeyim bizim gençliğimizde sorun var.

Ankettede gördüğümüz gibi insanların bizim görmek istediğimiz gibi olmalarını istemek beklemek ve olmadığını görüncede hayal kırıklığına uğrama zihniyeti bence çok saçma arkadaşlar böyle saçma şeylerle uğraşılmaz herkes olması gereken yerde siz merak etmeyin zaman gelir en kötü yolda dediğiniz insan bile birşey yapar tüm hayatını kurtarır yada ülkeyi kurtarır yani bu işler belli olmaz tutupda gençler yanlış şeyler yapıyor böyle olmamalılar şöyle olmalılar mantığı bence saçma..

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Doğru Söze Ne denir ...

İstisnalar var ama ...

Teşekkürler *Şirine*

GurenGursel

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Sonuçta üretim olmayan bir ülkedeyiz. Üretim artmadığı sürece böyle bir gençlik oluşmak zorunda... Sadece tüketime endeksli ve doğru düzgün bir şeylerden haberi olmayan...

kullanıcı

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
GurenGursel dedi ki:
Sonuçta üretim olmayan bir ülkedeyiz. Üretim artmadığı sürece böyle bir gençlik oluşmak zorunda... Sadece tüketime endeksli ve doğru düzgün bir şeylerden haberi olmayan...

Güzel bir nokta...

@ *SiRiNe*
Teşekkürler bu güzel paylaşım için. ;)

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
konuda bahsi geçen anket bu daha gıcırı bu ay yapılmış fırından yeni çıkmış bir anket

Gençler en çok Polat'ı örnek alıyor

Ankara Genç İşadamları Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre, gençler ünlüler arasında kendilerine en çok Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin karakteri olan Polat Alemdar'ı örnek alıyorlar.

Gençler en çok Polat'ı örnek alıyor
ANKARA (ANKA)
Ankara Genç İşadamları Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre, gençler ünlüler arasında kendilerine en çok Rahmi Koç, Polat Alemdar ve Acun Ilıcalı'yı örnek alıyorlar. Gençlerin büyük bir bölümü siyasi yelpazede kendisini milliyetçi muhafazakar olarak tanımlıyor. Gençlerin en güvendiği kurumların başında TSK ve dini kurumlar yer alıyor.

Ankete katılanların büyük bir çoğunluğu yurt dışında yaşamayı isterken, yine büyük bir çoğunluk da Türkiye'nin AB'ye girmesine sıcak bakmıyor. Araştırmaya göre, gençlerin büyük bir bölümü spor yapmıyor ve gazete okumuyor. Gençler en fazla eğlence programlarını izlemeyi tercih ederken, eğlence programlarını yerli diziler izliyor. Ankete göre gençlerin büyük bir bölümü aileleri tarafından şiddete maruz kalıyor.

Ankara Genç İşadamları Derneği'nin (ANGİAD) Ankara'nın çeşitli ilçelerindeki 18-30 yaş arası, 1694 kişi üzerinde gerçekleştirdiği anketten dikkat çekici sonuçlar çıktı.

"Türkiye'de yaşayan bir genç olarak kendinize kimi örnek alıyorsunuz" sorusuna, gençlerin yüzde 14.03'ü anne ya da babasını örnek gösterdi. Anne ve babayı, yüzde 12.07 ile Rahmi Koç izlerken, gençlerin yüzde 10.34'ü Acun Ilıcalı, 10.20'si ise Polat Alemdar'ı örnek aldığını belirtti. Gençlerin “Yüzde 8.18'i Başbakan Erdoğan'ı, yüzde 2.06'sı ise Deniz Baykal'ı örnek alıyoruz” dedi.

Ankete katılan gençlerin yüzde 31.87'si kendisine en çok güven veren kurumu “Türk Silahlı Kuvvetleri” olarak gösterdi. TSK'yı ise 13.98 ile “Dini Kurumlar” izledi. Yargı, adalet sistemi ve Meclis daha alt sıralarda yer bulurken, yerel yönetimler ve medya ise en güvensiz kurumlar oldu. Türkiye için en önemli sorunların başında kötü yönetim ve yöneticileri gören gençler, işsizlik ve yolsuzlukları da Türkiye'nin başta gelen sorunları arasında saydı.

Ankete katılan gençlerin yüzde 20.21'i “siyasi yelpazede kendinizi nasıl tanımlarsınız?” sorusuna milliyetçi-muhafazakar olarak cevap verdi. Gençlerin yüzde 18.11 kendisini laik olarak tanımlarken, yüzde 13.12'si muhafazakar-liberal, yüzde 12.74'ü sosyal demokrat, yüzde 3.42'si İslamcı, yüzde 3.25'i liberal ve yüzde 1.97'si ise sosyalist olarak ifade etti. Yüzde 27.18'i ise soruyu yanıtsız bıraktı. Gençlerin büyük çoğunluğu kendilerini milliyetçi-muhafazakar olarak tanımladı; ancak siyaseti takip eder misiniz sorusuna gençlerin yüzde 74.15'i “hayır” cevabını verdi.

"Türkiye AB'ye girmeli mi" sorusuna ankete katılan gençlerin yüzde 40.11'i “evet girmeli” derken, yüzde 43.62'si ise “hayır, girmemeli” dedi. Fark etmez diyenlerin oranı ise yüzde 16.27. Gençlerin yüzde 46.21'i Türkiye'nin geleceğine umutsuz baktığını ifade etti. Gençlerin yüzde 55.84'ü Türkiye'de artık bir askeri darbe olmaz derken, yüzde 84.19'luk bir kesim ise türbanı Türkiye için önemli bir sorun olarak görmediğini bildirdi.

Ankete katılan gençlerin yüzde 83.07'si spor yapmadığını söyledi. Yüzde 53.17'si ise gazete okumazken, okuyanların yüzde 35.87'lik büyük oranı sadece spor sayfasını okuduğunu ifade etti. Spor sayfasını ise magazin sayfasını okuyanlar izledi. Ankete göre, gençler televizyonda en çok eğlence programlarını izlediklerini belirtti. Eğlence programlarını, yüzde 20.67 ile yerli diziler, yüzde 16.79 ile yarışma programları izledi. Ankete katılan gençlerin haberler ile kültürel program ve belgesellere ilgi göstermediği gözlendi. Yüzde 7.51'i haberleri izliyorum derken, 3.05'i ise kültürel programlar ve belgeselleri, 6.12'si ise yabancı dizileri izliyorum” dedi.

“Sigara veya alkol kullanıyor musunuz” sorusuna ise gençlerin yüzde 37.55 her ikisini de kullanıyorum yanıtını verdi. Yüzde 26.06'sı sadece sigara kullandığını belirtirken, “Yüzde 9.74'ü alkol kullanıyorum, yüzde 10.84 nadiren kullanıyorum, yüzde 15.81'i ise her ikisini de kullanmıyorum” dedi. Gençlerin yüzde 84.19'u fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtirken, yüzde 56.89'u ise şiddetin kaynağının aile içinden geldiğini belirtti.(ANKA)

kaynak

Beowulf

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Güzel Türkiyeme Neler Oluyor ?
Sonumuzu Allah Hayırlı Eylesin!

g-han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cacar dedi ki:
g-han dedi ki:
kaç kişi katılmış ankete ? hangi ilde olmuş ? anket sonuçlarını internette bulabilen varmı ?

http://www.met-aybilisim.com/eski/angiad/sanal_kat.asp?tur=4

anket hakkında bilgiye sadece eski bir kaynakta ulaşabildim.

Kişisel fikrim ise, kendi çevremden gördüğüm kadarıyla yazarı doğrular nitelikte. Teşekkürler *SiRiNe*
oraya bende girdimde sonuçları göremedim....Şirine üyemizin yazdığı Can Dündar tarafından yorumlanmış hali....orj haline bakmak istedm ama nasip değiğlmiş demekki....

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Adam herkes aynı dememiş geneli böyle demiş. gazetelerin 3. sayfasında çıkan haberlirin %90 gibi bir kısmı bu tazr gençleri yada gençliklerinde bu tarz yaşamış insanları yazıyor. nasılki türkiyedeki insanlar her alanda kaç kişi olursa olsun ister 100 kişi ister 150.000 kişi herkese "türkiye seninle guru duyuyor" diye bağırıp kendilerini türkiye yerine koyuyorsa buda o hesap. ankete katılan çoğunluk ne demişse anket sonucuda o çıkıyor.

g-han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ayrıca ben eğitim durumlarıyla ilgili bişey göremedim...eğer siz bunu bir işsize yada her sene sınıfta kalan bir çocuğa sorarsanız böyle olması normal (nolur yanlış anlamayıpta bu lafı işsizlere laf attın demeyin anlayan anladı ) bence bu araştırma okumayan gençliğin durumunu yansıtıyor...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
g-han dedi ki:
cacar dedi ki:
g-han dedi ki:

Kişisel fikrim ise, kendi çevremden gördüğüm kadarıyla yazarı doğrular nitelikte. Teşekkürler *SiRiNe*
oraya bende girdimde sonuçları göremedim....Şirine üyemizin yazdığı Can Dündar tarafından yorumlanmış hali....orj haline bakmak istedm ama nasip değiğlmiş demekki....

kardeş verdim orjinal araştırmayı son sayfalara bakarson görürsün

g-han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elbruz46 dedi ki:
g-han dedi ki:
cacar dedi ki:
g-han dedi ki:

kardeş verdim orjinal araştırmayı son sayfalara bakarson görürsün

pardon ben onu farklı araştırma sandım :) ama dediğim gibi eğitim durumları hakkında bi bilgi yok..